Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Beigazolódott, amit a kormányzat maga is sejtett előre. Egy friss bírósági ítélet szerint alkotmánysértő, hogy tavaly több fővárosi tulajdonú közterületet – például a Vörösmarty teret – ellentételezés nélkül állami tulajdonba vontak, majd odaadták az V. kerületnek.

“Ez a megoldás az önkormányzati tulajdonjog Alaptörvényben foglalt sérelmének megállapításával járhat” – ezt még tavaly nyáron írták a Pénzügyminisztérium szakértői egy, a kormány számára készített előterjesztéshez. Ezzel házon belül bírálták a 2023-as költségvetés megalapozását szolgáló salátatörvénybe rejtett tervezett intézkedést, több fővárosi tulajdonú közterület “államosítását”.

 

Elvették a fővárostól a Vörösmarty teret is – a karácsonyi vásár rendezésével együtt
MTI/Mohai Balázs

Most, több mint egy ével később beigazolódott ez a sejtés, mivel a Karácsony Gergely vezette főváros a törvény megszavazása és végrehajtása – vagyis a terek elvétele – után bíróságon támadta meg a döntést. A Fővárosi Törvényszék ítéletére hivatkozva most Karácsony Gergely főpolgármester ismertette a Facebookon:

a bíróság is kimondta, hogy a kormánypárti kétharmad alkotmányellenesen vett el a Fővárosi Önkormányzattól négy emblematikus közterületet".

Balogh Samu, a főpolgármester kabinetfőnöke a hvg.hu kérdésére megerősítette, hogy a főváros beadványa nyomán ilyen tartalmú döntés született a bíróságon, ám egyelőre ez az ítélet nem jogerős. A következményekről pedig azt mondta: a törvényszék a törvény megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól, mivel ilyen jogköre csak utóbbi testületnek van.

Tavaly júniusban a hvg.hu írt először a kormány-előterjesztésként létező javaslatról, amely nem sokkal később törvényként életbe is lépett, és a Fővárosi Önkormányzattól állami tulajdonba vette a budapesti Podmaniczky, Vörösmarty és Széchenyi tereket valamint a József Attila utcát. Aztán mindhármat odaadták a fideszes vezetésű V. kerületnek vagyonkezelésbe – a javaslat “ötletgazdája” pedig Rogán Antal volt belvárosi polgármester tárcája volt.

 

Benyújtották a törvényt: államosítás után 99 évre az V. kerületé több budapesti közterület

Amint azt a hvg.hu előre jelezte, benyújtotta a kormány azt a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, amellyel három kiemelt budapesti közterületet állami tulajdonba vesznek a fővárostól, majd a Podmaniczky teret, a Vörösmarty teret és a Széchenyi teret a fideszes vezetésű V. kerület 99 évre megkapja vagyonkezelésbe.

Annak idején a főváros vezetése világossá tette, hogy nem hagyja annyiban a dolgot és minden jogi lehetőséget megragad. Akkor Karácsony úgy fogalmazott: „Ha valaki elveszi más tulajdonát, arra van szó a magyarban: lopás. Amikor ezt erőszakkal teszi, az a rablás.

Rablás ez, ha törvényt hoznak róla, akkor törvényesített rablás. Ki következik? Kinek a tulajdonát veszi el legközelebb a kormány?”

Ahogy Karácsony Gergely írja a Facebookon, a bírósági ítélet után most itt a lehetőség, hogy a kormány visszacsinálja az alkotmányellenes lépést, és visszaadja a tereket a főváros tulajdonába. Szerinte az új gazda, az V. kerület saját bevallása szerint sem képes fejleszteni a Széchenyi teret, miközben a főváros uniós forrásokból felújítaná, ezzel pedig teljes lenne a Lánchíd felújítása is.

 

A sok vitát kiváltott vagyontranszfer joggal nevezhető államosításnak, hiszen alapvető jogot, a tulajdonjogot változtatja meg erővel – a törvény erejével –, ráadásul ellentételezés nélkül. Ennek jogi kockázatára pedig a Pénzügyminisztérium is felhívta a kabinet figyelmét, mondván: a tulajdonjog elvesztése a főváros részére – mivel csak a feladat- és hatáskörrel kapcsolatos anyagi kiadásokat takarítja meg – „megkérdőjelezhető módon ellentételezett”.

Bár a Pénzügyminisztérium szakértői előre figyelmeztettek, hogy “ez a megoldás az önkormányzati tulajdonjog Alaptörvényben foglalt sérelmének megállapításával járhat”, a kormányt ez nem igazán érdekelte. Amikor a hvg.hu rákérdezett egy kormányinfón, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, szerinte ez nem államosítás, mert „az önkormányzat is az állam”,

egyébként pedig mindenképpen végrehajtják a tervet és meglátják, mit szól hozzá az Alkotmánybíróság.

A Belvárosban található, de a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló kiemeltközterületek elvételére korábban Rogán Antal még kerületi polgármesterként is tett kísérletet, de próbálkozásának ellenállt Tarlós István akkori főpolgármester. Az V. kerület irányítását Rogán után átvevő Szentgyörgyvölgyi Péter is kitartóan lobbizott a három tér átvételéért. Sőt nemcsak ezeknek, hanem más belvárosi ingatlanoknak a vagyonkezelését is igyekezett saját hatáskörébe vonni.

 

Feszült hangulatú egyeztetésen van túl Karácsony és Szentgyörgyvölgyi az államosítani kívánt terek ügyében

Érdemi párbeszéd helyett csak egy rossz hangulatú, feszült megbeszélést tartott a hvg.hu információi szerint az államosítani kívánt fővárosi közterületekről a minap Szentgyörgyvölgyi Péter V. kerületi polgármester és Karácsony Gergely főpolgármester. A részletekről inkább egyikük sem beszél. Az ügy túlmutat a köztisztaság kérdésén, és Tiborcz István szállodaberuházásához is köze lehet.

Bár az önkormányzat köztisztasági problémákra hivatkozott, nem nehéz észrevenni, hogy a fővárostól elvett, majd az V. kerületnek átadott közterületek környékén a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz, illetve más ingatlanfejlesztőkhöz köthető projekteket találunk. A leginkább szembetűnő a Tiborcz-érdekeltség BDPST Group szállodaépítése a Vörösmarty tér sarkán.

Hasonló államosítási akcióra volt már példa a kormány és a főváros viszonyában. Ilyen volt a szintén az V. kerületben elhelyezkedő, fővárosi tulajdonú ingatlan, az Erzsébet tér 2016-os – szintén ellentételezés nélküli – elvétele, ami az akkori Orbán-kormánnyal nem barátságtalan viszonyban álló Tarlós István főpolgármestert is hidegzuhanyként érte. Akkor ugyan Áder János államfő nem írta alá a törvényt, de másodjára is elfogadta az Országgyűlés, így már muszáj volt neki ellenjegyeznie.

Emlékezetes egy másik államosítási eset is, ám akkor már a lépés a főváros belegyezésével, és némi ellentételezéssel valósult meg. A BKV 77 milliárd forintnyi adósságállományának átvállalásáról 2011 augusztusában döntött a kormány, ám ígéretét a kabinet csak 2015-ben váltotta be, és ezzel 25 milliárdot spórolt – ennyivel csökkent időközben az adósság. A kormány cserébe azt kérte, hogy a főváros átadja a 2017-es vizes világbajnokság helyszínét, a Dagály strandot – Tarlós ezt meg is tette.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!