Ötödére esik a béren kívüli juttatás a pécsi egyetemen
A tavalyi ötödére, mintegy 110 ezerről 20 ezer forintra csökken az idén a dolgozók éves béren kívüli juttatásának összege a Pécsi Tudományegyetemen (PTE).
Az egyetemi szenátus csütörtökön, az érdekképviseletekkel való előzetes konzultáció után hozta meg döntését, amelyet az egyetem gazdálkodási nehézségeivel, a klinikák milliárdos veszteségével és a munkáltatói terhek jelentős növekedésével indokolt - mondta Kottász Gergely, a PTE sajtóreferense.
A személyenként 20 ezer forintos idei juttatást két részletben, februárban és márciusban, Erzsébet-utalvány formájában kapják meg a munkavállalók. A sajtóreferens megjegyezte: a lépést az érdekképviseletek tudomásul vették, tekintettel arra, hogy ezzel munkahelyeket lehetett megőrizni. A PTE vezetői ugyanakkor reményüket fejezték ki, hogy jövőre emelkedhet a béren kívül juttatások összege.
Kottász Gergely rámutatott arra, hogy a PTE összesen 300 millió forintot takarít meg a keretösszeg csökkentésével. Mivel az oktatási és az egészségügyi terület közötti keresztfinanszírozás nem lehetséges, a klinikai és a központi irányítási szervezetek megtakarításai a kockázati alapba kerülnek, a többiről az érintett karok és közoktatási intézmények saját hatáskörben döntenek.
A PTE a kockázati alapból fedezi az esetleges munkaügyi perekkel kapcsolatos kiadásokat, emellett az itt felhalmozott összeg kompenzálhatja a felsőoktatás átalakítása következtében a keretszámok csökkenéséből eredő bevételkiesést.
Kottász Gergely szólt arról is, hogy az egyetem vezetése szolidaritási alapot hoz létre a kiskeresetű munkavállalók jövedelemkiesésének kompenzálására. A kompenzáció mértékéről és felhasználási szabályairól az idén március végéig, a PTE gazdasági tervének elfogadásáig döntenek.
A PTE a múlt év végén 4 milliárd forint kormányzati támogatást kapott adóssága csökkentésére. Az egyetem akkor több mint 9 milliárd forinttal tartozott beszállítóknak, ebből 5,5 milliárd forint volt a lejárt tartozás. Az MTI úgy értesült, a kormányzati segítségnek feltétele volt, hogy a felsőoktatási intézmény nem termelheti újra adósságát.