szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) támogatja és jó iránynak tartja a szociális járulékcsökkentést, amelyet a kormány a munkahelyvédelmi terv keretében hirdetett meg, azonban úgy véli: a járulékkedvezmény időtartamát még lehetne finomítani egyes célcsoportoknál.

A kormány kedden nyújtotta be az Országgyűlésnek a munkahelyvédelmi terv megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló, valamint a kisvállalati adóra vonatkozó törvényjavaslatot.

Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke az MTI-nek szerdán elmondta, hogy a járulékcsökkentés jelentősen mérsékli a vállalkozói terheket, így a program megkönnyíti a vállalkozások életét a jelenlegi nehéz helyzetben, és foglalkoztatásbővítő hatása van.

Kiemelte: a jelenlegi költségvetési helyzetben az is érthető, hogy a kormány nem tudott általános járulékcsökkentést végrehajtani, hanem célzottan, csak bizonyos csoportokra koncentrálta a kedvezményeket. Rolek Ferenc szerint a programban jól azonosították be a munkaerőpiaci szempontból nehéz helyzetben lévő csoportokat.

Hozzátette ugyanakkor: "helyenként lehet, hogy túl bőkezű a rendszer", bár a vállalkozások minden tehercsökkentésnek örülnek, "de tudjuk, hogy ezt valahol azért meg kell fizetni". Rolek Ferenc szólt arról is: keresik azokat a lehetőségeket, hogy hogyan lehetne a csomag 300 milliárd forintos költségeit csökkenteni. 

Kifejtette: a járulékkedvezmény mértékével egyetértenek, mert ahhoz, hogy hatást érjen el a program, jelentős csökkentésre van szükség. A folyósítási időtartamot ugyanakkor a munkába visszatérő kismamák, illetve a 25 éven aluliak esetében a javasolt három év helyett az MGYOSZ szerint két évben kellene maximálni, mert ezeknél a csoportoknál elsősorban a munkaerőpiacra való bekerülés és "megragadás" a fontos, és ha ez sikerült, akkor ők már nem igazán veszélyeztetettek. Ennek megfelelően az MGYOSZ a minél nagyobb, de rövidebb időre folyósított járulékkedvezményt tartana célszerűnek ezeknél az embereknél - összegezte az alelnök.

Rolek Ferenc az 55 év felettiek foglalkoztatása utáni járulékkedvezményről ugyanakkor azt mondta: ott nem a bekerülés, hanem a munkában maradás a probléma, így a járulékkedvezményt "tényleg végig kell vinni a nyugdíjig, mert minél idősebb, annál veszélyeztetettebb".

Az MGYOSZ alelnöke szólt arról is, hogy többek között a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) is egyeztettek a kormánnyal a munkavédelmi tervről, és ez továbbra is így lesz. Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten jelentette be, hogy a kormány tízpontos munkahelyvédelmi akciótervet hirdet.

A terv részeként a 25 év alattiaknál, az 55 év felettieknél és a képzettséget nem igénylő munkát végzőknél a munkáltatói járulékot a felére csökkentik, a 25-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégek pedig ezentúl választhatják majd a - vállalkozás profitját terhelő adókat és a bérek után fizetendő közterheket kiváltó - 16 százalékos kisvállalati adót. A munkahelyvédő intézkedések forrását a tranzakciós illeték kiterjesztéséből teremtik meg.

Blake Lively szexuális zaklatással vádolja a Velünk véget ér rendezőjét

Blake Lively szexuális zaklatással vádolja a Velünk véget ér rendezőjét

„A falak hol legyenek véresek? Ha lelőtték a németeket, hogy estek össze?” – hollywoodi szuperprodukciók hitelessége is múlt Varga István katonai szakértőn

„A falak hol legyenek véresek? Ha lelőtték a németeket, hogy estek össze?” – hollywoodi szuperprodukciók hitelessége is múlt Varga István katonai szakértőn

50 magyarból 49 az uniós átlag alatt keres

50 magyarból 49 az uniós átlag alatt keres

Száraz tónak nedves partján milliomos bölcsisek – korrupciós besztof a Duma Aktuálban

Száraz tónak nedves partján milliomos bölcsisek – korrupciós besztof a Duma Aktuálban