szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Széchenyi terv dokumentációja, s az ezzel kapcsolatos számítógépes nyilvántartások hiányosak. Kóka János gazdasági-közlekedési miniszter vizsgálatot rendelt el egyes beruházások támogatását illetően. Nem fogadja el az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábbi vizsgálatának eredményeit sem, melyek nem találtak szabálytalanságot.

Nehéz követni a Széchenyi-terv keretében megvalósult egyes beruházások utóéletét; az sem lehet ma még tudni, hogy valaki utólag törölt-e ezekből az adatbázisokból. A miniszter közölte, hogy azokat az ügyeket vizsgálják különösen, amelyeknél felmerülhet a támogatás átvevői esetében csalás, sikkasztás, a kifizető részéről pedig a hanyag vagy hűtlen kezelés gyanúja.

Kóka János kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: "az ügykövetés esélyét jelentősen csökkenti az a körülmény, hogy úgy tűnik, hogy a dokumentáció, a számítógépes adatbázisok, illetve a nyilvántartások enyhén szólva hiányosak". Szerinte azt még nem lehet tudni, hogy az adatfelvétel már keletkezésekor is hiányos volt-e vagy "netán valaki ezekből az adatbázisokból utólag törölt".

Egy három évvel ezelőtti  állami számvevőszéki vizsgálat eredményével kapcsolatban - amely a Széchenyi terv kifizetéseit vizsgálta - úgy fogalmazott, hogy ennek az eredményét tanulmányozzák. Közölte: "az ÁSZ figyelmét fel fogjuk hívni azokra az anomáliákra, amelyeket a számvevőszék vizsgálatával szemben megtaláltunk". 
 
A gazdasági miniszter március 19-én jelentette be, hogy vizsgálatot rendelt el azzal a 27,7 milliárd forinttal kapcsolatban, amit a Széchenyi-terv keretében 2002 április-májusában, az Orbán-kormány idején, de már az elvesztett parlamenti választások ismeretében ítéltek oda.
   
Az akkori bejelentés szerint sejteni lehetett, hogy a közpénzeket nem csak vállalkozásfejlesztési célra fordították, hanem ebből részben bűnözői csoportoknak is juttattak. Mint a miniszter elmondta, egy bejelentés kapcsán értesült arról, hogy egy felszámolás alatt álló vélhetően bűnözői érdekeltségű társaság 2002 április-májusában 87,7 millió forint támogatást kapott törvénytelenül, a Széchenyi-terv program keretében.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kóka: beruházási hitellel bővül a Széchenyi-kártya

A Széchenyi-kártyára felvett hiteleiket beruházási hitellel egészíthetik ki a vállalkozók, amelyeket a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) refinanszírozása mellett a kamara közreműködésével helyezhetnek ki - jelentette ki Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Gazdaság

Csalás Széchenyi-kártyával

Többen ingyenpénzt szereztek csalással a kisvállalkozók kedvezményes hitelezését szolgáló Széchenyi-kártyával - pattant ki a botrány március elején. Ám nem a csalók, hanem a hitelüket törleszteni képtelen adósok kerülnek feketelistára, újsághirdetésekbe.

MTI Vállalkozás

Csökkentették a Széchenyi Kártya garanciadíját

A Hitelgarancia Zrt. a mai napon 1,8 százalékról 1,5 százalékra csökkentette a Széchenyi Kártya hitelekre vállalt garancia-díjat, mérséklődnek a programban résztvevő bankok kamatai is. Nemcsak az új kártya tulajdonosai, hanem a szerződésüket meghosszabbító vállalkozók is jól járnak.