Ad hoc bizottságot alakít az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT), hogy a konvergenciaprogram keretei között a versenyképességet jobban szolgáló adó-és járulékkonstrukciókat javasoljon, és a fekete gazdaság elleni erőteljesebb fellépésre dolgozzon ki javaslatokat — hangzott el az OÉT ülésén.
Az OÉT munkavállalói és munkáltatói oldala egy héten belül kijelöli, hogy milyen szinten képviselteti magát a bizottságban, ehhez igazodik majd képviseleti szintjével a kormány. A szociális partnerek a hónap végéig dolgozzák ki, hogy milyen témaköröket kívánnak elsőként tárgyalni az ad hoc testületben. A kormány is javasol majd témákat.
Megegyeztek arról is, hogy a következő, október 27-i OÉT ülésen kezdik meg a jövő évi költségvetési törvénytervezet vitáját, még az országgyűlési beterjesztés előtt. Ekkor kezdődik meg az országos bértárgyalás plenáris vitája, és több más törvénymódosításról is tárgyalnak majd. Megvitatják az OÉT-ről és az ágazati párbeszédről szóló törvényeket, a nyugdíjtörvény, a szakképzési és felnőttképzési törvényes módosítását.
A soron következő OÉT üléseken vitatják meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjait, a bérgarancia törvényt, a szociális törvény módosítását, a munkaerő kölcsönzésre és a munkavállalók biztonságára vonatkozó törvénytervezetet, valamint a munkavédelmi törvény módosítási javaslatát.
A keddi ülésen az OÉT foglalkozott a 2006-2008-as évekre vonatkozó, az Európai Unióhoz benyújtandó, a szociális védelemről és társadalmi összetartozásról szóló nemzeti stratégiai jelentéssel is.
A szakszervezetek képviseletében Szabó Endre szóvivő elmondta: a nemzeti stratégiai jelentésben nem szerepel, hogy milyen eszközökkel érhetők el a szociális és nyugdíjrendszerre, az egészségügyre vonatkozó célok. Véleményt viszont csak akkor mondanak, ha a célok eléréshez szükséges eszközökről is részletes vitát folytathatnak. Kérték a kormánytól, hogy a közoktatásra vonatkozó célokról és eszközökről is részletes vitát kezdjenek az OÉT keretei között.
A munkáltatói oldal nevében Szeremi Lászlóné szóvivő elmondta: teljes mértékben támogatják azokat a célokat, amelyek a szegénység elleni fellépést, a nyugdíjak színvonalának fenntartását, ennek finanszírozhatóságát, a valamennyi állampolgár részére hozzáférhető színvonalasabb egészségügyet szolgálják. A szakszervezetekhez hasonlóan viszont kíváncsiak arra, hogy mindez miként valósítható meg.
A kormányzati oldal kifejezte: kész a részelteket is megvitatni az OÉT-ben.