szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Művészeti Egyetemek Rektori Székének (MERSZ) soros elnöke szerint a magyar felsőoktatás és kultúra jobban jár a művészeti műhelyek autonómiájának megtartásával. A jövő héten találkoznak az öt érintett intézmény rektorai, a MERSZ tagjai.

A felsőoktatási törvény új koncepciójával kapcsolatban szerdán került szóba több sajtóorgánumban a művészeti felsőoktatási intézmények integrációja. Pénzügyi előnye bizonytalan kimenetelű, szakmailag, mivel rendkívül különböző hagyományokról, képzési struktúrákról és formákról van szó, nem indokolt - áll Batta Andrásnak, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorának Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterhez írt levelében.

Batta András, aki egyben a Művészeti Egyetemek Rektori Székének (MERSZ) soros elnöke is, meggyőződése, hogy a magyar felsőoktatás és kultúra jobban jár a művészeti műhelyek autonómiájának megtartásával. A jövő héten egyébként találkoznak az öt érintett intézmény rektorai, a MERSZ tagjai.

Kőnig Frigyes, a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) rektora az MTI kérdése elmondta, csak a sajtóból értesült arról, hogy összevonnák a művészeti egyetemeket. "A szaktárca eddig nem közölt részleteket, fél éve ugyan elhangzott, hogy ami jól működik, abba nem kell 'belepiszkálni', de takarékosságra hivatkozva dönthetnek másképp is az illetékesek" - jegyezte meg. Hozzátéve: 2002-ben már volt hasonló gondolat, de kiderült, hogy ez a lépés nem hozna semmiféle megtakarítást.

Az MKE azon kevés egyetemek közé tartozik, amelyik gazdaságilag is rendben van, pedig 157 millió forintot vontak el tőlük. Az MKE nem fizetős intézmény, kilencszeres a túljelentkezés, de négy fázisos a felvételi, és a fölvettek már valamilyen előképzettséggel rendelkeznek. Remélik, a 140 éves intézmény önálló marad, mert a képzőművészet autonóm műfaj, az egyetem a képzés egyetlen helye - hangsúlyozta a rektor.

Ascher Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora az MTI-nek úgy fogalmazott: az összevonásról konkrétumokat nem tud, a részletekről még senki nem tájékoztatta. Megjegyezte: az elgondolás nem új, például Finnországban is történt a közelmúltban hasonló átalakítás. Hozzátette: minden azon múlik, hogy az összevonás valójában mit jelent.

Szakály György, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektor-helyettese nem találja reális elképzelésnek az integrációt. Nincs hitelt érdemlő értesülése, abban bízik, ha valamiféle racionalizálásra sor kerül, azt alaposan átgondolják. "Nem vetélkedhetünk egymással, abban, spicc cipőre, márványra vagy kottára legyen pénz. Nem lehet a 10 éves balett növendéket a 30 éves szobrász hallgatóval egy kollégiumba zárni."

Az egyetemmé válás előtt álló főiskolától 112 millió forintot zároltak, nehezen élnek, 6 éve nem emeltek fizetést. "Nincs adósságunk, további megszorítást nem lennénk képesek elviselni, jó hírű képzésünk fejlesztése megrekedne" - emelte ki Szakály György, akit nemrég a főiskola szenátusa rektori posztra jelölt.

„A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem vezetősége jelenleg várakozó állásponton van a hivatalos, részletes információkig" – közölte az intézmény kommunikációs igazgatója pénteken az MTI-vel, hozzátéve: nem akarnak találgatásokba bocsátkozni.

Batta András, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumba küldött levelében külön felhívja a figyelmet: "...a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia) sajátos helyzetét hangsúlyozom, s az ebből következő alternatív megoldás megfontolását vetem fel." Az intézmény hungaricum, egyben nemzetközi érték is. Alapítója, egykori és mai világhírű növendékei révén a nemzetközi zenei élet utánpótlásának egyik legjelentősebb európai fellegváraként tartják számon.

"Ezt erősíti meg az Európai Unió által 90 százalékban finanszírozott, jelenleg futó, és a következő két évben óriási sikerrel kecsegtető, mintegy 11 milliárd forintos fejlesztési-építkezési projekt, mellyel a magyar állam erkölcsi és jogi kötelezettséget vállalt. A projekt sokatmondó címe: "Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai zenei felsőoktatás megújuló központja Budapesten" - emeli ki a rektor.

Batta András rámutatott: országos érdek, hogy a Liszt Akadémia kapjon egy sajátos, a nemzeti intézmények rangjának megfelelő státuszt, amely tekintettel van a képzés és a kulturális szolgáltatás kettősségére, az intézmény kivételes hagyományaira, művészeti műhely-jellegére, az egyetemekétől eltérő, de nem kevésbé minőségi értékeire.

Alig kezdődött el az év, már telibe találta a közútkezelők autóját egy figyelmetlen sofőr – videó

Alig kezdődött el az év, már telibe találta a közútkezelők autóját egy figyelmetlen sofőr – videó

Óriási baki: idő előtt kiderült a TV2 Házasság első látásra című műsor végeredménye

Óriási baki: idő előtt kiderült a TV2 Házasság első látásra című műsor végeredménye

Egy Ferrari volt itthon a gyorshajtási csúcstartó tavaly

Egy Ferrari volt itthon a gyorshajtási csúcstartó tavaly

Letépte egy imám fejéről a turbánt, abból készített egy nő kendőt a teheráni reptéren

Letépte egy imám fejéről a turbánt, abból készített egy nő kendőt a teheráni reptéren