szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyári szünet kezdetével egyre aktuálisabb kérdés, milyen szabályok vonatkoznak a diákmunkára. A Nemzeti Adó-és Vámhivatal összeszedte a leggyakrabban feltett kérdéseket a diákmunkával és az adózással kapcsolatban.

Az egyik legfontosabb kérdés, amivel talán sokan nincsenek tisztában: a törvény szerint a 16. életévüket betöltöttek létesíthetnek munkaviszonyt, de az iskolai szünetekre van egy kedvezményes kitétel, miszerint az a 15. életévet betöltött fiatal is vállalhat munkát, aki általános iskolában, szakiskolában vagy középiskolában nappali rendszerű képzésben folytatja tanulmányait.

A tanuló alkalmazható munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban (pl. megbízási szerződéssel), vagy egyszerűsített foglalkoztatás keretében, háztartási alkalmazottként (pl. bébiszitter). Ezeken felül érdemes megemlíteni, hogy vannak kizárólag a diákok munkavállalásához kötődő foglalkoztatási formák is. Ilyen lehet például az iskolaszövetkezetben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tag munkavégzése, tanulószerződés, a hallgatói szerződés és az együttműködési megállapodás alapján történő munkavégzés.

Adózás

A legelterjedtebb foglalkoztatási forma az, amikor a diák munkaszerződés alapján munkaviszony keretében végez munkát. Adózási szempontból így a kereset bérjövedelemnek minősül, ezért a munkáltató az általános szabályok szerint köteles levonni és megfizetni a személyi jövedelemadó-előleget. Az összevont adóalap után fizetendő adó mértéke 16 százalék.

A diáknak juttatott járulékalapot képező jövedelem után a tanuló 8,5 százalékos mértékű egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, továbbá 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. Ezeket a járulékokat a munkáltató vonja le és gondosodik annak az adóhatóság felé történő befizetésről, bevallásáról is, tehát a tanulónak ezzel kapcsolatban nincs kötelezettsége. (Ugyanezek a szabályok vonatkoznak egyébként azokra a hallgatókra is, akik iskolaszövetkezeten keresztül vállalnak munkát.)

A megbízási szerződés alapján kapott fizetés önálló tevékenységből származó jövedelemként lesz adóköteles. A munkaviszonyból származó jövedelemmel ellentétben az önálló tevékenységből származó bevétellel szemben széles körű költségelszámolás lehetséges. Ennek kétféle módja van: a tételes-, illetve a bizonylat nélküli költségelszámolás.

Tételes költségelszámoláskor a hallgató számlával igazolja elismert költségét. A másik módszer a 10 százalékos költséghányad alkalmazása, melynek érvényesítéséhez nincs szükség számlákra. Ilyenkor a bevétel 90 százaléka minősül jövedelemnek.   

Megbízás, alkalmi munkavégzés

Megbízásos jogviszonynál érdemes szem előtt tartani azt, hogy ilyenkor a diákmunkások nem lesznek automatikusan biztosítottak. Ilyenkor a biztosítottá válás törvényben előírt feltétele, hogy a foglalkoztatott havi díjazása elérje a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér összegének 30 százalékát, illetve naptári napokra nézve annak harmincad részét. Jelenleg egyébként a minimálbér összege 93 000 forint, ennek a 30 százaléka 27 900 forint. Ha ezt az összeget a diák nem éri el, a megbízó nem von le egyéni járulékot, és a biztosítási jogviszony sem jön létre.

AZ egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony tipikusan az idénymunka szokott lenni (mezőgazdasági, turisztikai), vagy az alkalmi munka. A közterhet ilyenkor a munkáltató fizeti.

A munkavégzés után súlyos hiba lehet, ha a diák nem kap igazolást a kifizetett összegről, a levont személyi jövedelemadó előlegről, az egyéni járulékokról. A szükséges papírokat az adóévet követő január 31-ig meg kell kapnia a diákoknak, ezek ugyanis nélkülözhetetlenek az adóbevallás kitöltéséhez.

Szeret zenét hallgatni? Úgy hathat az agyára, ahogy eddig nem gondolta volna

Szeret zenét hallgatni? Úgy hathat az agyára, ahogy eddig nem gondolta volna

Fogva tartottak egy 89 éves nőt, majd eladták az óbudai lakását, most a rendőröknek magyarázkodhatnak

Fogva tartottak egy 89 éves nőt, majd eladták az óbudai lakását, most a rendőröknek magyarázkodhatnak

„A lehető legfenntarthatóbb módon” gazdálkodna újonnan vásárolt somogyi földjein Orbán Ráhel

„A lehető legfenntarthatóbb módon” gazdálkodna újonnan vásárolt somogyi földjein Orbán Ráhel

Köznevetség tárgyává tették, most történelmi tettel vághat vissza

Köznevetség tárgyává tették, most történelmi tettel vághat vissza