szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyetemi tanárból lett frontkatona, Ukrajna kijelölt magyarországi nagykövete az Ukrinformnak adott interjújában beszél a fronton küzdő magyarokról, ahogyan arról is, hogy mennyi segítséget kapnak magyarországi civilektől, illetve szóba kerül a hivatalos magyar-ukrán viszony is.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A legegyszerűbb és leggyorsabb módja a magyar-ukrán viszony rendezésének a háború megnyerése – mondta Sándor Fegyir az Ukrinformnak szombaton adott interjújában. A háború szerinte nem csak az ukrán, de az uniós forrásokat is felemészti, de muszáj most erre költeni, különben valaki más seregét fogja etetni az ember. A kapcsolatok újraépítésének első pontja tehát a győzelem és utána el lehet kezdeni a rendes munkát.

„Biztos vagyok benne, hogy a magyarok 73 százaléka a kocsmákban fog inni Ukrajna győzelmére” – mondta.

Sándor bizakodására okot ad, hogy becslése szerint az elmúlt fél évben 70 millió hrivnya (kb. 660 millió forint) értékben adományoztak magyar szervezetek különféle felszereléseket (drónokat, akkumulátorokat, hőkamerákat, adóvevőket, töltőállomásokat, egészségügyi eszközöket stb.) Ukrajnának, közülük is külön kiemelte Sándor a Kárpátaljai Sárkányellátót, akik önmagukban 100 millió forintot gyűjtöttek össze a harcoló ukránok, és természetesen a mellettük küzdő kárpátaljai magyarok megsegítésére.

Fel is merül, hogy mennyi magyar harcolhat az ukrán csapatok soraiban, Sándor listája szerint 374-en vannak, többségüket a határőregységekhez osztották be, mint a 128. önálló Kárpátaljai rohamdandár, vagy a 33. dandár. Sándor elmesélte, hogy ezért is hordja a vállán a magyar trikolórt, mivel a katonáskodó magyarok így könnyebben felismerik egymást.

"Orbán Viktorral nagyon sok mondanivalónk lesz egymásnak" - interjú Sándor Fegyirrel, Ukrajna leendő budapesti nagykövetével

Lassan három hónapja vár a részben magyar származású Sándor Fegyir arra, hogy Ukrajna új budapesti nagykövete lehessen. Ehhez arra van szükség, hogy Novák Katalin köztársasági elnök aláírja a befogadó nyilatkozatát. A Sándor-palota nem ad magyarázatot az időhúzásra. Sándor Fegyir a nagyköveti posztjához kötődő kérdések közül egyre válaszolt, a magyar politika értékelése elől viszont nem tért ki.

A kérdésre, miszerint érték-e kritikák a magyarokkal való együttműködése miatt, Sándor őrmester így válaszolt: „Van két fülem — az egyiken bemegy, a másikon kijön. A lényeg az eredmény. És az van.”

Persze szóba került Sándor Fegyir nagyköveti kinevezése, ami jelenleg azért akadt el, mert Novák Katalin március óta nem ért rá aláírni az új nagykövet befogadó nyilatkozatát. Sándor ezzel kapcsolatban elmondta, hogy tanulja a magyar nyelvet, mármint az irodalmit, mert a köznyelvet már elég jól ismeri. Amikor a két ország közötti hivatalos kapcsolatok helyzetéről kérdezték, illetve arról, hogy miként tervezne javítani a mélypont közeli állapotokon, Sándor katonához méltó tömörséggel válaszolt: „Az Ukrán Fegyveres Erők őrmestereként végrehajtom a legfelsőbb főparancsnok utasításait, aki a front ezen szakaszához rendelt.”

A fronton küzdő magyarok motiváltságával viszont messzemenően elégedett Fegyir Sándor és el is mesélte, hogy a katonáskodó magyarok gyakran megosztják vele azt az elképzelésüket, hogy nekik nemzeti sorsuk a vad keleti hordák elleni harc, akár tetszik, akár nem. „Így 1526-ban is harcoltak, 1956-ban is harcoltak a kommunisták ellen és most, 2023-ban is harcolnak.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!