Vekerdy: a fejlett országokban emelik a tankötelezettség korhatárát
A gyermekpszichológus a kedden ismertetett Széll Kálmán-tervvel kapcsolatban azt mondta: nemzeti katasztrófa, hogy csökkenteni fogják a tankötelezettség korhatárát.
Meglepő, érthetetlen és értelmezhetetlen - így foglalta össze véleményét Vekerdy Tamás gyermekpszichológus az InfoRádióban arról, hogy a jövő szeptemberben életbe lépő új közoktatási törvény szerint a tankötelezettség felső korhatárát tizennyolcról tizenöt évre csökkentenék. A szakértő szerint ez "nemzeti katasztrófa", hiszen a legtöbben tizennégy évesen fejezik be az általános iskolát, márpedig ilyen végzettséggel ma sehol a világon nem lehet elhelyezkedni. A döntés hatására csak még több lenne a munkanélküli, segélyre szoruló ember - tette hozzá.
A tizenhat éves korhatárról esetleg lehetne egyezkedni, hiszen két-három év alatt még el lehet sajátítani egy szakmát, a kedden bejelentett elképzelés azonban törvénytelen mind a magyar, mind pedig a nemzetközi jog szerint - jelentette ki Vekerdy Tamás. Mégpedig azért, mert a Magyarország által is elfogadott, a gyermekek jogairól szóló nemzetközi egyezmény kimondja, hogy minden hatóságnak, hivatalnak és intézménynek minden, gyerekeket illető eljárásában és döntésében a gyerekek mindenek felett álló érdekét kell tekintetbe vennie - magyarázta.
A gyermekpszichológus hangsúlyozta: a fejlett országokban harminc-negyven éve általános, hogy nem lefelé, éppen ellenkezőleg, felfelé tolják a tankötelezettség korhatárát, akár tizennyolc éves korig is.