A szexi öltözködés hátrányosan befolyásolhatja a nők, elsősorban a magasabb beosztásban dolgozók megítélését - derült ki egy tanulmányból, melyet a Lawrence Egyetem kutatói készítettek, Peter Glick professzor vezetésével. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy azok a női vezetők, akik látványosan hangsúlyozták előnyös testi adottságaikat provokatív öltözékükkel, nem tűntek hitelesnek, a megkérdezettek kétségbevonták rátermettségüket, szakmai tudásukat. Ezzel szemben azok a nők, akik kihívóan öltöztek, ám alacsonyabb pozíciót töltöttek be - például ügyintézők vagy recepciósok voltak - a megkérdezettek szerint nem tűntek kevésbé hitelesnek, vagyis megítélésüket nem befolyásolta negatívan a szexi öltözék. Mi lehet ennek az oka?
A felső- és középvezető hölgyektől az alkalmazottak és a szakmabeliek is azt várják, hogy rátermettségüket, hozzáértésüket - közvetve - öltözködésükkel, megjelenésükkel is erősítsék. Ennek egyik fokmérője a visszafogottság, az elegancia, a betöltött posztnak - és a vállalati előírásoknak - megfelelő viselet. „Habár a média azt sugallja, hogy a nők bátran alapozzanak szexuális kisugárzásukra és hangsúlyozzák testi adottságaikat - a jó ízlés határain belül -, a vezető pozíciót betöltő nők nem biztos, hogy jól teszik, ha kihívó megjelenésükkel próbálják kivívni dolgozóik elismerését – összegezte a kutatás eredményeit Glick.
© sxc.hu |
Hogy ez a gyakorlatban valóban így működhet, arra a kutatók konkrét példát hoztak. Desiree Goodwin, a Harvard Egyetem könyvtárosa saját bőrén tapasztalta, hogy a vonzó megjelenés, szexi öltözékkel párosulva hogyan akadályozza az álláskeresésben.
A kétdiplomás hölgy elmondása szerint 16 alkalommal esett el egy-egy állásajánlattól, mert leendő munkaadói túl vonzónak találták. Azokat az állásokat, amelyeket megpályázott - két egyetemi diplomával a zsebében - végül olyanok kapták, akik kevesebb tapasztalattal bírtak és alacsonyabb végzettségűek voltak, mint Goodwin.
Fölmerül a kérdés, mi minősül „túl szexinek”? Eric Matusewitch, egy, a munkavállalók egyenlő jogaiért küzdő New York-i szervezet igazgató-helyettese elmondta: a hivatalos megfogalmazás szerint az tekinthető túl szexinek, ami a normálistól, a természetestől eltér: ilyen az extrém öltözködés - mint a lábból csaknem mindent megmutató miniszoknya, vagy a hölgyek kebléből sokat láttató dekoltázs -, és a feltűnő smink. A megfogalmazás valóban túl általános, nem véletlen, hogy sokan úgy vélik, az, hogy mi a 'szexi' és a 'túl szexi', szubjektív. „A nemek között egyenlőségre e téren is törekedni kell. Ha elvárják egy férfitól, hogy konzervatívan, a beosztásának megfelelően öltözködjön, ugyanez elvárható egy nőtől is” – reagált Matusewitch a kritikára.
Hogy később ne legyen félreértés, legegyszerűbb, ha mindenki utánanéz, milyen öltözéket ír elő a vállalati szabályzat. Addig is, íme néhány kirívó példa, mit érdemes a gardróbban tartani, amikor az irodai toalettünket állítjuk össze:
Miniszoknya/rövidnadrág
Hölgyeknél a térdig érő vagy a térd fölött arasznyival végződő szoknya még szinte mindenhol elfogadott, uraknál a hosszú nadrág. Akad, ahol nyári melegben a rövidnadrág is megengedett (ezt a cég előírásai minden esetben leszögezik).
Top/ujjatlan póló
Hölgyeknél a vállat, csípőt, hasat, és a keblek felső domborulatait szabadon hagyó póló a legtöbb helyen nem kívánatos ruhadarab. Elsősorban azokon a munkahelyeken tiltják, ahol a dolgozók nap mint ügyfelekkel foglalkoznak, hivatalos ügyekben járnak el. Nem esztétikus, ha a blúz vagy póló alól kikandikál a melltartópánt. Uraknál az ujjatlan póló kerül tiltólistára (munkahelytől és munkakörtől függően).
Cipő/szandál
A hagyományos, praktikus lábbeliket részesítik előnyben a legtöbb cégnél, ami a célnak is megfelel, vagyis kényelmes, nem balesetveszélyes, és az illető munkaköréhez is passzol. (Egy pénzügyi igazgató ne húzzon sportcipőt, ha tárgyalásra megy, ez evidens.) Nőknél a legtöbb helyen megengedett a zárt, magasarkú cipő, ha sarokméret nem haladja meg a 4-5 cm-t. Akad, ahol a hölgyek nem viselhetnek szandált, papucsot, és még nyáron is kötelező a harisnya (például a bankokban, hivatalokban). Uraknál a legtöbb helyen zárt cipőt (de nem sportcipőt) várnak, a szandál, papucs nem megengedett.