szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legváltozatosabb értelmezéseket adták az ellenzéki pártok eddig a Fidesz által benyújtott „szuverenitásvédelmi” törvénycsomagra.

Mindenki ellenzi, bár mindenki másért – így foglalhatók össze az első ellenzéki reakciók a kedden benyújtott „szuverenitásvédelmi” törvényre, amely a kapcsolódó jogszabály-tervezetekkel együtt számos változást hoz: jön a Szuverenitásvédelmi Hatóság, három év börtön jár, ha valaki tiltott külföldi támogatás segítségével indul a választásokon, egy Alaptörvény-módosítás pedig „biankó” felhatalmazást ad a honvédelmi miniszternek, hogy azt csináljon a katonákkal, amit akar. Minderről itt írtunk:

Benyújtotta a szuverenitásvédelmi törvénycsomagot a Fidesz, újabb furkósbotja lehet a kormánynak

Az Alaptörvényt is átírná a kormány, biankó felhatalmazást adna Szalay-Bobrovniczkynek, hogy teljesen átalakítsa a honvédséget

Az Alaptörvény-módosítás után a haza védelme nem csak állami, hanem “nemzeti ügy” lesz

Szerda délelőtt meg is érkeztek az első ellenzéki reakciók mindezen változtatásokra. A Demokratikus Koalíció (DK) szerint „Magyarország szuverenitását egyedül Orbán Viktor és rendszere fenyegeti”. Úgy látják, miközben az Orbán-kormány „derékig jár Magyarország kiárusításában”, „a rendszer megint az ellenzéket vádolja azzal, amit saját maga tesz évek óta”.

A Momentum is úgy értékelt: „hazánk szuverenitására a legfőbb veszélyt az állampárt és annak vezetője jelenti”. Ha Orbán Viktornak valóban fontos lenne Magyarország szuverenitása, akkor felhagyna azzal az elvtelen parolázással, amit Oroszországgal, Kínával és azok diktatórikus vezetőivel folytat és valódi szövetségesként kezelné az Európai Uniót és a NATO-t, mert ez Magyarország érdeke – közölték. Hozzátették:

a megfélemlítési törvény valójában egy újabb propagandaeszköz, egy hazug, putyini lejárató kampány”.

Máshonnan közelítette meg a kérdést Jámbor András, a Párbeszéd politikusa, aki szerint „egyfajta szuverenitás van: a népszuverenitás”. Jelezte, hogy ha a Fidesz azt akarná elérni, hogy „a profit és a nagytőkések érdeke ne írhassa fölül a népakaratot”, vagy ha „nem a saját hatalmukat, hanem a nép hatalmát, a népszuverenitást akarnák megerősíteni”, azt ő is támogatná. Ám szerinte ez a törvény „a saját választási autokráciájuk megerősítéséről szól”.

Az MSZP pedig a honvédségre vonatkozó Alaptörvény-módosítást emelte ki reakciójában, mondván: ez a katonák „sunyi, alattomos módon való jogfosztása”, amit azért tartanak különösen veszélyesnek, mert “ezután a katonák számára az egyetlen igazodási pont a kormány akarata lesz” és végül „nem a magyar nemzetnek, hanem Orbán Viktor kormányának lesz hadserege”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!