A Magyar Nemzet keddi számában az jelent meg, hogy a Hiller István vezette oktatási tárca felelősségre vonás helyett 200 millió forintot ad a szerzői jogdíjak utólagos rendezésére. Ballér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének elnöke a lapnak elmondta, hogy több kiadó is pert fontolgat a Sulinova kiadója ellen a hasonló fejezetek, illetve a regényrészletek, képek engedély nélküli közlése miatt.
Az oktatási tárca közleményében légből kapott rágalomnak nevezte, hogy az OKM 200 millió forintot ad a szerzői jogdíjak utólagos rendezésére” az Educatio Kht.-nak.
A minisztérium közlése szerint ezzel szemben a valóság az: az Educatio Kht. a tananyagok véglegesítéséhez szükséges munkálatokat - mint ahogy az oktatási tananyag egész kutatás-fejlesztését - a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) keretében, európai uniós forrásból valósítja meg.
"Az Educatio Kht. a szóban forgó fejlesztést meghatározott költségvetés szerint hajtja végre, amelyhez pótlólagos forrást nem vesz igénybe a tárcától. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium tehát semmilyen pótlólagos forrást nem biztosít az Educatio Kht-nak a szerzői jogdíjak rendezésére" - olvasható a közleményben.
A tárca szerint a Magyar Nemzetnek az az állítása sem helytálló, amely szerint az oktatási tárca még Magyar Bálint idején kapott az Európai Uniótól hétmilliárd forintot tankönyvfejlesztésre.
Ez az összeg nem tankönyvfejlesztésre állt rendelkezésre. A kormányzat oktatás-fejlesztési politikájának hatékony végrehajtása érdekében a Sulinova ebből finanszírozhatta a teljes oktatás-fejlesztési csomagot, módszertanokat, taneszközöket, tananyagok előállítását, tesztelését és korrekcióját, 40 ezer pedagógus teljes körű felkészítését, valamint a program népszerűsítését, az intézményekhez történő eljuttatását is - írták.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a hamis állítások miatt megtette a napilap ellen a szükséges jogi lépéseket.
Az Educatio Kht. ugyancsak közleményt adott ki; ebben azt írták: nem kerülhet a tankönyvpiacra "jogilag tisztázatlan" oktatási anyag. A kht. nem adott ki olyan tankönyveket, amelyek a szerzői jogi törvényt megsértenék - szögezték le. A kht. közlése szerint azért nem szerezték meg az említett szerzői jogokat, mert az csak az "utolsó lépés a fejlesztés végén". Bevallásuk szerint eddig egyetlen kiadótól sem kaptak kifogást, ami szerint "bizonyos szövegrészeket az ő tankönyveikből loptak el".