Pihenés nélkül előbb-utóbb bekövetkezik a teljes végkimerültség, ilyenkor sokszor hónapokig is eltart, míg a szervezet regenerálódik, és a testét kizsigerelő ember újra képes lesz arra, hogy hatékonyan teljesítsen.
A munkamánián nehéz felülkerekedni, ráadásul az ezzel járó stressz, állandó teljesítménykényszer kihat a dolgozó munkahelyi kapcsolataira, magánéletére és egészségi állapotára. Be nem tartott ígéretek, elhalasztott találkozók, sértődött barátok, romokban heverő emberi kapcsolatok. Állandó fáradtság, egészségügyi panaszok, munka, munka és munka. Te is a rossz útra léptél?
Elfoglalt vagy, semmire nincs időd?
Gép előtt, gép mögött © sxc.hu |
A túlhajszoltság egyértelmű jele, ha állandóan tele van a határidőnaplód, szabadidődben is üzleti találkozókat szervezel, rendszeresen túlórázol, akkor is, ha nincs rá feltétlenül szükség, mondván: „ezt még ma befejezem, hogy ne holnap kelljen güriznem…”, reggel mégis te vagy az első az irodában.
A tizenkét-tizenhat órás munkanap egy idő után megbosszulja magát. Előfordulhat, hogy képtelen leszel összehangolni a programjaidat, egyre nagyobb lesz körülötted a zűrzavar, miközben a sok munkától észre sem veszed a tornyosuló problémákat. Állíts fel magadnak egy munkarendet - szabd meg, hogy naponta hány órát dolgozol -, és ehhez tartsd magad! Ne vigyél haza munkát, ne a szabadidődben pótold, amit munkaidőben elmulasztottál, vagy amit nem sikerült befejezned. Nem tudsz leállni? Kérd meg egyik munkatársadat – akivel jóban vagy -, hogy szóljon rád, ha elszalad veled a ló, és túlpörögsz.
Pótolhatatlan vagy?
Egy csapat munkáját hangolod össze, nap mint nap azon dolgozol, hogy olajozottan működjön a cég? Ha te állsz a vállalati hierarchia élén, és nem adod ki kezedből a gyeplőt – nincs egyetlen kollégád sem, akire távollétedben rábíznád az ügyeket – egy idő után óhatatlanul azt fogod érezni, hogy pótolhatatlan vagy, és összeomlik a vállalat, ha egyetlen napot is távol töltesz az irodától. Hogy ezt elkerüld, jelöld ki helyettesedet, aki besegít: tisztában van a cég működésével, a dolgozók tevékenységével, az ügymenettel. Így te is ki tudsz venni néhány nap szabadságot anélkül, hogy pihenés helyet azon aggódnál, boldogulnak-e a cégnél nélküled.
Teljesítőképeséged határtalan?
© sxc.hu |
Mindenki tudja rólad az irodában, hogyha munkáról van szó, nem ismersz lehetetlent, akár hajnalig is bent maradsz, ha másnap határidős munkát kell leadnod. A nagy hajtásban azonban elfogyhat a szufla, és éppen akkor hagyhat cserben munkakedved - vagy a szervezeted akkor makacsolhatja meg magát -, amikor régen várt lehetőség adódik (egy tárgyalás vagy előrelépési lehetőség, új munkakör, stb.). Ráadásul a felfokozott tempóval sokszor pont az ellenkezőjét éred el annak, amit akarsz. Hiába látja főnököd, hogy veszett iramot diktálsz, joggal gondolhatja, hogy a rengeteg munka mellett nem bízhat rád új feladatokat, nem érdekelnek a kihívások - nem is lenne időd ezekkel foglalkozni. Figyelj arra, hogyha megtalálnak egy újabb feladattal, ne kelljen kapásból viszautasítanod, mondván, túl sok a dolgod, még akkor sem tudsz több munkát vállalni, ha előmeneteled szempontjából vagy a szakmai lehetőségeket tekintve előnyös lenne.
Ellenségeket szereztél? A munkamániás embert környezete sokszor bolondnak tartja, vagy különcnek. Ha nem hasonló beállítottságú, ambíciózus és „megszállott” kollégákkal vagy körülvéve, ne csodálkozz, ha furcsán néznek rád, hogy mindig te vagy az utolsó, aki elhagyja az irodát. Nem csak barátokat, ellenségeket is szerezhetsz, ha túl sokat követelsz magadtól, miközben másoktól is ugyanezt várod el, vagy legalábbis érezteted velük, hogy a gyors tempó normális. Munkatársaid ne érezzék, hogy hajtod, esetleg sürgeted őket! Ne osztogass parancsokat, és munka közben ne hanyagold el az emberi kapcsolatokat sem, mindig szánj egy kis időt egy kávéra, beszélgetésre, kikapcsolódásra!
Soha nem tudod kipihenni magadat?
Visszavettél a tempóból, már csak tíz órát dolgozol naponta, eleget alszol, mégis zaklatottan ébredsz, ostobaságokat álmodsz, és órákba telik, míg felkelés után életet lehelsz magadba? Itt az ideje a kikapcsolódásnak, lazításnak! Hiába csökkented a tempót egy túlhajszolt, munkás időszak után, szervezeted nem tud rögtön átállni. Ilyenkor hagyj időt magadnak arra, hogy visszarázódj a normális életbe! Testmozgással, szabadidős programokkal, kirándulással kiűzheted fejedből a munkával kapcsolatos gondolatokat, melyek még otthon - lefekvéskor, evés közben, tévénézés közben sem hagynak nyugodni. Egy kis kocogás reggel és este segíthet: mozgás közben figyelj a környezetedre, a körülötted lévő emberekre és saját magadra.