szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most aztán vakarhatja a fejét a belügyminiszter, ha el akarja dönteni, hogy kiknek adjon kevesebb pénzt a tanárok közül.

Nem tudni, hogy hogyan történt, de a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének a tesztjekor minden értékelt pedagógus közel maximum pontot kapott.

Így gyakorlatilag alkalmatlanná vált a Pintér Sándor Belügyminisztériuma által erőltetett rendszer arra, amire eredetileg szánták, ugyanis nem lehet felső, középső és alsó harmadra osztani a tantestületeket – közölte a Qubittel Nagy Erzsébet, aki a PDSZ országos választmányának tagja.

Ahogy arról korábban részletesen beszámoltunk, tavasszal teljes titokban kezdték meg a tanárok teljesítményértékelését. Azt, hogy a pilot-programban mely intézmények vettek részt, a mai napig nem árulja el a Belügyminisztérium.

Titokban megkezdték a tanárok teljesítményértékelését: "kivitelezhetetlen, értelmetlen, elvégezhetetlen" feladatot kaptak a pedagógusok

Bár nem árulják el, hogy hol tesztelik a Pintér Sándor nevével fémjelzett pedagógus értékelési rendszert, már érkeznek az első hírek a pilot-programról. Ezekből már jól látható, mi várhat minden tanárra és iskolavezetőre szeptembertől.

A teljesítményértékelés a tervek szerint úgy nézne ki, hogy 10 szempont alapján 70 pontot lehet kapni, amire a munkaközösség vezetői tesznek javaslatot. A pedagógusoknak ezenkívül vállalnia kell három célt, például versenyeztetést, korrepetálást vagy tanórán kívüli programok szervezését, amikre 30 pontot lehet kapni. Így összesen 100 pontot lehet elérni; a végső pontszámról az intézményvezető dönt.

Az is szerepelt a Belügyminisztérium tervei között, hogy a legjobban teljesítő pedagógusok felső 25 százaléka jutalmul béremelést kapna, míg a legrosszabbul teljesítő 25 százaléknak csökkentenék a fizetését – igaz, ez utóbbi ötletet később elvetették.

Bár az új rendszer tesztelésében résztvevő iskolaigazgatók különböző részpontokat adtak a tanároknak egy-egy területre, a végére mindenkinek egységesen a maximálisan elérhető 100-hoz közeli pontszám jött ki.

Azt, hogy ez miként történhetett meg, vajon a pilot-projektben érintett igazgatók tudtak-e egymásról, és összehangoltan hekkelték-e meg a rendszert, vagy egymástól függetlenül döntöttek így, Nagy nem tudta megmondani. Ahogy egyelőre az sem világos, hogy mi lesz ezek után a teljesítményértékelés sorsa.

Pedig 2024 szeptemberétől már elvileg ez alapján kellene megszabni a pedagógusok béreit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!