szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP és az MDF, valamint a gazdasági, illetve a foglalkoztatási bizottság részleges munkaerő-piaci nyitást javasolt a kormánynak, míg az SZDSZ és az európai ügyek országgyűlési bizottsága, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói oldala a teljes, illetve a nagyobb nyitás mellett érvelt a munkaerő-piaci stratégiáról tartott egyeztetésen.

Dávid Ibolya szerint a magyar munkaerőpiacot részben és fokozatosan kell megnyitni a román és a bolgár munkavállalók előtt, igazodva magyarországi munkaerő-piaci igényekhez. Hozzátette: csak azokon a területeken kell megkönnyíteni a munkavállalást, ahol Magyarországon munkaerőhiány van. Ide sorolta az élelmiszeripart, az építőipart, az egészségügyet és a textilgyártást.

Hiller István a szocialisták álláspontját ismertetve azt mondta, ők is csak ott engedélyeznék a könnyített munkavállalást, ahol Magyarországon munkaerőhiány van.

Kuncze Gábor a teljes nyitás mellett érvelt. Emlékeztetett arra, hogy amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, elvárta volna, hogy a többi ország nyissa meg a munkaerőpiacát a magyar munkavállalók előtt, de nem így történt. Mint mondta, támogatják a külföldi munkavállalók regisztrációjának bevezetését, mert fontos, hogy ne erősítsék a feketegazdaságot.

Eörsi Mátyás (SZDSZ) az európai ügyek országgyűlési bizottsága képviseletében szintén a teljes nyitás mellett foglalt állást. Úgy vélte, valójában nem a bolgárokról és a románokról van szó ebben a kérdésben, hanem a határon túli magyarokról. Megjegyezte: tudja, hogy lehetnek munkaerő-piaci problémák a teljes nyitásból, de korlátozó intézkedéseket utólag is lehet hozni.

Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője szerint a részleges nyitás szabályai száznegyven szakmában engednék be a munkavállalókat. „A mostani javaslat egy ajtót nyit, az ajtó szélessége a kérdés” - fűzte hozzá.

Simon Gábor (MSZP) a foglalkoztatási bizottság képviseletében bejelentette, hogy józan kompromisszumként a részleges nyitást javasolják. Érvként a közösségi irányelveket, Magyarország munkaerő-piaci sajátosságait és a munkavállalókkal szembeni felelősségvállalást említette.

Horváth Gábor, az OÉT munkáltatói oldalának nevében a nagyobb nyitás mellett foglalt állást, mert véleménye szerint az eddigi egyeztetések során kiderült, hogy a munkaadók többsége ezt támogatja.

Szabó Endre, az OÉT munkavállalói oldalának nevében úgy nyilatkozott: a korlátozott nyitást tartják jobb megoldásnak, de közben törekedni kell a belátható időn belüli teljes nyitásra.

Az Országgyűlés gazdasági bizottságát vezető Puch László (MSZP) elmondta: a testület korábban egyhangúlag a munkaerőpiac részleges megnyitása mellett foglalt állást. A teljes nyitás nem indokolt, bár rugalmas szabályozással később odáig is el lehet jutni - tette hozzá.

Kóka János gazdasági miniszter úgy vélte, a munkaerőpiacnak egyre nyitottabbnak kell lennie. Számos uniós ország példája igazolja, hogy a teljes nyitás nem okoz sokkot - hangsúlyozta a miniszter.  

MTI Itthon

Nem megy el a Fidesz az egyeztetésre

A Fidesz nem vesz részt azon a keddi megbeszélésen, amelyet a kormányfő kezdeményezett az uniós bővítés utáni munkaerőpiaci stratégiáról - jelentette be Szijjártó Péter szóvivő hétfői sajtótájékoztatóján.

euractiv/hvg.hu Karrier

Európa kétfelé húz: román és bolgár munkavállalók érkeznek

Az Európai Unió tagországai eltérően szabályozzák a román és a bolgár állampolgárok január 1-je utáni munkavállallalási lehetőségeit, van ahol szélesre tárják a kaput, van ahol csak résnyire, de van olyan ország is, ahol legszívesebben rácsokat szerelnének a "bejáratra" - írja az euractiv.hu.

A fagyos időjárás miatt tudtak újból offenzívát indítani az ukránok Kurszkban

A fagyos időjárás miatt tudtak újból offenzívát indítani az ukránok Kurszkban

Új kábel kell majd a tévékhez: bemutatkozott a HDMI 2.2, hatalmas előrelépést hoz az új szabvány

Új kábel kell majd a tévékhez: bemutatkozott a HDMI 2.2, hatalmas előrelépést hoz az új szabvány

"Négy évvel ezelőtt demokráciánkat próbára tették, és győzött" – Joe Biden vendégkommentárja a Washington Postban

"Négy évvel ezelőtt demokráciánkat próbára tették, és győzött" – Joe Biden vendégkommentárja a Washington Postban

Árvízriasztás miatt állt le két repülőtér az Egyesült Királyságban

Árvízriasztás miatt állt le két repülőtér az Egyesült Királyságban