Tiltakoznak a közszolgák "megdöbbentő" kirúgása ellen
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) szerint "váratlan és megdöbbentő" a több mint 6700 munkavállaló elbocsátása a közszférából, és az érdekképviselet úgy véli, hogy a leépítéssel sérül a közszolgálati feladatok színvonalas elvégzése.
A 6719 munkavállaló elbocsátásáról szóló kormányhatározat elfogadhatatlan, mert a lépés közel 10 százalékos létszámcsökkentést jelent a közszférában - írta közleményében a közszolgálati szakszervezeteket tömörítő SZEF ügyvivő testülete.
A SZEF tiltakozik a döntés ellen, mert azt nem előzte meg semmilyen érdekegyeztetés, "mert a kormány nem munkahelyek ezreinek megszüntetését, hanem tízezreinek létrehozását ígérte", és "mert kilátástalan helyzetbe hozhatja az elbocsátással érintett munkavállalókat" - olvasható a közleményben.
A szakszervezeti szövetség kiemeli, hogy az elmúlt időszakban a közszféra munkavállalói "megalázó, értelmetlen és több esetben alkotmányellenes" döntések elszenvedői voltak. A munkavállalók bérei évek óta nem emelkednek, a béren kívüli juttatások folyamatosan csökkennek, a munkafeltételek romlanak, a munkaterhek nőnek. "Miközben a kormány állandóan hangoztatja az emberek, a polgárok iránti elkötelezettségét, azokat a munkavállalókat teszi a legkiszolgáltatottabbá, akik a jó kormányzás, a polgárokért működő közszolgáltatás megvalósítói lehetnének" - vélekedik a SZEF.
A közleményben felszólítják a kormányt, hogy az érdekképviseletekkel együttműködve, a közszolgálati érdekegyeztetés rendszerét felhasználva tegyen meg mindent az elbocsátott munkavállalók kilátástalan helyzetbe kerülésének megakadályozásáért, valamint a magyar közigazgatás, a közszolgáltatások működőképességének megőrzéséért.