Patológus és preparátor: élet és halál urai
Bizonyára sokan felvonják a szemöldöküket, esetleg el is fintorodnak, ha kiderül, hogy patológussal, netán preparátorral hozta össze őket a sors. E korántsem szokványos foglalkozásokhoz ugyanis az általános közvélemény hullát, vért és bűzt társít, kár lenne tagadni. Mi rejtőzik a tévhit mögött? Miért ideális szakma a nők számára a patológia? Milyen veszélyeket rejt egy kitömött házi kedvenc? Patológus és preparátor beszél a szakmájáról.
„Halottak, hullaház, halottaskocsi. Az emberek agyában rögtön ezek a képek villannak föl, ha szóba kerül, hogy patológus vagyok. A legtöbben azt képzelik, hogy véres köpenyben, az alagsorban, villogó neonlámpák alatt boncolok” – meséli némi derűvel a hangjában Vida Lívia, akit a Pécsi Orvostudományi Egyetemen harmadéves korában ejtett rabul a patológia varázsa. A fiatal anya, aki jelenleg két kisgyermekével van otthon, imádja munkáját, bár elismeri, hogy a szakma egykori presztízse mára megkopott, sőt, egyesek – orvosi körökben is – méltánytalanul lenézik.
Szív: erek és szövetek |
A boncolás azonban a szakmának csak egy apró szegmense. „Lenyűgöző, amikor a szerveket megvizsgálva – például a szív, tüdő, vagy vese állapotából – kiderül, hogy mi okozta a beteg halálát, és sikerül rekonstruálnunk, hogy mi történhetett vele élete utolsó perceiben. Olyan ez, mint egy nagy keresztrejtvény, amit meg kell fejteni – szemlélteti a folyamatot Vida Lívia.
Ahhoz, hogy egy patológus jól végezze a munkáját, az orvostudomány minden területén jártasságot kell szereznie. Annak ellenére, hogy sokan egyszerűen csak háttérszakmaként határozzák meg a patológiát, létjogosultsága és gyakorlati haszna megkérdőjelezhetetlen. Ahogy a szakember fogalmazott: minden, amit egy emberből kivesznek, legyen szó epehólyagról, manduláról, vagy valamilyen szövetről, átmegy a patológus kezén, aki amellett, hogy felállítja a diagnózist, gyakran gyógymódot is javasol. A gyakorlatban mindez úgy néz ki, hogy a patológus a biopsziát – élőből vett szövettani mintavételt – követően a diagnosztika során megállapítja, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozásról van-e szó: a rosszindulatú daganat milyen stádiumban van, lehet-e műteni, illetve milyen kezelés lenne hatékony az adott esetben.
Adott esetben izgalmasabb lehet diagnosztizálni egy elváltozást, mint meggyógyítani a beteget – véli Vida Lívia, aki az elemző, gondolkodást és összpontosítást igénylő mikroszkópos munkát szereti. „Számomra lelkileg megterhelőbb lenne olyan emberek között dolgozni, akiknek a betegségét mélyen átérzem” – magyarázza Lívia, hogy miért nem lett például gyerekorvos. Szerinte könnyebben megőrzi az ember az életkedvét, lelkesedését, és később ég ki, ha nem kerül közvetlen kapcsolatba a beteggel – akit sajnál –, hanem csak a szövettani mintákat látja.
Óhatatlanul is fölmerül a kérdés: hogyan tudja megőrizni egészséges lelkületét és lelkesedését, aki minden nap kóros elváltozásokat diagnosztizál, betegségre utaló jeleket keres, esetleg boncol? A családi életet remekül össze lehet egyeztetni a szakmával – avat be a titokba Lívia. Egy patológusnak nem kell ügyeletet vállalnia, ami különösen a kisgyermekes anyák számára előnyös. Ám mindez még nem elég ahhoz, hogy egy nő ezt a legkevésbé sem nőies pályát válassza.
Csak a szemléltetés kedvéért: a pécsi egyetemen például jóval kevesebb nő dolgozik ezen a területen. A dunántúli városban nemcsak a nemek aránya között van jelentős eltérés: a patológusok életkora is generáció-váltást tükröz. A legfiatalabb adjunktus negyven éves, a legfiatalabb szakorvosok pedig frissen végeztek. A harminc és negyven év közötti patológusok eltűntek: a fővárosban vagy külföldön vállaltak munkát.
Dr. Kopper László © Stiller Ákos |
Dr. Kopper László negyven éve dolgozik az intézetben – állatápolóként kezdte –, hat éve pedig az itt működő Patológiai Tudományok Doktori Iskolája mellett ő vezeti az intézetet (június végén, hatvanötödik életévét betöltve átadja igazgatói székét). Az MTA doktora hosszú időt töltött Angliában, Amerikában és Japánban, számos szakkönyvet írt - Patológia, Apoptózis -, emellett 13 éve szerkeszti az angol nyelvű Pathology Oncology Research című, angol nyelvű folyóiratot.
Patológia régen és ma |
A XIX. században a patológiát még kórbonctannak nevezték, az orvosok idejük nagy részét bonco-lással töltötték. Évtizedekkel később, a biopsziás mód-szer meghonosodásával már nemcsak annak nyílt meg a lehetősége, hogy megállapítsák egy-egy betegség kialakulásának okát, felállítsák a diagnózist, és megtalálják a meg-felelő kezelési módot, hanem annak is, hogy kutatásaik révén megelőzhetőek legyenek egyes betegségek. |
„Jó patológusra világszerte nagy a kereslet, az északi országok (Anglia, Írország) munkaerő-elszívó hatása ezen a területen is érvényesül: külföldön anyagilag is jobban megbecsülik a patológus munkáját” - vázolja a nemzetközi helyzetet az igazgató.
Hogy a szaktudásnak valóban borsos ára van, indokolt, ugyanis a licenszet, amely lehetővé teszi, hogy a szakorvos megkezdhesse önálló munkáját, hosszú tanulási folyamat előzi meg. A hazai képzési rendszer az angolszász modellen alapul: hat egyetemi év után a diplomás fiatal öt évig rezidensként tanulja a szakmát, és csak a szakvizsga után – ideális esetben huszonkilenc évesen – jut el odáig, hogy szakorvosként működhet.
Tetőtéri magány, meghitt félhomály, a polcokon sorakozó koponyák mellett gondosan konzervált emlősök: egy orángután az 1900-as évek elejéről, csimpánz a hatvanas évekből és egy kisebb termetű gorilla terpeszkedik a folyosón, amely a Természettudományi Múzeum Emlősgyűjteményét karbantartó preparátorok birodalmába vezet.
Rácz Róbert © Stiller Ákos |
A Természettudományi Múzeum preparátoraként ma már azon dolgozik, hogy életre keltse az intézménybe érkező elhullott állatok tetemeit. „Semmilyen gusztustalanságról nincs szó, sem boszorkánykonyháról, ahol vér folyna” – derül Róbert az általános tévhiten, amely munkáját övezi. Ahhoz, hogy valaki mesteri szinten űzhesse a szakmát, művészvéna kell, elhivatottság, természetszeretet, és persze az állatok ismerete. Mindezek mellett elengedhetetlen, hogy a preparátor jól rajzoljon, legyen türelme és kézügyessége, hogy akár hónapokig pepecseljen egy-egy kitömött állaton.
A tényleges munkafolyamat sokszor már azelőtt elkezdődik, hogy a tetem megérkezik a múzeumba. Ha a preparátort időben értesítik, hogy nagytestű emlős várható, kimegy az állatkertbe, s még életében tanulmányozza a jószág mozgását, testfelépítését, viselkedését. Később a tetemről méretet vesz, rajzokat, ritka fajok esetén – ilyen például az orrszarvú – modellt, kisplasztikát is készít. Ezután a gondosan lefagyasztott és tárolt tetemet ízekre szedi: megnyúzza, majd a csontokból újra felépíti az állat vázát. Erre épül szobrászagyagból az izomzat, legvégül pedig „öltözteti” a szobrot: fölkerül rá a tímár által kikészített, arzénnel kezelt és tartósított bőr. A részletek kidolgozása még csak ezután következik: hátra van a szem és az állkapocs megalkotása. A szemüreg kitöltése a munkafolyamat egyik legnehezebb része, mert műanyagból szinte lehetetlen élettel teli szemgolyókat formázni. Az állkapoccsal is hasonló a helyzet: egyre gyakrabban kerülnek műanyag öntvények az eredeti fogsor és nyelv helyére, mert ezeket könnyebb kezelni és időtállóbbak. Ha ideális körülmények között tárolják a preparátumot – portól, fénytől és melegtől óva –, akkor több száz évig is eláll.
© Stiller Ákos |
„Nemcsak kitömésre szánt állatok kerülnek hozzánk, hanem csontok, koponyák, sőt, még a vámosok által elkobozott, illegálisan szállított trófeák, állatbőrök, és elefántcsont is. Több szekrény tele van a határon lefoglalt krokodilbőr cipőkkel, táskákkal” – mondja Rácz Róbert, miközben egy rinocéroszlábból készült esernyőtartót mutat, amelyet szintén a vámosok fogtak.
Minden csontnak, állatbőrnek és preparátumnak megvan a története: a múzeum gyűjteményében helyet kapott az állatkert szerencsétlen körülmények között, 1956-ban elhullott vízilovának koponyája is. A nagytestű emlős medencéjét időről-időre 70 fokos termálvízzel töltötték fel, ám egyik este a gondozók a hidegvízcsapot nem hagyták nyitva, így reggelre az állat gyakorlatilag megfőtt a forró vízben.
A múzeum kincseit - a kitömött állatokat is - ki lehet kölcsönözni, ám ezután a preparátornak mindig akad dolga, ugyanis a gyűjteménybe legtöbbször sérülten kerül vissza egy-egy darab. Az a közel százéves barnamedve például, amelyik a preparátorok birodalmában tekintélyt parancsolóan acsarog, egy természetfilm-forgatáson olyan csúnyán alulmaradt élő fajtársával szemben, hogy feje és mancsa - egy hiányzó ujjperccel - a mai napig viseli a támadás nyomát.
„Lassan kihalnak a nagytudású öregek”
Egyre több szakmának alkonyul be, a kisiparosok lassan becsukhatják a boltot. Jogos félelmekről van szó, vagy a globalizáció szülte pánik beszél a mesterekből, amikor így vélekednek? Szakmájáról, annak buktatóiról és a korántsem rózsás jövőről mesél Hegyessy Árpád órás- és Révész Éva szabómester. A kihalófélben lévő szakmákról, a jelenség hátterében meghúzódó okokról Gráfik Imre néprajzkutatót faggattuk.
Szex, siklás, zuhanás: extrém munkák
Átrepülni a kínai Nagy Fal fölött, fejjel lefelé lógni egy rúdról, esetleg tíz emelet magasan reklámokat kipányvázni. Szokatlan hivatásáról faggattuk Pirner Alma sztriptíz-világbajnokot, Simonics Péter siklóernyőst és Szabó Dénes ex-barlangászt, ma főállású ipari alpinistát.