szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar miniszterelnök szerint mi, magyarok „be vagyunk oltva a woke-vírus ellen”. Ami nagy hiba, mert a szó eredetileg egy a rendszerszintű igazságtalanságok megkérdőjelezésére irányuló attitűdöt takar.

A kormány legújabb kultúrharcának központi eleme a „woke ideológiával” szembeni fellépés. A kormánypárti sajtó az elmúlt tíz napban a woke kultúra számlájára írta az amerikai bankcsődöt, Donald Trump vád alá helyezését, és azzal fenyegetett, hogy a woke irányzat győzelme analfabetizmushoz vezet. A miniszterelnök szerint azonban a magyaroknak egyelőre nincs mitől félniük, mert „mi be vagyunk oltva a woke-vírus ellen”.

A woke – amely magyarra fordítva annyit tesz, hogy „éber”, továbbgondolva pedig annyit, hogy „legyünk résen” – és a mögötte húzódó attitűd világszerte a (szélső)jobboldali erők új kedvenc célpontja lett, amely ellen fel kell venni a harcot. Orbán Viktor régóta keres olyan témákat, amelyek mögött a Fidesz táboránál is nagyobb többség áll, a woke hozzáállással szembeni, eredetileg amerikai álláspont pedig itthon is jól hasznosítható, és a hazai közegbe átültethető importterméknek tűnik a kormánypárt számára.

Noha a hetvenes években megszületett, eredetileg az amerikai feketék öntudatra ébredésének a kifejeződése a woke, amelynek legfőbb célitűzése a rendszerszintű rasszizmus és igazságtalanságok kimutatása, az esélyegyenlőség elérése, alapvető attitűdje pedig a szociális érzékenység, mára a kifejezés hála a jobboldali populisták és az amerikai jobboldali sajtó következetes munkájának pejoratív jelzővé vált. Az egyenlőségpárti „túlérzékenység negatív szinonimájává”.

Hogy a magyar miniszterelnök miként teszi politikájának részévé a woke-ellenességet, hogy mit gondol róla az MCC Európai tanulmányok műhelyvezetője és mit egy roma idenditáspolitika-szakértő, arról a HVG e heti lapszámában és a hvg360-on olvashat bővebben.

 

HVG

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!