szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Írország addig nem hoz döntést arról, hogy automatikus munkavállalási jogot ad-e a román és a bolgár munkavállalóknak, amíg az összes többi EU-tagállam meg nem nyitja munkapiacát az új tagországok előtt, írta az ír miniszterelnökre hivatkozva a keddi The Irish Times.

A legnagyobb ír napilap beszámolója szerint Bertie Ahern újságíróknak azt mondta: az ír kormány ebben a kérdésben még nem döntött, és döntése előtt meg szeretné várni, „hogy a többi tagország is megteszi ugyanazt, amit mi megtettünk".

Ahern ezzel arra utalt, hogy Írország – Nagy-Britanniával és Svédországgal együtt – egyike volt annak a mindössze három régi EU-tagállamnak, amelyek a 2004. májusi bővítés pillanatától megnyitották munkapiacukat az akkor csatlakozó nyolc kelet-európai új tagország munkavállalói előtt. A múlt héten Spanyolország, Portugália, Finnország és Görögország is jelezte, hogy nem alkalmazza tovább a korlátozásokat.

Az ír kormány legfrissebb adatai szerint 2004 májusa és 2005 decembere között több mint 165 ezer kelet-európai, illetve ciprusi és máltai állampolgár vállalt munkát Írországban.

Az új tagállamok közül messze a legtöbben, csaknem 90 ezren Lengyelországból érkeztek; ez az új uniós országok írországi munkavállalóinak 54 százaléka.

A kelet-európai EU-tagállamok közül a legkevesebb munkavállaló Magyarországról és Szlovéniából próbált szerencsét Írországban; az előbbiből december végéig 4839-en (kevesebb mint 3 százalék), az utóbbiból mindössze 139-en érkeztek.

Nemrégiben egy országos közvélemény-kutatás azt mutatta ki, hogy az íreket aggasztja a keletiek beáramlása. A The Irish Times és a TNS-MrbI közvélemény-kutató néhány héttel ezelőtti felmérése szerint a megkérdezettek 78 százaléka jónak tartana valamilyen korlátozást, például a kelet-európaiak munkavállalásának külön engedélyeztetéshez kötését.

Az ír kormány statisztikái szerint decemberben az ír munkapiacon dolgozók 8 százaléka – 243 ezer alkalmazott – külföldi volt; legnagyobb részük a keleti új tagállamokból érkezett (a teljes adat nem tartalmazza a 15 régi EU-ország munkavállalóit). A külföldiek aránya 1999-ben még 3,7 százalék volt.

Nagy-Britannia – a legnagyobb olyan EU-gazdaság, amely a bővítés első napja óta nyitva tartja munkapiacát a keleti új tagországok előtt – hivatalosan még nem nyilatkozott arról, hogy Románia és Bulgária hivatalosan jövőre esedékes felvétele után beengedi-e e két ország munkavállalóit is.

Az egyik vezető londoni társadalmi-gazdasági kutatóintézet, az Institute for Public Policy Research (IPPR) április végén kiadott átfogó prognózisa azzal számol, hogy a Románia és Bulgária belépése utáni egy évben 41 ezer román és 15 ezer bolgár érkezne a brit munkapiacra, ahol – a brit kormány által nemrég közzétett, a 2005 végi állapotot rögzítő jelentés szerint – a két éve felvett új kelet-európai tagországokból eddig 345 ezren jelentették be munkavállalásukat.

Keddi londoni értesülés szerint egyébként nem is biztos, hogy Romániát és Bulgáriát az eredetileg tervezett időpontban, vagyis január 1-jén felveszik az EU-ba. A Financial Times azt írta: José Manuel Barroso EU-bizottsági elnök a felvételről szóló, a jövő hétre beütemezett döntés öt hónapig terjedő késleltetéséről határozott, megvizsgálandó, hogy Bulgária és Románia komolyan foglalkozik-e a korrupció és a szervezett bűnözés letörésével. Barrosót elsősorban Bulgária aggasztja ebből a szempontból – írta a brit üzleti napilap.

Nem ez az első olyan londoni értesülés, amely legalábbis a bolgár EU-csatlakozás halasztását valószínűsíti. A múlt hónap végén a The Sunday Telegraph azt írta: az a két magas rangú szakértő, akiket az EU-bizottság a bolgár rendőrségi és igazságszolgáltatási rendszer felmérésére kért fel, a korrupció és a szervezett bűnözés általuk tapasztalt mértéke miatt arra a következtetésre jutott, hogy Bulgária alkalmatlan az EU-tagságra.

A felkért német szakértők egyike a vezető brit konzervatív lapnak egyenes utalást tett arra, hogy bolgár illetékesek titkos információkat adnak ki a helyi maffiának, mondván: ha Bulgária belép az EU-ba, az uniós intézményekkel folytatott kölcsönös együttműködés „meglehetősen nehéz ügy lesz”, mivel fennáll a veszélye, hogy bizalmas értesülések szivárognak ki szervezett bűnözői csoportoknak.

A The Sunday Telegraph múlt havi értesülése szerint a két jelentéstevő várhatóan azt is közli a brüsszeli bizottsággal, hogy a bolgár csatlakozási felkészülés segítésére átutalt uniós segélyek máris a maffia zsebében kötnek ki.

Független londoni elemző házak azonban hivatalosan még bíznak a kijelölt időben történő bolgár EU-csatlakozásban. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő éppen a múlt hónapban emelte befektetői szintre a szuverén bolgár adóskockázatra érvényes osztályzatait, indoklásában nem zárva ki, hogy Bulgária akár három éven belül az euróövezetnek is tagja lehet.

A Moody's a nagy nemzetközi hitelminősítők közül utolsóként emelte befektetői alapfokra a szuverén bolgár adósságot; a Fitch Ratings és a Standard & Poor's ezt már korábban megtette.

Világ

A korrupció nem befolyásolja Románia csatlakozását

Nem fejlődött számottevően az elmúlt egy évben az állami intézményekben zajló korrupció ellenes küzdelem – áll a Transparency International (TI) legfrissebb jelentésében, amely a 2005. március és 2006. márciusa közötti időszakot vizsgálta.

MTI Világ

Újabb utcai merénylet Bulgáriában

A nyílt utcán ölték meg Szófiában a legnagyobb bolgár biztosítótársaság tulajdonosát, az ország második leggazdagabb vállalkozóját, a bolgár úszószövetség elnökét.

MTI Világ

Románia és Bulgária: marad a csatlakozási menetrend

Romániának és Bulgáriának továbbra is megvan a lehetősége, hogy 2007-ben csatlakozzon az EU-hoz, ehhez azonban a következő hónapokban nagyon intenzív munkát kell folytatniuk -mondta Olli Rehn, az unió bővítési biztosa.

Találgatják, ki lehet Ferenc pápa utódja, és Erdő Péter neve rendre előkerül

Találgatják, ki lehet Ferenc pápa utódja, és Erdő Péter neve rendre előkerül

Ferenc pápa az amerikai alelnökkel indította a húsvétvasárnapot

Ferenc pápa az amerikai alelnökkel indította a húsvétvasárnapot

Zelenszkij Putyin tűzszünetéről: 30 óra elég a címlapokra, de a békének csak 30 nap adhatna esélyt

Zelenszkij Putyin tűzszünetéről: 30 óra elég a címlapokra, de a békének csak 30 nap adhatna esélyt

Bekopogott egy aligátor egy házba Ave Mariában – videó

Bekopogott egy aligátor egy házba Ave Mariában – videó