szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányt törvénytelennek tartja, ennek ellenére a volt miniszterelnök talált érvet amellett, hogy ő és pártja a parlamentben is politizáljon. Szerinte a kivonulás „erkölcsileg feltétlenül pozitív lépés lenne, de politikai értelemben öngyilkos gesztus”.

„Mivel magától nem fog megváltozni a politikai képlet, ki akartuk nyitni azokat a vitákat, amelyeket korábban tudatosan kerültünk” – jelentette ki a Telexnek adott interjújában Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke arról beszélt, hogy amikor a júniusi, a pártnak kudarcos választások után megígérte, hogy „minden meccset lejátszanak”, az valójában „annak a beismerése volt, hogy nem működött az a politikai stratégiánk, amely arról szólt, hogy dolgozunk, dolgozunk, és ’26-ra majd átrendeződik az ellenzéki térfél, és mi leszünk a gravitációs középpontban”. Azt azonban még nem tudja, hogy bejött-e valójában ez a taktika, hiszen „az elején vagyunk még”, de bizakodó, hiszen azt mondta, hogy „ha azt szeretnénk, hogy az ország jelentős része elfogadja az általunk képviselt politikai eszméket és programokat, akkor azt hiszem, jó úton járunk”.

Gyurcsány állítja: „a választás egy figyelmeztető jel volt, hogy nem annak látnak bennünket, amik valójában vagyunk”, de azt mondta, pártjában „megvan a lendület”. Beszélt arról is, hogy

azt szeretnék elmondani a fiatalabb korosztálynak, hogy „Gyurcsány alatt jobb volt”.

Szerinte ennek a politikai kommunikációnak az a célja, hogy elmagyarázzák: „amikor nincs más érve az orbáni világnak, amikor szembesítik őket a bűneikkel, akkor az utolsó mentsvár Gyurcsány”. Szerinte a mai napig nem sikerült „delegitimálniuk” a gyurcsányozást, viszont felnőtt egy új generáció azóta, hogy ő lemondott. „Azt látom, hogy meglehetősen sok adat van a kezünkben, ami alapján azt tudjuk mondani ’24 őszén, hogy kérem szépen, a sokat szidott Gyurcsány-kormány alatt könnyebb volt az élet” – tette hozzá.

„Visszaemeltük a politikai palettánkba azokat az akciókat, amik a párt alapításakor, a virrasztások, éhségsztrájk idején megvoltak. Ez csak egy eleme a DK karakterének. A DK az egyetlen erősen Európa-párti és baloldali párt ma Magyarországon. Azt hiszem, lényegesen több támogatója van ennek az irányzatnak, mint amennyien ránk szavaztak” – magyarázta.

Fenntartja, hogy a kormányt törvénytelennek tekinti, hiszen

„a kormány az alkotmány tartalma szerint törvénytelen, mert a magyar választójog nem szabad, és nem tesz lehetővé igazságos választást.”

Ennek ellenére Gyurcsány nem hajlandó kivonulni a parlamentből. Felemlegette, hogy a Népszabadság kormányzati beszántása után kimentek, a választóikat egyszerűen nem érdekelte ez az akció. „A kivonulás öt perc hírnév, és közben évekre elveszítjük az egyik lehetséges fegyvert” – mondta. „Időnként csak be kell jönnie a miniszterelnöknek, és a szemébe mondhatom, hogy maga áruló – tette hozzá. – Nem leszünk előrébb, ha kivonulunk a parlamentből, inkább távolabb. Erkölcsileg feltétlenül pozitív lépés lenne, de politikai értelemben öngyilkos gesztus.”

A DK kommunikációjának középpontja 2024 őszén Orbán orosz kapcsolata. Erről beszélt Dobrev Klára az EP-vitán, emiatt rohant egyik aktivistájuk be ordítva a miniszterelnök sajtótájékoztatójára, Gyurcsány is felemlegette az interjúban, hogy „amikor Orbán Viktor 2009 novemberében tizenöt percre találkozott Putyinnal, történt valami”. Nem tudja ő sem, hogy mi, de szerinte „a miniszterelnök minden bizonnyal elvesztette szuverenitását”. Orbán Balázs ’56-ról szóló nyilatkozata szerinte ennek a nyilvános beismerése. „Ez arra bátorított bennünket, hogy vonjuk le a konzekvenciát, és állítsuk ki a kormány bizonyítványát. Árulók. Ez a legocsmányabb bűn, amit egy kormány elkövethet.” Azt viszont bizonyítani még ő sem tudja, hogy Putyin megzsarolta volna Orbánt, ezt mégis logikus, tényekből levezetett következtetésnek tartja.

A volt miniszterelnök beszélt Magyar Péterről is. Szerinte az emberek valójában nem is a Tisza Pártot támogatták, „hanem a status quo pártjaival szemben szavaztak. Magyar Péter jó időben volt jó helyen, de továbbra is van sok százezer választó, aki nem hajlandó rá szavazni. Mi őket képviseljük tök legitim módon.”

Kiss Lászlót, a korrupcióval gyanúsított DK-s óbudai polgármestert ártatlannak tartja, de az ügyével még nem ismerkedett meg. „Amikor a Laci környékén elkezdett csapkodni a villám, megkérdeztem tőle, hogy pártelnökként kell-e nekem erről valamit tudnom. Azt mondta, hogy nem, tök ártatlanok, nem érintettek az ügyben. Én továbbra is ennek a szellemében alakítom a viszonyomat hozzá” – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!