szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan végzettség nélkül hagyták el az iskolarendszert, majd később ismét iskolapadba ültek, hogy szakmát szerezzenek.

Az elmúlt húsz évben egyszer sem volt olyan alacsony a korai iskolaelhagyók aránya Magyarországon, mint tavaly – írta a Népszava a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján, amelyek szerint 2024-re 10,3 százalékra csökkent a korai iskolaelhagyók aránya a fiatalok körében.

Azok számítanak korai iskolaelhagyónak, akik a 18–24 éves korosztályba tartoznak és legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkeznek, valamint az adatfelvételt megelőző négy hét folyamán semmilyen képzésben nem vettek részt.

A hazai oktatási rendszerből középfokú végzettség nélkül kikerülők aránya 11,6 százalék volt 2023-ban, vagyis 2024-re 1,3 százalékkal csökkent az arányuk.

A KSH szerint a háttérben az áll, hogy többen tanulnak iskolarendszerű és iskolarendszeren kívüli oktatásban: például a szakképző iskolákban 85,5 ezerről 97,2 ezerre emelkedett a tanulók száma 2023 és 2024 között, amiben az is közrejátszhatott, hogy a második szakképzés ingyenessé vált.

Mindez azt jelenti, hogy azok közül a fiatal felnőttek közül, akik korábban végzettség nélkül hagyták el az oktatási rendszert, többen visszamentek tanulni, szakmát szerezni. 

A Belügyminisztérium szerint a korai iskolaelhagyók arányának csökkenése mögött áll az is, hogy egyre több roma fiatal szerez szakképzettséget. Azt közölték: 2011-ről 2022-re azon romák aránya, akik érettségivel rendelkeznek, a duplájára nőtt, nagyságrendileg 30 százalékkal több roma fiatal szerzett valamilyen szakképesítést.

Kiemelt képünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!