Tetszett a cikk?

Sokan találgatták, hogy mi lehetett a jogalkotó szándéka a házkörüli munkák adómentessé tételével. Jelentősebb bevétel ugyanis ebből nem fog befolyni, továbbá olyan munkát tett a jogalkotó adómentessé, ami után eddig sem fizettek adót. A megoldást a regisztrációban kell keresni.

A regisztráció alapján a munkát vállalóra lehet következtetéseket levonni: adóköteles tevékenységet folytat-e üzletszerűen adószám nélkül? Valójában a regisztráció „feljelentésként” funkcionálhat. A foglalkoztató becsületesen bejelenti a „takarítónőt” és befizeti utána az 1000 forint regisztrációs díjat. Azt nem fogja tudni, hogy rajta kívül még hányan jelentik be a takarítónőt. Ha valaki ebből a tevékenységéből él meg, annál fel fog vetődni az üzletszerűség fogalma: személyi jövedelemadó bevallást nem nyújt be, de gyakori regisztrációs díjfizetés van utána.

A Napi gazdaságban megjelent egy vélemény: „Adócsalásra lehet használni a takarítónő szabályt.” Ezt a megállapítást arra alapozzák, hogy a házkörüli munkákra nem határoz meg a törvény jövedelem korlátot, így akár több millió forintot is lehet egymás feleségeinek kifizetni. Véleményem szerint itt nincs kiskapu. Egy adóhatósági vizsgálat adott esetben azt fogja vizsgálni, hogy üzletszerűnek minősül-e a házkörüli munkának tekintett tevékenység.

Üzletszerű lehet, ha valaki havonta több százezer forintot keres így adómentesen, illetve ha a regisztrációkból kiderül, hogy például havonta 30 helyen vállal takarítást.

A cikk folytatását olvassa el az Adózónán!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!