szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország és Lengyelország az utolsók az Európai Unióban, ahol még mindig receptre írják fel az esemény utáni tablettát. Az LMP ennek megszüntetésére törvényjavaslattal állt elő.

Pintér Sándor belügyminiszter önjelölt erkölcscsőszként őrködik a sürgősségi fogamzásgátló tabletták felett, és az Orbán-kormány semmit sem tesz a valódi megoldás érdekében – mondta az LMP társelnöke, Szabó-Kellner Katalin szerdán a párt sajtótájékoztatóján. Ezért határozati javaslatot nyújtanak be az Országgyűlésnek, amelyben kérik az esemény utáni tabletták vénykötelességének eltörlését, valamint a Nemzeti alaptanterv szexuális felvilágosító, fogamzásgátló és betegségmegelőző kampányokkal történő kibővítését – írta meg az atv.hu.

Ahogyan korábban megírtuk, a szakmai szervezetek is támogatnák a tabletta vénykötelezettségének eltörlését: a kérdést idén tavasszal szavazásra bocsátották a tavaly óta új vezetésű Egészségügyi Szakmai Kollégium szülészet és nőgyógyászat tagozatán. Ennek az lett az eredménye, hogy támogatnák, hogy Magyarországon is recept nélkül lehessen kiadni a gyógyszert.

Támogatja az esemény utáni tabletta vénykötelességének eltörlését a szakmai kollégium

Magyarország az egyetlen tagország az Európai Unióban, ahol még mindig receptre írják fel a gyógyszert, a szülész-nőgyógyászat tagozat most szavazásra bocsátotta a kérdést. Döntést azonban nem ők hoznak.

2015-ben elfogadta az Európai Bizottság az Európai Gyógyszerügyi Hivatal ajánlását a vénynélküliségről: 2024-re Magyarország és Lengyelország lettek az utolsók az EU-ban, ahol nem lehet recept nélkül esemény utáni tablettát venni.

A lengyel elnök megvétózta az esemény utáni tabletta recept nélküli forgalmazását

Egyelőre mégsem Magyarország marad az egyetlen, ahol csak orvos közreműködésével lehet sürgősségi fogamzásgátlóhoz jutni.

Szabó-Kellner elmondta, hogy a 72 és 120 órás tabletták előnyei bőven meghaladják a kockázatokat, úgy gondolja, a magyarországi vénykötelezettség a nők felesleges megalázását és a felelősségvállalás kizárólagosságát jelenti. A tabletták 1980 óta elérhetők Magyarországon, és általuk csökkent az abortuszok száma is. Hozzátette, a KSH adatai szerint 1980-ban mintegy 80 882, míg 2023-ban 21 136 terhességmegszakítást végeztek. Állítja, hogy a fogamzásgátlókhoz való megfelelő hozzáféréssel, megfelelő felvilágosítással és a vénykötelesség eltörlésével csökkenthető lenne ez az arány.

Vényköteles marad az esemény utáni tabletta Magyarországon – az Európai Unióban utolsóként

A Belügyminisztérium a Népszava kérdésére közölte: nem módosítják a jogszabályt, hiába támogatja a szakmai kollégium azt, hogy eltöröljék az esemény utáni tabletta vénykötelességét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!