Tetszett a cikk?

Várhatóan március végén hirdet ítéletet első fokon a bíróság annak a 2020-as balesetnek az ügyében, amelyben egy katonai helikopter turbulenciája lesodort egy fán rekedt siklóernyőst, az áldozat pedig belehalt súlyos sérüléseibe. A keddi perbeszédek szerint P. A. János vádlottnak a körülményeket látva azt kellett volna mondania, hogy nem tudja biztonságosan végrehajtani a mentést.

Elefánt a porcelánboltban, csak itt nem porcelánokat, hanem emberi életeket tört össze

– így jellemezte perbeszédében az ügyész P. A. János őrnagyot, aki azt a helikoptert irányította, amely a vád szerint súlyos balesetet okozott 2020. július ötödikén Vértesszőlős közelében. A férfi egy fán landoló siklóernyőst érkezett menteni helikopterrel Vértesszőlős közelében. A férfi ellen légi közlekedés halált okozó gondatlan veszélyeztetésének vétsége miatt emelt vádat az ügyészség, mert az általa vezetett helikopter turbulenciája eltörte azt az ágat, amelyen a siklóernyős, Oroszi Zsolt ült. Oroszi a földre zuhant, sérüléseibe egy hónappal később a kórházban halt bele.

Az ügyész perbeszédében kiemelte: a tanúk szerint a vádlott a helikopterrel két berepülést végzett. A helikopter a második berepülésnél állt meg a fa felett (szaknyelven: függeszkedett), amelyen Oroszi Zsolt ült, ekkor lógattak ki neki egy alpinkötelet. Az ügyész azt mondta, P. A. János feladata lett volna, hogy meggyőződjön a körülményekről. Vagyis például arról, hogy

  • Oroszi Zsolt hogyan és pontosan hol ül a fán,
  • rögzítette-e magát,
  • hogy milyen pozícióban voltak az ernyői,
  • megsérültek-e az ernyők,
  • hogy van-e bárkin, akár Oroszi Zsolton, akár a fa alatt állókon sisak.

Az ügyész szerint a baleset utáni rádiózás, ahol turbulenciáról beszélt P. A. János, alátámasztja, hogy a férfi pontosan tudta, mekkora turbulenciát tud okozni a helikopter, amivel repült. Az ügyész azt mondta, hogy a veszélyeztetés már önmagában a berepülésekkel megvalósult, ehhez Oroszi Zsoltnak le sem kellett esnie.

Az áldozat testvérének ügyvédje mindenkinek odaszúrt

Megjelent a keddi tárgyaláson Oroszi Angéla, az elhunyt siklóernyős, Oroszi Zsolt testvére, egyben jogutódja is. Az ő ügyvédje, a sértetti képviselő beszédében egyszerre szúrt oda a vádlottnak, az ügyészségnek és a törvényszéknek is. Az ügyészségnek azért, mert lassan emeltek vádat, a törvényszéknek azért, mert hagyták lassan dolgozni az ügyben kirendelt szakértőt, bár azt is bedobta, hogy a szakértőnek valószínűleg nem volt komfortos egy olyan ügyben véleményt adni, ahol egy állami szerv valójában a károkozó, hiszen P. A. János a honvédség állományába tartozik.

A vádlottról azt mondta, régóta repült dokumentált hiba nélkül, ezzel a tapasztalattal pedig látnia kellett volna, milyen veszélyekkel járt, hogy berepült a fák fölé Oroszi Zsoltot kimenteni. Végképp, hogy légi mentésre szerinte nem is lett volna szükség, hiszen a helyszínre tartott a helikopter érkezésekor egy alpinista is, aki segített volna Oroszinak lemásznia.

P. A. Jánosnak szerinte úgy kellett volna döntenie a körülményeket látva, hogy nem hajtja végre a mentést.

„Néhány órát eltöltött volna a sértett a fán, de hogy ma nem vagyunk itt, az biztos” – jelentette ki. Az ügyvéd szerint nem azt kellett volna látnia a vádlottnak, hogy Oroszi belehalhat abba, ahogyan mentik, csupán azt, hogy ha helikopterrel többször berepül fölé, annak lehet baleset a vége. Az ügyvéd idézett egy hangfelvételt, ami a helikopteren készült a mentés ideje alatt, ebből pedig kiderült, hogy a vádlott is tudta: turbulenciában vannak. Sőt, egyenesen így fogalmazott:

„Hadd menjen már a picsába az a kötél, nem tudok ilyen turbulenciában függeszkedni ezzel a szarral!”

Az Oroszit képviselő ügyvéd hangsúlyozta, a vádlott egyszer nem mondott olyat Oroszi Angélának felelőssége elismerése nélkül, hogy sajnálja, ami történt, pedig az az ügyvéd szerint ténykérdés, hogy P. A. János részese volt a balesetnek, amelyben Oroszi Zsolt meghalt.

A helikopterpilóta ügyvédje szerint rossz embert vádoltak meg

Az ügyésznek és a sértetti jogi képviselőnek gyökeresen mondott ellent a P. A. Jánost képviselő ügyvéd. Szerinte a férfi semmilyen bűncselekményt nem követett el. Azt mondta, a helikopter személyzete úgy tudta, hogy a fán rekedt Oroszi Zsoltnál csak a mentőernyője van ott, vagyis nem tudtak arról, hogy egy hatalmas ernyőt is belobbanthat a helikopter turbulenciája. Az ügyvéd perbeszédében többször is kiemelte:

a helikopteren lévők nem érzékeltek különleges turbulenciát, ezt a földről sem jelezte nekik senki.

Azt mondta, ha a helikopter személyzete jelzést kap arról, hogy balesetveszélyes az, ahogyan menteni próbálnak, azonnal abbahagyták volna a műveletet. Az ügyvéd kitért arra is, hogy Oroszi Zsolt hiába volt tapasztalt alpinista, hiába mondta, hogy nincs szüksége segítségre, döntési jogköre szerinte ebben neki nem volt. Kiemelte, hogy a földről senki nem jelezte a kárhelyszínparancsnoknak, hogy baj van, küldje el a helikoptert, ehelyett videózták a balesetet. Az ügyvéd szerint Oroszi Zsolt hevedere nem volt bekapcsolva és a siklóernyőzés szabályai ellenére nem volt rajta a sisakja sem, amikor a helikopter próbálta őt menteni. Később ugyan visszavette a sisakját, de valószínűleg nem kapcsolta be, hiszen azt épen találták meg, miután leesett a fáról. Az ügyvéd mintegy zárszóként kiemelte: szerinte

az ügyészség ebben az ügyben egyszerűen rossz embert vádolt meg.

A sértetti képviselő szerint viszont Oroszi viselte sisakját, erre utal az is, hogy a sisak véres volt, amikor megtalálták.

A bíró az ügyben egyelőre nem hozott ítéletet, az csupán március végén várható.

A baleset

2020. július ötödikén súlyos baleset történt Vértesszőlős közelében, amit egy könnyebb, ártalmatlannak tűnő baleset előzött meg. Egy siklóernyős, Oroszi Zsolt ernyője nagyjából kétszáz méter magasan egy légörvény miatt elcsuklott, ezért a férfi kinyitotta a mentőernyőt és biztonságosan a közeli fák közé ereszkedett sporttársa beszámolója szerint. A férfi rendben volt, de a földet nem érte el, felakadt az egyik fára. „Miután leszálltam, beszéltem Zsoltival telefonon, minden rendben van, stabil helyen van” – nyilatkozta az Oroszival együtt repülő férfi később a Blikknek.

Oroszi Zsoltot azonban a helyszínre érkező tűzoltók nem tudták lehozni a fáról: azt mászhatatlannak ítélték és létrával sem tudtak felmenni a tizenöt-húszméteres magasságban ülő férfihoz. A helyszínen egy alpinistára kezdtek várni, akinek a segítségével a bajba jutott siklóernyős le tudott volna mászni a fáról, az alpinista azonban késett, így a Magyar Honvédség MI8-as mentőhelikopterét riasztották a helyszínre.

A helikopter pilótája, P. A. János őrnagy a helyi mentésirányítástól azt az utasítást kapta, hogy csörlővel próbálják meg Oroszit lehozni a fáról. P. A. jelezte, hogy ezt a manővert veszélyesnek tartja, sőt nem is tudja végrehajtani, így a koordinátor azt javasolta nekik, hogy engedjenek le a helikopterről egy alpinkötelet, amelyen az amúgy tapasztalt alpinista Oroszi a földre tud ereszkedni. P. A. János a Telex korábbi tudósítása szerint azt mondta a bíróságon, hogy előbb harminc, majd tizenöt méteren csináltak próbafüggeszkedést az alpinkötélen. Rendben volt minden, így elindultak lefelé, fokozatosan csökkenteni kezdték a helikopter magasságát, így egyre közelebb kerültek a fákhoz.

A helikopter rotorlapátja azonban a tanúk szerint hatalmas szelet, turbulenciát okozott. Akkorát, hogy a közelben lévő fák kilengtek, ágaik elkezdtek letörni. Így járt az a fa is, amelyn Oroszi kapaszkodott. „Éktelen recsegést hallottunk, a fa, amin ült, nem bírta, hogy a rajta lévő 25 négyzetméteres ernyő és a 15 négyzetméteres mentőernyő tépi vitorlaként és félbetört. Pont abban a magasságban, ahol Zsolti ült” – mondta Oroszi sporttársa.

Oroszi Zsolt a földre zuhant és rendkívül súlyos sérüléseket szenvedett.

„Odarohantunk, tiszta vér volt, eszméletlenül feküdt” – magyarázta az férfival tartó siklóernyős, aki a helyszínen nézte végig a balesetet. A helyszínen tartózkodó egyik tűzoltó tanúvallomásában azt mondta, hogy az esés után látható volt, hogy a férfinak koponya és gerinctörései vannak. A helyszínen Oroszi sporttársának beszámolója szerint a mentők több mint egy órán keresztül dolgoztak azon, hogy a férfit egyáltalán szállítható állapotba hozzák.

Oroszi Zsolt bő egy hónappal zuhanása után, 2020 augusztus 10-én halt bele a kórházban a sérüléseibe.

Halála után változtattak azon a módszeren, ahogy a bajba jutott siklóernyősökön segítenek a hatóságok. A férfi balesete és halála között eltelt egy hónapban három olyan eset is volt, amikor egy siklóernyős egy fára akadt fel. Egyiküknél sem riasztottak helikoptert a mentési munkálatokhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!