szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyetlen felsőoktatási intézmény sem tervez tandíjemelést vagy az oktatói létszám csökkentését a gazdasági válság miatt, de számolniuk kell a ppp-beruházásaik elakadásával - írja a csütörtöki Napi Gazdaság.

Az intézményeknek a hitelhez jutás nehézségeivel ugyan közvetlenül nem kell szembesülniük (a törvény szerint ugyanis nem vehetnek fel hitelt), a magán- és a közszektor együttműködését segítő ppp-konstrukciókon keresztül azonban mégis érintettekké váltak - olvasható a lapban.

A Semmelweis Egyetem (SE) ppp-projektjei fölött már megjelentek az első viharfelhők. Már érezzük a válság begyűrűző hatását - mondta a lapnak Stubnya Gusztáv, az egyetem stratégiai főigazgatója, aki szerint a futó projektekkel nincs gond. Azokban az esetekben viszont, amikor a szerződést még a pénzpiaci pánik kitörése előtt kötötték meg, de a projekt kezdete most esedékes, a bankok megváltoztatták a finanszírozás feltételeit - tette hozzá.

A Corvinus Egyetem is aggódik. A gazdasági szereplőkkel szorosabb kapcsolatban álló karok (az élelmiszer-tudományi vagy a gazdálkodástudományi) projektjei valóban bajba juthatnak - mondta a Napinak Kerekes Sándor, az egyetem oktatási rektorhelyettese. 

A finanszírozás gondjai azonban tandíjemeléssel nem orvosolhatók. A tandíj emelése a költségtérítéses hallgatók alacsony létszáma miatt értelmetlen lenne, ráadásul minimum hároméves átfutással hozna eredményt - nyilatkozta  Andor György, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BMGE) rektorhelyettese. Tandíjemelésre ugyanis csak az oktatási struktúrába újonnan belépő hallgatók esetében van lehetőség, egyéb esetben a képzési szerződések csak inflációkövető korrekciót engedélyeznek.

MTI Karrier

Jócskán megemelnék a felsőoktatási pontszámokat

A Magyar Rektori Konferencia(MRK) elnöksége azt javasolta, hogy alapképzésben a jelenlegi 160 pontról 200-ra emeljék a felvételhez szükséges minimális pontszámokat - közölte Rudas Imre, az MRK elnöke a testület ülése után.

hvg.hu Karrier

Diploma 2008: felsőoktatási rangsorok

Negyedik alkalommal jelenik meg a HVG különszáma, amelyben többek között a felsőoktatási intézmények rangsora - harmadik alkalommal az OFIK Felvi-rangsor - is helyet kapott. Adatok, felvételi menetrend, hírek a képzésformákról, diákhitelről.

MTI Karrier

Két magyar egyetem befért a top 500-ba

Két magyar felsőoktatási intézmény: a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem került be idén a világ legjobb 500 alma matere közé a shanghai-i Jiao Tong University által évente elkészített nemzetközi rangsor szerint - derül ki a listát nyilvánosságra hozó honlapról.

MTI Karrier

Támogatás az egyetemeknek: bírálat és elszámolás

A hivatalosan a fejlődő országok oktatási rendszerének javítására szolgáló francia programok valójában a francia egyetemeket segítik, és hasonló a helyzet a német és a japán támogatásokkal - mutatott rá az UNESCO.

MTI Karrier

Közös mesterszakos felvételi négy egyetemen

Közös mesterszakos felvételi rendszerben állapodtak meg az ELTE, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Tudományegyetem és a Miskolci Egyetem bölcsészettudományos karai, hogy megőrizzék a jövőben a tudományegyetemeken megszerezhető mesterszakos diplomák értékét - közölte az ELTE.

Nyárra ígéri a kormány a gazdasági különmegállapodást Trump kormányával

Nyárra ígéri a kormány a gazdasági különmegállapodást Trump kormányával

Jön Nena Budapestre – élőben is meghallgathatjuk a 99 Luftballonst

Jön Nena Budapestre – élőben is meghallgathatjuk a 99 Luftballonst

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Ezért együnk együtt húsvétkor

Ezért együnk együtt húsvétkor