szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Phenjan közel négyszeres béremelést követel az észak-déli közös ipari övezetben alkalmazott észak-koreai munkások számára - adta hírül szerdán a kelet-ázsiai kommunista ország hivatalos sajtója.

Észak- és Dél-Korea képviselői a hétfőn tanácskoztak Keszong határ menti városban a közös ipari övezettel kapcsolatos kérdésekről. A szöuli országegyesítési minisztérium szerint azonban az északiak akkor nem álltak elő konkrét bérköveteléssel. A szintén az újraegyesítéssel foglalkozó Uriminzokkiri című phenjani internetes portál azonban azt állítja: a kommunista delegáció azt akarta, hogy a fizetéseket 200 dollár feletti szinten állapítsák meg.
  
Az Északon található keszongi ipari parkban jelenleg több mint száz dél-koreai cég működik, 42 ezer helyi munkás alkalmazásával, a munkások átlagos bére azonban nem éri el az 58 dollárt. A 2004-ben, az első Korea-közi csúcstalálkozó után négy évvel létesített ipari parkban főleg élőmunka-igényes termékeket, így szerszámokat és ruházati cikkeket állítanak elő a déli vállalatok.
 
Szöul szerint Phenjannak a béremeléshez először fel kellene oldania határon foganatosított, a keszongi övezetből kiinduló dél-koreai áruszállítást lassító intézkedéseket. Emellett a déli álláspont szerint a bérek kérdése csak azután kerülhet napirendre, hogy a két félnek sikerül megállapodnia a helyi munkások szállásának felépítéséről - jelentette ki hétfőn újságíróknak Kim Jung Tak, a dél-koreai küldöttség vezetője.
  
Észak-Korea ugyanakkor a jövő héttől ismét beengedi a dél-koreai turistákat egy határ közeli üdülőzónába. A Phenjan számára évi több tízmillió dolláros bevételt jelentő Korea-közi idegenforgalmat tavaly függesztették fel, miután egy északi határőr agyonlőtt egy déli vendéget.
  
Észak-Koreának most különösen nagy szüksége van valutabevételeinek növelésére, mert a tavaly novemberi pénzreform nyomán a szokásosnál is súlyosabb élelmiszerhiány keletkezett az országban. Az éhínségnek dél-koreai értesülések szerint halálos áldozatai is vannak. Phenjan és Szöul hivatalosan ma is hadban áll, miután az 1950 és 1953 között vívott koreai háborút még ma is csak egy fegyverszüneti megállapodás zárja le.

December 3-án, Szigethalmon búcsúztatják Nemere Istvánt

December 3-án, Szigethalmon búcsúztatják Nemere Istvánt

Marabu Féknyúz: A nagy ugrás

Marabu Féknyúz: A nagy ugrás

Fél évvel meghosszabbított kamatstop: akár közel 20 százalékot is spórolhatunk

Fél évvel meghosszabbított kamatstop: akár közel 20 százalékot is spórolhatunk

Három fiatal magyar animációs rendező, akire érdemes lesz odafigyelni 

Három fiatal magyar animációs rendező, akire érdemes lesz odafigyelni