szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és a közvetlen szakmai felügyelete alá tartozó Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) egy múlt pénteki kormányhatározat alapján megkezdte a Gazdaságfejlesztési Operatív Program, valamint a Közép-magyarországi Operatív Program 2009-2010-es évekre vonatkozó akciótervei módosításának kidolgozását - közölte a szaktárca hétfőn az MTI-vel.

A kormány az említett határozatában elrendelte, hogy a nemzeti fejlesztési, a nemzetgazdasági, valamint a külügyminiszter, továbbá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke kezdjen egyeztetést az Európai Bizottsággal az uniós forrásoknak a kis- és középvállalkozások versenyképességét szolgáló, az Új Széchenyi Terv irányvonalának megfelelő  átcsoportosításáról - a közlemény szerint a szakmai egyeztetések megkezdődtek.
   
A kormányhatározatban foglaltaknak megfelelően az NFM és az NFÜ hozzákezdett a pályázati rendszer egyszerűsítését eredményező javaslatcsomag kidolgozásához. A kidolgozás alatt álló rendszer egyszerűbb eljárásrendet jelent majd a kis- és középvállalkozások számára.
   
A kidolgozás alatti intézkedéscsomag elemei között szerepel a saját forrás igazolásának eltörlése, a készfizető kezesség elfogadása biztosítékként, automatikus eljárásrend - a pályázati adatlap és a benyújtandó iratok rendszerének bíráló bizottság nélküli felülvizsgálata. Szerepel a csomagban az inkasszóra vonatkozó felhatalmazó levelek eltörölése, hiszen adók módjára amúgy is behajtható az esetleges követelés - ez jelenleg hatalmas felesleges irat- és adminisztrációs tömeget jelent.
   
Az egyszerűsítés része a kedvezményezettnek 100 ezer forintba kerülő közjegyzői okiratköteles ügycsoportok számának csökkentése, továbbá a tanácsadás-szerű bővített ügyfélszolgálat bevezetése a kkv-knak is, nem csak a kiemelt nagy ügyfelek részére. Végül a javaslatok körébe tartozik a kötelező támogatási szerződési elemek felülvizsgálata, a projektelemek közötti rugalmasabb átcsoportosítás biztosítása.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!