szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelenleg a felsőoktatási intézmények 80 százalékában működik a diplomás pályakövetési rendszer, s elindult egy központi fejlesztés is a program kiterjesztésére.

A diplomás pályakövetés során az egyetemek, főiskolák képet kaphatnak volt hallgatóik munkába állásáról, arról, hogy a képzések mennyire hasznosíthatók a munkaerő-piacon. Ugyanakkor a jelentkezők, a leendő hallgatók számára ugyanezen információk a képzések, az intézmény kiválasztásakor jelentenek előnyt, tájékozódhatnak arról, hogy mihez kezdhetnek egy adott intézmény diplomájával a végzés után - mondta Horváth Tamás, az Educatio kht. programvezetője beszélt egy, a témában rendezett szakmai beszélgetésen.

A felsőoktatási intézményekben meglévő pályakövetési rendszerek aránya azt jelzi, hogy a hazai felsőoktatási intézmények felismerték a pályakövetési vizsgálatok jelentőségét. Ahol nincs ilyen vizsgálat, annak többek között az lehet az oka, hogy az adott intézmény csak néhány éve működik, s emiatt csekély a végzettek száma, vagy nagyon speciális képzés folyik az intézményben - összegzi a szakmai napra megjelent kiadvány.

A diplomás pályakövetés az intézmények mintegy felénél karrierirodák feladata, 16 százalékuknál diákcentrum vagy tanácsadó végzi, míg külső cég csupán 2 százaléknál. A pályakövetést koordináló Educatio kht. 40 felsőoktatási intézmény (összesen több mint 160 kar) megkeresésével a közelmúltban felmérést készített. E szerint általában 2-5 éve végeznek az intézmények ilyen jellegű tevékenységet. 

Az intézmények egy része saját forrásból, többségük azonban pályázatok útján oldja meg a pályakövetés finanszírozását, de azok folyamatossága több helyen nem megoldott.

Horváth Tamás elmondta, hogy tavasszal átfogó felmérést indítanak, s a diplomás pályakövetés rendszerének központi fejlesztése is megkezdődik az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében. A központi modell segítséget nyújthat abban, hogy közeledjenek egymáshoz a felsőoktatás kínálata és a munkaerő-piac igényei.

 


 
 

MTI Tech

Ifjú feltalálókat és tudósjelölteket keres a MISZ

"A közeljövőben várhatóan bekövetkező visszaesés ellenére ne temesse senki az innovációt, mert a recesszió utáni felfutás általában gyors, a mostani fiatalok eredményei ezt is segíthetik" - mondta Szabó Gábor akadémikus, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke abból az alkalomból, hogy a szervezet csütörtökön Budapesten ismét meghirdette ifjúsági tehetségkutató versenyét.

MTI Karrier

Hiller: modern magyar tudáselitre van szükség

Magyarországon szükség van "tudáselitre" és szükség van ennek tudatos képzésére, formálására - fejtette ki Hiller István szakminiszter a budapesti Eötvös szakkollégiumban pénteken rendezett tanácskozáson.

MTI Karrier

Ösztöndíjat kaphatnak a hiányszakmákban tanulók

A kormány a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény módosításában javasolja a szakiskolai tanulmányi ösztöndíj-rendszer bevezetését - jelentette be Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.

hvg.hu Karrier

Diploma 2008: felsőoktatási rangsorok

Negyedik alkalommal jelenik meg a HVG különszáma, amelyben többek között a felsőoktatási intézmények rangsora - harmadik alkalommal az OFIK Felvi-rangsor - is helyet kapott. Adatok, felvételi menetrend, hírek a képzésformákról, diákhitelről.

Megjött az Emirates első A350-es gépe, ilyen megoldásokkal ritkán találkozhat repülőkön

Megjött az Emirates első A350-es gépe, ilyen megoldásokkal ritkán találkozhat repülőkön

Békepártinak vallotta magát a román elnökválasztás első fordulójának győztese

Békepártinak vallotta magát a román elnökválasztás első fordulójának győztese

Videón a Samsung következő nagy dobása, a Galaxy S25 Ultra, ami külsőleg is megváltozhat

Videón a Samsung következő nagy dobása, a Galaxy S25 Ultra, ami külsőleg is megváltozhat

Spanyolországban fogták el a paloznaki plébános gyilkosának társát

Spanyolországban fogták el a paloznaki plébános gyilkosának társát