szerző:
euractiv/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió tagországai eltérően szabályozzák a román és a bolgár állampolgárok január 1-je utáni munkavállallalási lehetőségeit, van ahol szélesre tárják a kaput, van ahol csak résnyire, de van olyan ország is, ahol legszívesebben rácsokat szerelnének a "bejáratra" - írja az euractiv.hu.

Észtországban, Lengyelországban, Lettországban, Finnországban és Szlovákiában a románok és bolgárok korlátok nélkül vállalhatnak majd munkát. Ausztria, Belgium, Hollandia, Írország, Izland, Nagy-Britannia, Németország és Spanyolország teljesen vagy csekély kivétek alkalmazásával bezárja a kaput, illetőleg olyan korlátozásokat alkalmaz, amelyek gyakorlatilag lehetetlenné teszik az új munkaerő fogadását. Magyarország a jelek szerint részlegesen engedélyezi a munkavállalást.

Az olaszok még gondolkodnak. Azt mondják: megnyitják munkaerő piacukat, ha Bukarest komolyan együttműködik velük a szervezett bűnözés elleni harcban, Róma azonban még nem hozta meg a végső döntést.

A várakozások ellenére a görögök bezárják a munkaerő-piacot a legújabb tagországok előtt, legalábbis két évre mindenképpen. Spanyolország is hasonló intézkedéssel igyekszik védeni munkahelyeit, noha román vendégmunkások már itt is nagy számban dolgoznak.

A szlovén miniszterelnök miután deklarálta, hogy országa beengedi a két új csatlakozó ország munkát kereső állampolgárait - azt nyilatkozta: azért harcol, hogy az egész európai piac megnyíljon a csatlakozó országok előtt.

A svédeknek a magyar romák próbálkozását leszámítva nincsenek rossz tapasztalataik, mióta a nyolc 2004-ben csatlakozott közép-kelet-európai tagország előtt is felszabadították munkaerőpiacukat, és valószínűleg megnyitják a románok és bolgárok előtt is a kapukat.

A hollandok két évig munkavállalási engedélyhez kötik a külföldiek munkavállalását, s ezt az engedélyt minden egyes konkrét esetet megvizsgálva, csak akkor adják meg, ha a hatóságok meggyőződtek arról, hogy a holland munkaerőpiacon nincs hasonló képességű ember, akit alkalmazni lehetne.

Egyelőre a belgák is jelentős korlátozásokat alkalmaznak, s az új munkaerőt olyan zónákba terelik, ahol munkaerőhiány van. A kormány hivatalosan még nem döntött.

A dánoknál a 2004-ben csatlakozottakkal szemben is érvényesített korlátok lépnek életbe. A románok és a bolgárok akkor dolgozhatnak az országban, ha a helyi viszonyoknak megfelelő fizetést kell kapniuk.

Még nem tudni, hogyan dönt Ausztria és Franciaország, de a jelen állás szerint valószínű, hogy a németek példáját követve bezárják a kapukat.

Egyelőre a magyar kormány sem hozta meg végleges döntését. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy feltételekkel (a magyar érdekek figyelembe vételével), de Magyarország megnyitja a munkaerőpiacot a románok és a bolgárok előtt.


 
 

MTI Karrier

Gyurcsány Orbánnal beszélne a román pékekről

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök széles körű megbeszélést hívott össze december 12-ére a Románia és Bulgária európai uniós csatlakozását követő munkaerő-piaci stratégiáról - közölte Danks Emese kormányszóvivő. A KDNP elnöksége rövidesen tárgyal a meghívásról.

MTI Karrier

Korlátozottan nyitott a francia munkaerőpiac a románok előtt

Catherine Colonna francia Európa-ügyi miniszter a héten tett bukaresti és szófiai látogatása során bejelentette, hogy Franciaország megnyitja munkaerőpiacát a román és bolgár munkavállalók előtt - adta hírül szombaton a Le Figaro című francia napilap.

MTI Karrier

London korlátozná a román és a brit munkavállalást

A brit kormány felhagy a nyitott kapuk politikájával, és korlátozni fogja a román és bolgár állampolgárok munkavállalását a két ország januári EU-csatlakozása után - írta meg nem nevezett forrásokat idézve az The Observer.

MTI Karrier

Dublin is korlátozza a románok és bolgárok munkavállalását

A brit kormány egyelőre csak a mezőgazdaságot és az élelmiszer-feldolgozó ipart nyitja meg az EU-hoz januárban csatlakozó Románia és Bulgária alacsonyabb szakképesítésű munkavállalói előtt, a magasabb képzettségűek számára marad a jelenlegi, engedélyezéses rendszer - tájékoztatott a brit belügyminisztérium. Az ír kormány is korlátozásokat jelentett be a két országgal szemben.

Soros György, Messi és a U2 énekese is kitüntetést kap Joe Bidentől

Soros György, Messi és a U2 énekese is kitüntetést kap Joe Bidentől

"Nagy történelem" – a tudományos irányzat, amely évmilliárdokra visszamenve kutatja, milyen lesz az emberiség jövője

"Nagy történelem" – a tudományos irányzat, amely évmilliárdokra visszamenve kutatja, milyen lesz az emberiség jövője

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Legalább nyolcan meghaltak Kínában, miután tűz ütött ki egy piacon

Legalább nyolcan meghaltak Kínában, miután tűz ütött ki egy piacon