szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olyan alapjogi sérelmekkel állt elő Schadl György és felesége képviseletében eljáró ügyvéd, amely alapján az eljárás felfüggesztését kérte a Fővárosi Törvényszéktől.

Az Index értesülése szerint a Schadl–Völner-per I. rendű vádlottja, Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke és a XVII. rendű vádlottja, Schadl-Baranyai Helga képviseletében Gellér Balázs irodavezető ügyvéd indítványt terjesztett elő a Fővárosi Törvényszéknél, hogy az eljárás felfüggesztése mellett forduljon az Alkotmánybírósághoz.

A lap azt írja, az indítvány szerint az eljárás öt olyan alapjogi sérelmet vetett fel, amelyeknek megállapítására és megoldására az Alkotmánybíróságnak van hatásköre.

Az egyik sérelem az, hogy szerintük Völner Pált már azelőtt lehallgatta a Nemzeti Védelmi Szolgálat, hogy a mentelmi jogát felfüggesztették volna. Azt is sérelmezik, hogy a hatóság az együttműködő tanúkkal a megállapodásokat legtöbbször védő jelenléte nélkül hozták tető alá, olyan helyzetben, amikor a megállapodás elutasítása rögtönös gyanúsításhoz és őrizetbe vételhez vezethet. Más mellett azt állítják, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat túllépte a hatáskörét.

A vádirat szerint Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar időközben lemondott elnöke 2018 májusa előtt korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pál akkori igazságügyi államtitkárral. A vádirat mindamellett a huszonkét terheltet egyéb – korrupciós, gazdasági és vagyon elleni – bűncselekmények elkövetésével is vádolta. Az ügyben négy előkészítő ülést és tizenegy tárgyalási napot tartottak, amelyeken tíz vádlott beismerte a bűnösségét, és felfüggesztett börtönbüntetést kapott, míg a per fővádlottjai, köztük Schadl György is, továbbá felesége, Schadl-Baranyai Helga tagadta bűnösségét.

A Schadl-ügyről itt hallgathatja meg összefoglaló podcastunket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!