szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jó irányú a kormány szakképzési reformja, mert a gazdaság igényei felé tolja az intézményrendszer átalakítását - jelentette ki a Magyar Gazdasági Kamara szakképzésért felelős alelnöke.

2009-re befejeződhet a struktúra átalakítása és 2013-ra, az uniós finanszírozási időszak végére már egy versenyképes szakképzési struktúra működhet Magyarországon - hangsúlyozta Bihall Tamás. Hozzátette: ezt szolgálja, hogy a jogszabályi változásoknak köszönhetően a gazdaság egyre nagyobb szerephez jut a szakképzés működtetésében.

Jövő évtől például már a kamara feladata lesz a gyakorlati képzés felügyelete, ugyanis kötelezővé válik a tanulószerződések kamarai ellenjegyzése. Ez egyben garanciát jelent arra, hogy gyakorlati képzés nélkül nem szerez senki szakképesítést - fűzte hozzá.

További előrelépés, hogy a kamara a jövő évtől már 27 szakmában delegálja a vizsgaelnököket, a mai tizenhattal szemben. Jellemzően azon építőipari, ipari és szolgáltatási szakterületek esetében, amelyek ma is hiányszakmának számítanak - tette hozzá.

Ugyanakkor egyre nagyobb szerepet vállalnak a munkaerőpiaci igények feltérképezése területén. A jövő évtől, például 8 ezer vállalkozás folyamatos monitorozásával mérik a gazdaság igényeit a szakképzés számára - mondta az alelnök.

Észak-Magyarországon tervezik egy regionális szakképzési modell kialakítását, annak érdekében, hogy az intézményfenntartói érdekek ne előzhessék meg a gazdaság regionális érdekeit - ismertette Bihall Tamás.

Sós Tamás, az MSZP szakpolitikusa emlékeztetett arra, hogy négy jogszabályt módosított az Országgyűlés a szakképzés reformja érdekében, többek között a szakképzésről és a felnőttképzésről szóló jogszabályt is.

Ezek nyomán moduláris, az egyes szakterületeket egymásra építő szakképzési rendszer jön létre. Vagyis bizonyos számú modul elvégzése esetén újabb szakképesítés szerezhető majd.

hvg.hu Vállalkozás

Maximum 250 ezer forinttal támogatják a szakképzéseket

Novemberben már 157 képzőintézmény 877 szakképzéséből választhatnak a ROP-programra jelentkezők. A képzési díj 139 ezer forint, a vállalkozások ennek 60 százalékát, az alkalmazottak akár 80 százalékát is megkaphatják támogatásként december 31-ig.

MTI Karrier

Szakképzési konferencia: fontosak a gyakorlati ismeretek

Az iskolai rendszerű szakképzésből kikerülők 20 százaléka kényszerül arra, hogy elhelyezkedése érdekében egy másik szakképesítést is szerezzen, ez pedig a pályaválasztás hiányosságait mutatja - közölte Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára.

Fontos, hogy mindenki jól érezze magát a munkában, de azután is

Fontos, hogy mindenki jól érezze magát a munkában, de azután is

Egy munkáltató, amely tényleg megbecsüli a dolgozóit

Egy munkáltató, amely tényleg megbecsüli a dolgozóit

Koalíciós tárgyalásokra hívja az osztrák szélsőjobboldali Szabadságpárt vezetője az eddigi jobbközép kormánypártot

Koalíciós tárgyalásokra hívja az osztrák szélsőjobboldali Szabadságpárt vezetője az eddigi jobbközép kormánypártot

Hogyan csökkenthetjük a stresszt, és lehetünk boldogabbak a 20-5-3 szabállyal?

Hogyan csökkenthetjük a stresszt, és lehetünk boldogabbak a 20-5-3 szabállyal?