szerző:
László Éva Lilla
Tetszett a cikk?

A közhiedelemmel ellentétben a fekete munkások döntő többsége magyar állampolgár. De hogyan működik az ellenőrzés? Mi a dolga a munkaügyi felügyelőknek? Hogyan fülelik le a fekete munkásokat? Intézkedések és szankciók, hiányosságok az alkalmi munkavállalói könyv körül, nem létező munkaszerződés. Ki fizet a végén: a munkavállaló vagy a munkaadó? Munkaügyi felügyelőket kísértünk.

„Leállt a meló, ellenőrzés van. Egy ukránt elkaptak a munkaügyesek” - hallatszik a sártenger közepén összeverődött munkások közül. A nadrágzsebből rögvest előkerülnek a mobiltelefonok, izgatott morajlás fut át az emberek között: esemény van. A hőmérséklet reggel kilenc órakor még mindig nulla fok alatt van, csontig hatoló szél fúj. Az M0-ás egyik, Újpesthez közeli leágazásánál több ezer hektáron gőzerővel folyik egy szolgáltató-komplexum felhúzása. Ide érkezett a nyolc-tíz munkaügyi felügyelőből, munkabiztonsági szakemberekből és a közel húsz rendőrből álló konvoj, amelyet a Határőrség munkatársainak autója zárt. Ekkora sereggel szinte lehetetlen észrevétlenül megközelíteni az építési területet, így a rajtaütésszerű érkezés - úgy tűnik - elmaradt.

Kérdések zápora. Akcióban a munkaügyi felügyelők
© Stiller Ákos
Villámgyors parkolás után előkerülnek a "munkaügyi felügyelő" felirattal ellátott sárga mellények, a kitöltésre váró jegyzőkönyvek, és már záporoznak is a kérdések a területen kis csoportokban gyülekező munkásokra. Kinek dolgoznak? Van-e érvényes munkaszerződésük vagy alkalmi munkavállalói könyvük? Tudják-e munkáltatójuk adószámát? Miközben a felügyelők igyekeznek munkáltatóként csoportosítani a dolgozókat, a rendőrök módszeresen körbejárják az építési területet, összeterelve a még kóborló munkásokat, míg a Határőrség emberei „zárnak”, vagyis elállják a lehetséges menekülési útvonalakat.

„Előfordult, hogy az érkezésünk után szétfutottak az építkezésen dolgozók, ami egyértelművé tette a helyzetet: feketén foglalkoztatták őket. Az is gyakori, hogy a felügyelők felbukkanásakor a munkások mindent eldobnak a kezükből, fölkapnak egy kávésbögrét, nekilátnak az evésnek, vagy egyszerűen pihennek” - meséli egy neve elhallgatását kérő munkafelügyelő. Az óvatosság érthető, az ellenőrzések alkalmával ugyanis nemcsak a szerződéses munkaviszony fennállását vizsgálják, hanem egyebek közt a megfelelő munkakörülmények megvalósulását: betartják-e a pihenőidőt a munkások, kiadja-e a szabadságot a munkáltató, kifizeti-e a túlórapénzt. A munkavédelmi előírások betartását - munkaruha, védőfelszerelés, biztonságos munkaterület kialakítása stb. - a munkaügyi felügyelőkkel együttműködő munkavédelmis szakemberek végzik.

Törvényes munka. Ingoványos terep
© Stiller Ákos
„A nagyobb beruházásoknál, például egy ezer fős építkezésnél lehetetlen, hogy minden egyes dolgozóhoz egyenként odamenjenek a felügyelők - válaszolja Gerőfi László, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) Közép-magyarországi Munkaügyi Főfelügyelőségének igazgatója a kérdésre, hogy nem vívnak-e szélmalomharcot egy-egy kiterjedt építési terület ellenőrzésekor. Ilyenkor ugyanis nincs garancia arra, hogy a feketén foglalkoztatottak nem oldanak kereket, vagy nem rejtőznek el a felügyelők elől. A néhány hete átadott Aréna Pláza építésekor februárban lezajlott munkaügyi ellenőrzésre például az összes munkaügyi felügyelő, közel ötven-hatvan fő kivonult, emellett több mint száz rendőr és a Határőrség munkatársai is részt vettek az akcióban. Az ellenőrzés öt-hatszáz dolgozót - és munkáltatóikat - érintette. Ennél jóval több, közel ezer embert érintett a Honvéd Kórház építésekor lezajlott munkaügyi ellenőrzés.

Ahol szabálytalanságot találnak, oda indokolt esetben újra és újra kimennek a felügyelők. Volt olyan budai építkezés, ahol egymás után hétszer jelentünk meg, és minden egyes látogatás alkalmával csökkent a feketén foglalkoztatottak száma - meséli Gerőfi László, amikor szóba kerül az ellenőrzések hatékonysága. „Ha több alkalommal szankcionáljuk a munkáltatót, előbb-utóbb eljut odáig, hogy gazdaságtalan lesz számára a bírságolás” - magyarázza a szakember. A bírság összegének kiszabásakor többek között az is szempont, hogy a munkáltató ismételten követ-e el egy jogsértést. Hogy a munkáltató pótolta-e a hiányosságákat, amelyekre az ellenőrzés során fény derült, az utóellenőrzésekkor kiderül.

Szabálytalanságok számokban

Közel negyvenezer munkáltató közül - akiket az OMMF a 2007. január 1-től szeptember 30-ig terjedő időszakban vizsgált - 30 387-nél találtak szabálytalanságot. Ugyanez az adat a munkavállalók között 373 870 az 558 675 ellenőrzött munkavállalóból.
A vizsgált időszakban kiszabott munkaügyi és munkavédelmi bírságok összege összesen 7 millárd 220 millió forint, ebből csaknem 31 millió forint a helyszíni, 40 millió 600 ezer forint a szabálysértési bírság. Több mint 789 millió forintnyi munkavédelmi bírságot fizettek be a jogsértők, és meghaladta az ötmillárd forintot a munkaügyi bírságokból befolyó összeg, míg eljárási bírság befizetésére 289 millió forintot költöttek a jogsértők. Munkaügyben a vizsgált időszakban 19 873 határozat született.
Azokra a munkáltatókra, akik enyhe súlyú jogsértést követnek el, a felügyelőség nem feltétlenül szab ki bírságot, olykor a figyelemfelhívás is elegendő a jogsértés megszüntetéséhez.















Szemfüles ellenőrök, szervezett akciók (Oldaltörés)

A társhatóságokkal való együttműködés gyümölcsöző: a rendőri jelenlét amellett, hogy védelmet biztosít a munkaügyi felügyelőknek az inzultusok esetére, csökkenti annak valószínűségét, hogy a munkavállalók kijátsszák az ellenőröket. Az érvényes munkaszerződés vagy alkalmi munkavállalói könyv nélkül foglalkoztatottak ugyanis legtöbbször azzal magyarázzák a hiányosságot, hogy papírjaik „a kocsiban” vannak. Ilyenkor rendőri segítséggel megkereshetik a hiányzó dokumentumokat. A kísérettel kiküszöbölhető, hogy a feketén dolgozók kapkodva, utólag töltsék ki a munakvállalói könyvüket.

Szakszerű útbaigazítás
© Stiller Ákos
Az ellenőrzésekben részt vevő társhatóságok minden alkalommal elvégzik a maguk feladatát: idegenrendészeti ügyben - például illegális bevándorlók foglalkoztatása esetén - a Határőrség munkatársai intézkednek. Éjszakai szórakozóhelyeken a rendőrök azt is megvizsgálják, árulnak-e drogot a helyszínen. Arra is akad példa, hogy a rendőrök vagy határőrök egy-egy akció során körözött személyre bukkannak. A munkaügyi felügyelők sokszor együtt dolgoznak az ÁNTSZ-szel, az APEH-hel, a Vám- és Pénzügyőrséggel és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósággal (a Csillagszóró hadművelet részleteiről keretes írásunkban olvashatnak).

Ellenőrzés szempontjából az építőipar a kényesebb területek közé tartozik, általában itt a legmagasabb a feketén foglalkoztatottak száma, mert a munkafolyamatok bizonyos szakaszaiban (földmunkák, betonozás stb.) alacsony végzettségű munkavállalókra van szükség. Nagyobb számban fordulnak elő feketemunkások a takarítók között, a vagyonvédelem területén, a feldolgozóiparban, ahol a gépsorokon betanított munkások dolgoznak (őket az ország különböző pontjain toborozzák, és kisbusszal szállítják a foglalkoztatás helyszínére), valamint a logisztikai központokban. A fekete munkások döntő többsége magyar állampolgár, oszlatja el Gerőfi László a tévhitet, miszerint főként illegális bevándorlókat vagy külföldi szakmunkásokat lehet fekete munkán érni. Az ellenőrzések minden területre kiterjednek, a kereskedelemre, a vendéglátóiparra és a mezőgazdaságra is, bár ez utóbbi kevésbé jellemző a közép-magyarországi régióra. A munkaügyi felügyelők az állami beruházásokat sem kerülik el:  például az autópálya-építkezéseknél vagy a 4-es metró építésénél rendszeresen vizsgálják a munkáltatókat és a dolgozókat.

Nagy beruházás. Verejtékkel épül
© Stiller Ákos
A munkavállalón nem lehet leverni, ha feketén dolgozik, a felelősség elsősorban a munkáltatót terheli. A munkaügyi bírság felső határát nemrég húszmillió forintra emelték (a fekete foglalkoztatás a legsúlyosabban büntethető jogsértések közé tartozik), míg a kiszabható bírság alsó határát 50 ezer forintról 30 ezerre csökkentették. A munkáltatónak tűrnie kell az ellenőrzést, együtt kell működnie a hatóságokkal, atrocitások azonban érhetik a munkaügyi felügyelőket. Előfordult olyan eset, amikor a munkáltató megtiltotta a dolgozóinak, hogy együttműködjenek a hatóságokkal.

"Azokat a foglalkoztatási ágakat, ahol magasabb a kirívó jogsértések száma, fokozottabban figyeljük. Előfordul, hogy mi választjuk ki az ellenőrzés alá vont munkaterületeket, de ezek lakossági bejelentés (panaszbejelentés, közérdekű bejelentés) útján is fölkerülhetnek a listánkra" - világít rá a célpontok kiválasztásának módjára Gerőfi László. Ha valakit fekete foglalkoztatáson érnek, számíthat a munkaügyi vizsgálatot követő adóhatósági ellenőrzésre is. Ilyenkor az APEH megvizsgálja, hogy a munkáltató teljesíti-e járulékfizetési kötelezettségét a munkavállalókat illetően.

Csillagszóró hadművelet

November 22-től január 2-ig a Csillagszóró elnevezésű akció keretében közel 40 ezer ellenőrzésre kerül sor. Az OMMF szakemberei mellett az akcióban részt vesznek a Vám- és Pénzügyőrség, az APEH, az ÁNTSZ, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, a Határőrség és a Rendőrség munkatársai is.

„Légyszi nézd meg, hogy ... Károly be van e jelentve” - egy telefon, és a munkaügyi felügyelők megkapják a visszajelzést, hogy az ellenőrzött munkavállalók be vannak-e jelentve, szerepelnek-e az APEH nyilvántartásában. Ha minden rendben van, a dolgozók mehetnek vissza a munkájukhoz. Jogsértés esetén a felügyelő jegyzőkönyvet vesz föl, fényképeket készít (iratlefoglalásra is lehetősége van, amennyiben ez indokolt), bírságot szab ki.
Az ellenőrzés a legtöbb esetben eléri a célját, az esetleges jogsértés megszüntetése, orvoslása a munkáltató jól felfogott érdeke. Mivel a munkaügyi ellenőrzések eredményei s a szabálytalanságot elkövető munkáltatók névsora is nyilvános, a hiányosságokat a cégek többsége igyekszik azonnal pótolni, a presztízsvezsteségen kívül ugyanis ezek súlyos (anyagi) károkat okozhatnak nekik.







 

László Éva Lilla Karrier

Halálos munkabalesetek: ki fizeti meg az árát?

Szinte nem telik el hét, hogy ne hallanánk: lezuhant az állványról egy munkás, gépkezelés közben életét vesztette egy dolgozó. Április 28-án lesz tíz éve, hogy itthon hivatalosan is megemlékezünk a munkahelyi balesetek halálos áldozatairól. Az emberi figyelmetlenség, a hanyagság évente még mindig több mint száz emberéletet követel. A növekvő bírságok vajon elrettenthetik-e azokat, akik nem tartják be a munkavédelmi szabályokat? Írásunkból kiderül.

László Éva Lilla Karrier

Patológus és preparátor: élet és halál urai

Bizonyára sokan felvonják a szemöldöküket, esetleg el is fintorodnak, ha kiderül, hogy patológussal, netán preparátorral hozta össze őket a sors. E korántsem szokványos foglalkozásokhoz ugyanis az általános közvélemény hullát, vért és bűzt társít, kár lenne tagadni. Mi rejtőzik a tévhit mögött? Miért ideális szakma a nők számára a patológia? Milyen veszélyeket rejt egy kitömött házi kedvenc? Patológus és preparátor beszél a szakmájáról.

László Éva Lilla Karrier

Pornó testközelből: véget nem érő orgia?

Cicik, popsik, szerszámok, síkosító készenlétben, no meg egy friss, kéthetes AIDS-teszt a nem létező nadrágzsebben, és már forog is a film. Király Kati pornószínésznőt és a legismertebb hazai pornófilmrendezőt, Kovit faggattuk szakmájuk rejtelmeiről. Kulisszatitkok a kamera elől és mögül.

László Éva Lilla Karrier

Rendőrsztori: bilincs, szonda készenlétben

Sokan kígyót-békát kiabálnak a rendőrökre, ha elterelik a forgalmat, szerencsétlen flótásként vagy közellenségként tüntetik fel őket, amikor a helyszínt biztosítják egy-egy rendezvényen, tüntetésen. A „bunkó”, „béna” vagy „dilettáns” jelző ma már elcsépelt kedveskedésnek számít, ha rendőr van a placcon. Hogyan látja mindezt a szidalmazott fél? Milyen teendői, kötelezettségei vannak a Forgalombiztonsági Osztály járőreinek nap mint nap? Bírságolás, traffipax, szondáztatás? A hvg.hu belesett a kulisszák mögé - végigkövettünk egy műszakot szolgálatkezdéstől a végéig.

Az OpenAI állítja: az új MI-je már megüti egy átlagember szintjét

Az OpenAI állítja: az új MI-je már megüti egy átlagember szintjét

Mennyit költhet el Orbán Viktor az indiai családi útra?

Mennyit költhet el Orbán Viktor az indiai családi útra?

Biztonsági okok miatt nem indít és nem fogad járatokat a szentpétervári repülőtér

Biztonsági okok miatt nem indít és nem fogad járatokat a szentpétervári repülőtér

Változást hozhat a skizofrénia kezelésében, amire most rájöttek kínai kutatók

Változást hozhat a skizofrénia kezelésében, amire most rájöttek kínai kutatók