Tetszett a cikk?

Az adórendszert finomítani kell, de teljes körű reformra nincs szükség, s ideje volna felszámolni egyes, az adókkal kapcsolatos téveszméket a foglalkoztatás terheivel, az egykulcsos adóval, valamint az adócsökkentéssel kapcsolatban - fogalmazta meg több előadó is az APEH fennállásának 20 éves évfordulója alkalmából tartott konferencián. A gazdasági szakemberek, ex és jelenlegi politikusok érveit alátámasztó számoknak alig akadt közös nevezője.

Kupa Mihály volt pénzügyminiszter szerint nem ártana tudomásul venni végre azt, hogy egy adórendszer nem lehet igazságos, legfeljebb méltányos, vagyis kiszámítható. Illúzió lenne azt gondolni, hogy eljön az idő, amikor majd nem a lakosság viseli az adórendsszer végső terheit. Ugyanilyen tévhitnek tartja azt is, hogy az egykulcsos adó csodaszer lenne bármire. Főként ebben az országban, ahol ennek bevezetésével a megszűnnő adókedvezmények(például a minimálbér után) igen rosszul érintenék az adófizetők többségét.

Magyarországon a munkát terhelő magas adók csökkentését javasolta egyébként Pitti Zoltán, volt APEH elnök, aki a fogyasztást terhelő adók további növelését azonban rendkívül kockázatosnak tartja. Elsősorban a társadalom magas ütemű differenciálódása miatt. (Sajtóértesülés szerint a munka implicit adórátája Magyarországon a megszorítások hatására valószínűleg tovább emelkedett, ami azért adhat aggodalomra okot a Világgazdaság szerint, mert empirikus kutatások egyértelműen kimutatható kapcsolatot mutatnak a foglalkoztatás nagysága és a foglalkoztatást sújtó közterhek mértéke között.)

A teljes cikk itt olvasható

Adózóna/MTI
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!