szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jogutód nélkül megszűnt az Antal Mihály nevét viselő jászladányi alapítványi általános iskola. Az intézmény 11 tanéven át működött a jászsági nagyközségben, és több bírósági ügye is volt. A diákokat az állami fenntartású helyi Móra Ferenc Általános Iskola vette át.

Dankó István, az alapítvány kuratóriumának tagja, a település volt független polgármestere a megszűnés okáról hétfőn aztlmondta: a 2002 óta létező iskola színvonalas működtetéséhez kezdetben még elég volt az állami normatív pénzügyi támogatás és a szülők által befizetett tandíj, 2005-től az alapítókon kívül a helyi önkormányzat is egyre több pénzt adott a fenntartáshoz, a mostani tanévre azonban ezek a források elapadtak.

Emellett az alapítványi iskola 2019-ig szóló bérleti szerződését az önkormányzat egyoldalúan felmondta, így a Jókai úti iskolaépületből ki kellett költözni, új helyiség pedig nem volt – tette hozzá.

Orosz István, a Jászapáti központú tankerület vezetője azt mondta, hogy a 167 tanulót átvette a településen lévő állami általános iskola, ott folytathatják tanulmányaikat. Tudomása szerint a nagyközségben szándék van egy egyházi fenntartású tagintézmény létrehozására, ha ez megvalósul, a diákok egy része vélhetően oda iratkozik be.

A jászladányi alapítványi iskolát már működésének kezdetén beperelték, mert a helyi roma szülők egy része nehezményezte, hogy gyermekük nem juthatott be az intézménybe, így hátrányos helyzetbe került a többiekkel szemben.

Bírósági per tárgya volt éveken át az is, hogy az alapítványi iskola bérelt helyiségben működött. Ezzel kapcsolatban a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság 2006 márciusában jogerősen azt állapította meg, hogy miután az ingatlanjainak megosztásáról a tulajdonos önkormányzat szabadon rendelkezhet, jogszerűen adta bérbe az iskolaépület egy részét az alapítványi iskolának. Az akkori felperes, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közigazgatási Hivatal és beavatkozó félként az Egyenlő Bánásmód Hatóság a kereset elutasítása miatt a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, az pedig 2006 szeptemberében kimondta: nem történt anyagi és eljárásjogi jogszabálysértés.

Egy 2011 júniusában zárult perben az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány és a Jászsági Roma Polgárjogi Szervezet azért perelték be az önkormányzatot, valamint a magániskolát létrehozó Zana Sándor Imre Alapítványt, mert álláspontjuk szerint a kétféle iskola léte miatt elkülönítik és alacsonyabb színvonalú feltételek között oktatják a roma és a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket. A per szintén a Legfelsőbb Bíróságon végződött, amely azt állapította meg, hogy jogellenesen különítik el egymástól a jászladányi önkormányzati és alapítványi iskola diákjait. A felülvizsgálati eljárásban született részítélet felszólította az iskola üzemeltetőjét, hogy hagyja abba a jogsértést. 

Bödőcs Tibor állítja: Kafka leveleit olvassa inuitul és az MCC színvonalas kiadványát (nem inuitul)

Bödőcs Tibor állítja: Kafka leveleit olvassa inuitul és az MCC színvonalas kiadványát (nem inuitul)

Magyarországon a Mazda szemrevaló vadonatúj elektromos szedánja

Magyarországon a Mazda szemrevaló vadonatúj elektromos szedánja

Infarktust kapott a világhírű olasz filmrendező

Infarktust kapott a világhírű olasz filmrendező

Az őzike, Győzike és Gyurcsány után az Újpest edzője is az árok partjára került, és csak egy esélye maradt

Az őzike, Győzike és Gyurcsány után az Újpest edzője is az árok partjára került, és csak egy esélye maradt