szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Háborút, hatalmas Fidesz-győzelmet, inflációt, gazdasági bajok tömkelegét hozta 2022. Orbán Viktor viszont mindebből valahogy szombat délutánra megpróbálja kikerekíteni a legjobbat úgy, hogy még jövőképet is vázol mellé. Tudósítóink már a helyszínen vannak, az eseményt és Orbán beszédét pedig élőben közvetítjük.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Infláció és háború

Minden évben lesznek új családsegítő intézkedéseink - mondta Orbán, de tudja, hogy a magyaroknak ez kevés. Ha '22 votl a legnehezebb, akkor '23 lesz a legveszélyesebb év értékelése szerint a rendszerváltás óta. Két új veszély van: az egyik a háború, a másik az infláció. Ha újra emelkedő pályát akarunk, akkor ezt a két veszélyt el kell hárítani, le kell győzni. De hogyan?

  • Az értékelés előtt Orbán a törökországi-szíriai földrengés után a mentésben segédkező magyarokat tapsoltatja meg közönségével.
  • Beszédét messziről indul, kormányzása első tíz évét értékeli azzal, minden olyan jól alakult a Covid előtt.
  • Hangnemet váltva beszél az elmúlt két évről: előbb világjárvány, aztán háború. Azt kiemeli: változatlanok a kormány céljai a családpolitikától a stratégiai ágazatok magyarításáig.
  • A háború és az infláció a két nagy veszély, ezeket kell legyőzni - ennek stratégiájáról beszél a miniszterelnök.
  • A magyar kormány szerint Oroszország nem jelent valódi fenyegetést, Orbán elutasítja, hogy az ország szakítsa meg kapcsolatait az oroszokkal.
  • Több tiszteletet vár el a magyaroknak Munkácson, Kijevben, Brüsszelben és Washingtonban - most is jut bírálat az ukrán vezetésnek.
  • Orbán szerint a háború két szláv ország között zajlik, a baj az, hogy Brüsszelben ezt nem fogadták el.
  • A washingtoni demokrata vezetés bírálatával folytatja, és elismétli: a béke csak Moszkva és Washington között születhet meg.
  • Az inflációs elemzéssel folytatja, felidézve az elmúlt hónapok kormányzati kommunikációját szankciós inflációról beszél.
  • A magyar jogállamiságot bolházzák, miközben a rabomobil állandó ügyeletet tart az Európai Parlament épületénél - von analógiát aközött, hogy amíg Magyarországnak járó uniós támogatások egy részét visszatartják, az EP néhány tagját - közte az egyik alelnököt - egy korrupciós botrány miatt őrizetbe vették.
  • Az árstopot és a kamatstopot addig tartják fenn, amíg az árak, illetve a kamatok nem kezdenek csökkenni.
  • Kedvezményes "vármegyebérletet" vezetnek be.
  • A magyar gazdaság sikereit említi - néhány nappal az után, hogy kiderült: az év végére technikai recesszióba került a gazdaság.
  • Az év végére egyszámjegyűre gyaluljuk az inflációt - ígéri azt, amit minden elemző valószínűnek tart.
  • Hirtelen váltással a pedofília veszélyéről beszél, aztán ugyanilyen hirtelen véget ér a beszéd.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A covidos évekből a világ nem a helyes útra tért vissza

A koronavírussal kapcsolatban Orbán részletezte néhány percig, hogy miket remélt a Covid előtt, és miket tört össze a járvány. Remélte, hogy a baloldal is megérti, hogy ez egy közös haza. És ezután jött a háború, minden megváltozott a politikában és a gazdaságban is, a világ a vadnyugat felé vette az irányt. A covidos évekből a világ nem a helyes útra tért vissza, hanem átléptünk a háború éveibe, három éve folyamatos a nyomás, ebből Orbán szerint pedig lehet négy vagy öt is.

2022 a rendszerváltás után a legnehezebb év volt, a Nyugat belépett a szankciókkal a háborúba, ez vitte el a választás utáni hónapokat. Az újragondolásnak azonban Orbán szerint hamarosan a végére érünk, a célokról nem kell lemondani, csak más eszközök kellenek. Továbbra is barátokat keresünk, nem ellenségeket, blokkosodás helyett összekapcsolódást, nemzetegyesítést akar, marad a családpolitika, a munka alapú gazdaság, a 13. havi nyugdíj és a rezsivédelem is. Folytatják az egyetemek és a gazdaság összekapcsolását, a bankszektor, az energiaszektor és a médiapar is magyar kézben van, a távközlési rendszer is érkezik, "már lobog a szélben, a szélzsák - bocs" - mondta.

Marad a vidékfejlesztés, annyi pénzt adunk, amennyit a vidék még a monarchiás időkben sem láttunk. Feltámasztjuk az élelmiszeripart, lesznek bajnokaink, akik a világpiacon is helyt állnak majd, hiszen Orbán szerint nem járja, hogy külföldi élelmiszert kell vásárolnunk.

Felzárkóztatják a keleti országrészt, életszínvonalban kell egyesíteni Pannóniát és Hunniát, hidakat kell építeni, a paksi hamarosan kész is. Energia kell, annyi, amennyi még sohasem kellett az országban, erőművek és vezetékrendszerek kellenek akkor is, ha Brüsszel ebben nem akar szerepet,

majd lesz más.

"A magyar Frank, a mi Ferink éppen most próbálja összefogdosni a gazdátlanul maradt lovakat"

Orbán a Volt egyszer egy vadnyugat című film nyitójelenetét hozta fel, szerinte a harmonikás jelenete játszódott le 2022-ben Magyarországon.

A magyar Frank, a mi Ferink éppen most próbálja összefogdosni a gazdátlanul maradt lovakat -

mondta. Szerinte a tanulság az, hogy az ellenfeleket ne a számuk, hanem a tehetségük alapján ítéljék meg őket.

Ingyen viszont nincs kétharmad - mondja Orbán. Egyszer lehet szerencse, no, de négyszer? - tette fel a kérdést. A baloldalnak szerinte azt kellene értenie, hogy a győzelemhez nem elég a szerencse, vagy a pénz, ahhoz szív kell. 2020 tavaszán beütött a covid, fájdalmas volt, pótolhatatlan veszteségekkel - mondta. Joggal reménykedett viszont szerinte az ország a talpraállásban.

"Nem ilyen világban akartunk élni"

Annyi minden történt tavaly - választás, háború, energiaválság, infláció - hogy Orbán szerint neki hosszú órákig kellene beszélnie. Holnap majd ki lehet pihenni akár egy Atatürk és egy Fidel Castro előadást is, ő viszont mégis rövidre fogja fogni a mai mondanivalóját, amit azért mond, hogy megjöjjön az életkedvünk. A legfontosabb kérdés szerinte az, hogy az európai életben végbemenő hatalmas változások, melyek új feladatokat hoznak, vajon elveszik, vagy meghozzák a magyarok életkedvét. Újszerű kérdések jönnek, a '23-as év sikere azon múlik, hogy lelomboznak, vagy felvillanyoznak minket.

"Anyám, én nem ilyen lovat akartam" - idézi Orbán, szerinte mi magyarok nem ilyen világban akartunk élni, pedig ez nem kívánság műsor. Orbán kicsit nosztalgiázik is: azt mondja, átrágták magukat a szocializmus romjain, az égig érő rezsiszámlákon, a Nyugat előtt való térdreesésen. Már éppen kezdtük elhinni, hogy lesz hely minden magyarnak és az a hely itt lesz. Orbán szerint kiderült, hogy a gyerek úgy teher, hogy boldogság, hogy lesz lágy kenyér mindenkinek. Rájöttünk: ha boldogulni akarunk, nem egymáséért kell elvenni, hanem közösen kell nagyobbat sütni. A magyar gazdaság pedig háromszorosára nőtt, a minimálbér is megugrott, érkezett a nemzeti keresztény alkotmány, Brüsszelt megvető bátorsággal szervezték újra a magyar államot, új magyar gazdaságot építettek, amiben mindenki esélyt kapott számítása megtalálására.

Fáradtságos tíz év volt , de megérte - értékelt Orbán. Már felderengett, hogy a magyar név megint szép lesz - mondta. Ezért kapott szerinte a Fidesz 2022-ben újra kétharmadot. Brüsszel pedig megpróbálta kiszárítani a kincstárat, Gyuri bácsi pedig négymilliárd forintot küldött,

ezt megint elkalibrálták, nem kicsit, nagyon és ha jól látom, még rá is fognak fizetni

- mondta.

Orbán megtapsoltatta a Törökországban segítő magyar mentőcsapatot

Közel két hete pusztító erejű földrengés volt Törökországban és Szíriában - indította beszédét Orbán. A baj szerinte hirtelen jön, nem szól előre. Bajban derül ki, kire lehet számítani, a magyarokra lehet szerinte. A mentésben több magyar is részt vett - ezt a mondatot nagy taps fogadja, végképp azt, hogy 35 embert megmentettek. A mentőcsapat tagjai közül néhányan jelen vannak az évértékelőn. Orbán azt kérte tőlük, hogy álljanak fel, hatalmas tapsot kapnak.

Érkezik Orbán

Rövid volt a felvezető.

Orbán az ellenzéket is inspirálta - a műsorvezető szerint.

Az Orbánt felvezető műsorvezető rögtön az ellenzékbe rúgott bele páros lábbal, amikor azt részletezte, hogy csak Orbán évértékelői vehetők igazán komolyan, az azt kopírozó ellenzék nem.

A műsorvezető elnézést kért azoktól, akik be szerettek volna jutni a terembe, de nem tudtak. Mint mondta, több mint ezren vannak a teremben, ezzel pedig már meg is haladták a Momentum évértékelőjének létszámát.

Orbán Viktor kedvenc újságírója is első kézből szeretne értesülni az újdonságokról

A miniszterelnök köztudottan kedveli a Nemzeti Sportot, Szőllősi György, a lap főszerkesztője pedig Orbánt.

 

Budapest főispánja is élőben akarja hallani Orbánt

Sára Botond nem szeretne lemaradni az évértékelésről.

 

Őt nem kell bemutatnunk senkinek, hiszen a Facebookon nem lehet anélkül görgetni, hogy ne látnánk

Ha valaki mégsem ismerné: ő Bohár Dániel, a Megafon Központ influencere, akinek a Facebook oldalát és videóit a Megafon tízmilliókból hirdeti. Ő magát szereti riporterként bemutatni - de Orbán beszédére egészen biztos, hogy nem riporterként érkezett.

 

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!