szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új átkelő nyílhat Magyarország és Ukrajna határán, találkozhat Orbán és Zelenszkij – sajtótájékoztatót tartott Szijjártó Péter, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter és Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője a két ország külügyminiszterének hétfői ungvári találkozóját követően.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Lassan két éve zajlik a háború: Kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett. Azt szeretnénk, ha a szomszédunkban béke lenne" – jelentette ki Szijjártó Péter Ungváron január 29-én. A külügyminiszter azért utazott a kárpátaljai városba, hogy a háború kitörése óta először találkozzon személyesen Ukrajnában Dmitro Kuleba külügyminiszterrel. A találkozó utáni sajtótájékoztatóról a Telex és a 444 cikkei, valamint a külügyminisztérium közleménye alapján számolunk be.

Dmitro Kuleba arról beszélt, hogy „nincs kérdés, amit ne lehetne megoldani kétoldalú párbeszédben". Szerinte a Szijjártóval folytatott beszélgetésüket „nyitottság, konstruktivitás és őszinteség jellemezte". Az ukrán külügyminiszter megköszönte a humanitárius segítséget, amelyet Magyarország nyújtott. Azt mondta, a tárgyalás fő kérdése Ukrajna euroatlanti integrációja volt. „Abból indulunk ki, hogy egy EU-tag Ukrajna felelne meg leginkább Magyarország érdekeinek" – mondta.

Kuleba említette a kisebbségi törvénnyel kapcsolatos vitát is, azt mondta, ez nagyon régi történet. „Szeretnénk szabályozni ezt a kérdést jó lelkiismerettel. Abból indulunk ki, hogy az EU-tagság felé megnyitja az utat az oktatási törvény, amely a 2017 előtti állapotokat állítja vissza. Úgy gondolom, jó döntést hoztunk, a kárpátaljai magyarok is pozitívan fogadták." Arról is beszélt, hogy vannak pontosítandó részletek, ezeket a felek kétoldalú párbeszéd keretében megvitatják, és a kérdést végérvényesen megoldják, mondta az ukrán külügyminiszter.

„Szeretném megköszönni a vendéglátást Andrijnak és Dmitrónak" – kezdte válaszát Szijjártó Péter. Köszönetet mondott Viktor Mikitának, Kárpátalja kormányzójának is, aki Szijjártó szerint sokat tett a tisztánlátásért. Mikita a Telex beszámolója szerint nem volt ott a sajtótájékoztatón, de Szijjártó a nap folyamán találkozott vele, a záhonyi határnál csatlakozott a magyar delegációhoz. A külügyminiszter Facebook-oldalán azt írták: „Viktor Mikita kormányzó teljesen új szemléletet hozott Kárpátaljára: a megbékélés kultúráját képviseli annak érdekében, hogy ukránok és magyarok egymás mellett békében élhessenek".

„A nemzetközi média egy bizonyos szeletének kedvelt sportága" a magyar álláspont eltorzítása – folytatta Szijjártó. „A kormányzó nélkül ezeket a mesterséges feszültségkeltési kísérleteket nem lehetett volna kezelni" – mondta. Hangsúlyozta, hogy "kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett".

Szijjártó előbb kijelentette, hogy mindent meg kell tenni a békéért, aztán arról beszélt, hogy a magyar fél milyen humanitárius segítséget nyújtott eddig az ukránoknak: 1558 magyar iskolába, óvodába jár több mint 20 ezer ukrajnai gyerek Magyarországon; a magyar fél részt vesz kórházak újjáépítésében; 14 ezer gyerek táborozhatott Magyarországon.

Érkezése után rögtön a temetőbe vitte Szijjártót az ukrán delegáció Ungváron

A háborús halottak előtt tisztelegtek, bár ezt Szijjártó nem részletezte Facebook-posztjában, inkább békepártizott egyet. Andrij Jermak X-oldalán azt írta, "azok előtt tisztelegtünk, akik életüket adták Ukrajna védelmében".

A külügyminiszter ezután tért rá a kisebbségi törvényre. Megjegyezte, hogy a jogokat csorbító intézkedések fokozatosan jelentek meg, ezért volt vita Ukrajna és Magyarország között. „Nekünk van egy elvárásunk, ez pedig az, hogy a magyar kisebbség visszakapja a 2015 előtti jogokat, nem kérünk sokat. Tizenegy pontban foglaltuk ezeket össze. Köztük az iskolai jogállást, a magyar nyelven tett érettségi lehetőségét, a magyar nyelv használatát a kultúra, a felsőoktatás területén” – összegezte a magyar elvárásokat Szijjártó Péter a 444 beszámolója szerint.

Később újságírói kérdésre Szijjártó megjegyezte: „Mi egyáltalán nem látjuk úgy, hogy a nemzeti kisebbségek ügye megoldásra került volna". Ugyanakkor a tavaly év végén meghozott ukrajnai törvény tiszteletet érdemel, mert megállított egy 8 éve tartó spirált. „Elmondtuk, milyen pontokon látjuk a garanciáját annak, hogy a 2015 előtti állapothoz vissza tudjunk térni", ehhez kormányközi megállapodásra lesz szükség, „reméljük, ezt siker fogja koronázni".
A felek bejelentették azt is, hogy a magyar és az ukrán külügyminisztérium közös bizottságot állít fel, amelynek tíz napon belül be kell mutatnia a két kormány számára, hogy konkrétan mit és hogyan kell megoldani a kárpátaljai magyarok jogainak ügyében.

    Nagyhódoson új határátkelő nyílhat Magyarország és Ukrajna határán, a magyar külügyminiszter szerint a megvalósításhoz már nagyon közel állnak. Ezenfelül egy új híd is épülhet a Tiszán.

    Szijjártó megköszönte vendéglátóinak, hogy az olaj akadálytalanul jöhetett át Ukrajnán keresztül Magyarországra. Nem mondta ki, de ez alatt nyilván az orosz olajat értette.

    Az elnöki hivatal vezetője, Andrij Jermak beszélt Szijjártó ukrán temetőben tett látogatásról is. „Szeretném emlékeztetni az egyikőjük sírkövén álló szavaira: Azért megyek, hogy a gyermekeim ne lássák a háború borzalmait" – Róbert magyar anyanyelvű volt, Ukrajnáért halt meg, mondta Jermak. „Hiszek abban, hogy Magyarország hozzájárulása a békéhez az az alap lesz, amelyre építeni lehet a két ország viszonyát."

    Jermak beszélt arról, hogy „érdekeltek vagyunk, hogy a magyar miniszterelnök és az ukrán elnök találkozzon". Szerinte ehhez „nagyon erős lépést" tettek ma. Az ukrán elnöki hivatal vezetője szerint ez új fejezetet nyithat a két ország kapcsolatában. Az ukrán elnöknek szavai szerint fontos lenne az is, hogy a magyar kormányfő az ukrán fővároson kívül elmenjen a Kijev környéki Irpinybe, Bucsába, ahol az Oroszország által Ukrajna ellen 2022. február 24-én indított invázió első hónapjában az orosz hadsereg háborús bűncselekményeket követett el a civil lakossággal szemben.

    Újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter arról beszélt, hogy az Európai Unió által Kijevnek előirányzott 50 milliárd eurós támogatás, amit Orbán Viktor a legutóbbi EU-csúcson megvétózott, és ami a következő, február elsején rendezett csúcs témája lesz, nem Kijev és Budapest kétoldalú kérdése. „Brüsszelben történik majd meg ennek megvitatása" – mondta a külügyminiszter, és hozzátette, hogy „Magyarország felajánlja minden kapacitását arra, hogy Ukrajna újra békében élhessen".

    Arra a kérdésre, hogy támogatja Ukrajna EU-s tagságát, Szijjártó a következő választ adta: „Sok vitánk van abban Brüsszelben, hogy miként nézzen ki az EU a jövőben. Ezeket a vitákat meg kell vívnunk, hogy megalapozott döntést hozhassunk".

    Andrij Jermak kitért az Oroszországgal való béketárgyalások lehetőségére is: „200 tárgyalásunk volt, normandiai, minszki formációban Oroszországgal, látják, hova jutottunk". Jermak szerint hiába született 11 megállapodás, „Oroszország készült a lerohanásra, az időt arra használta, hogy felkészüljön a megszállásra".

    A „békepárti" magyar álláspontra utalva azt kérdezte: „Rákóczi Ferenc, Petőfi Sándor, nem akartak békét? Senki nem akar annyira békét, mint az ukránok. De igazságos békét akarunk, nem egy befagyasztott konfliktuson alapuló békét".

    Világossá tette: területi engedményeket Ukrajna nem tehet Oroszországnak a béke érdekében. Ezt Kijev korábban is hangsúlyozta, mondván, hogy Oroszország csak erőt gyűjtene egy újabb háborúra.

    A mostani találkozó előéletéről és a két ország kapcsolatáról itt írtunk hosszabban:

    Fagyos hangulatban találkozik Szijjártó és Kuleba, de hogy jutott a mélypontra a magyar-ukrán viszony?

    Magyarország az elsők között ismerte el a Szovjetunió szétesése után függetlenné vált Ukrajna államiságát és éveken át baráti hang jellemezte a két ország kapcsolatait. A viszony az Ukrajnához tartozó Krím orosz annektálása után kezdett megromlani, s a 2017-es ukrán oktatási törvény elfogadása óta folyamatosan nőtt a feszültség.

    HVG

    HVG-előfizetés digitálisan is!

    Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!