szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több falugondnok is jelezte, hogy az önkormányzati választások után retorzió érte, amiért közéleti szerepet vállalt, esetleg elindult a regnáló polgármesterrel szemben, vagy ajánlóívet írt alá – tudta meg a Népszava.

A falugondnoki szolgálatot az önkormányzatok tartják fenn, fizetést azonban egy külön állami keretből kapnak, így kapós, stabil munkának számít. Olyan kisebb településeken dolgoznak, ahol az országos politika helyett az ott élők napi gondjai és környezete határozza meg az agendát. Emiatt nem is vonatkozik rájuk, hogy politikai véleményüket nem oszthatják meg. Ezzel érveltek ugyanis több településen, amikor óvatosságra intették azokat a gondnokokat, akik aláírták a regnáló polgármester ellen induló jelölt ajánlóívét.

Magyarországon az 1000 főnél alacsonyabb lakosságú településeken lehet fenntartani tanya- vagy falugondnoki szolgálatot. Erre évente 5 millió forintot kapnak az önkormányzatok, amiből nemcsak a gondnok, hanem a falubusz költségeit is ki kell gazdálkodni.

A lapnak több érintett személyes példáikon keresztül mutatta be, hogy a helyi „kiskirályok” hogyan bosszulják meg, ha valaki nem hűséges hozzájuk. De olyan esetek is voltak, ahol egyszerűen a polgármester családtagjának fájt a foga a falugondnoki pozícióra, így koholt vádakkal próbáltak megválni a jelenlegi alkalmazottól.

A Falugondnokok Vas és Győr-Moson-Sopron Megyei Egyesületének elnöke azt tapasztalta, hogy az idei önkormányzati választásokon megnőtt a helyi polgármestert nyíltan nem támogatók száma a kisebb közösségekben, aminek az oka a Tisza Párt feltűnése lehetett. Ez ugyanis felrázta és összehozta a helyi közösségeket, akik ki mertek állni a véleményük mellett, akár konfliktust is vállalva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!