szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mennyi túlórára kötelezhető a munkavállaló bejelentés nélkül? A munkavállalónak vagy a munkáltatónak kell-e bizonyítania a munkahelyi diszkrimináció tényét? Tanulmányi szerződés esetén milyen képzések finanszírozására kötelezhető a munkáltató? Olvasóink kérdéseire Viszló László, a hvg.hu munkajogi szakértője válaszolt.

Veronika

Decemberben 20 napot dolgoztam, napi 8 órában, a bérlapomon viszont csak 18 nap szerepel, meg persze a plusz 2 fizetett ünnep. A 2 napomat túlóraként számolták el számomra. Első kérdésem az lenne: szabályos-e ez így? A munkaadó előre bejelentési kötelezettség nélkül mennyi túlórára kötelezhet napi szinten?

Aki munkaszüneti napon munkát végez, jogosult a munkabérén felül a ledolgozott időre járó bérre is. A túlóra elrendelése esetén sem haladhatja meg a napi munkaidő a 12 órát, a heti 48 órát.

Kovács Timea

Tudomásom szerint a hatályos magyar és EU-s jogszabályok szerint hátrányos megkülönböztetés esetén (a munkabér kapcsán vetődött fel a cikkükben) a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy nem alkalmazott diszkriminációt munkavállalójával szemben, nem az alkalmazottnak (a bizonyítási teher megfordul). Ez valóban így van?

Igaz, a bizonyítási teher megfordul, a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy nem sértette meg a törvényi rendelkezéseket. A munkavállalónak pedig azt, hogy sérelmet szenvedett, illetve, hogy rendelkezik valamilyen védett tulajdonsággal.

Judit 67

Pszichológusként dolgozom egy nevelési tanácsadóban. Az új igazgató nehezményezi, hogy a képzésre járok, illetve azon "csodálkozott", hogy miért felnőtt szakon vagyok (a gyerek-felnőtt kettéválasztás inkább virtuális, ugyanabból a tananyagból vizsgázunk, csak az esetmegbeszéléseknél válik ketté a csoport; a mostani igazgatóm még pl. ugyanezt a szakot egy éves képzésben végezte el, és akkor még nem volt ilyen különbségtétel). 

A régi főnökömhöz hasonlóan nem köt tanulmányi szerződést, sőt engedni sem akar a képzésre (most már tudom, hogy el kell engednie). Viszont abban a levélben, amelyben a képzésemmel kapcsolatos megbeszélésre hívott be, azt írta, azért menjek be, mert 2010-ig úgyis részt kell vennem továbbképzésen (a pedagógus munkakörben foglalkoztatottaknak 7 évente kötelező továbbképzésen részt venni), és beszéljük meg. A megbeszélés vége az volt, hogy ő nem támogat, nem tehetem 3 napra a heti 21 óra gyerekkel történő munkát, el kell osztani 5 napra, és fizetés nélküli szabadságot kérvényezzek, majd eldönti, elenged-e. Kérdésem: az a képzés, ahová járok, ebbe belefér-e, és mint ilyennek a költsége (tandíj, útiköltség) kifizettethető-e a munkáltatóval?

A költségek akkor háríthatók át a munkáltatóra, ha a munkavállalót kötelezték az adott végzettség megszerzésére, egyébként csak a szabadidőt (fizetés nélküli szabadság) kell biztosítani.

Beregszászi Mónika

Tanulmányi szerződés kapcsán van egy kérdésem: a munkáltatóm 2 éve tanulmányi szerződést kötött velem, gyógypedagógusi diploma megszerzése végett. A szerződésben az áll, hogy a tandíjat fizetik, minden mást én állok. Most az igazgató ezt a támogatási formát meg akarja változtatni 80 százalékra. Megteheti-e, illetve én mit léphetek, ti. aláírt szerződésem van az intézménnyel?

Egyoldalúan nem lehet a tanulmányi szerződést megváltoztatni, ha csökken a támogatás, csökkenjen a vállalt időtartam is, de ehhez is egyező akarat nyilatkozat kell.

Vörösmarthy Éva

Több mint 5 éve dolgozom közalkalmazottként. Mivel szakmai előrejutásomat főnököm nem támogatja, új munkahelyet keresek (szintén közalkalmazottit). Van-e lehetőségem azonnali felmondásra, ha találok másik munkahelyet?

Nincs, ez ugyanis jogellenes jogviszony-megszüntetés lenne. Javaslom az áthelyezés, esetleg a közös megegyezés kezdeményezését. 

Czeiler Edit

2007.június 29-vel közalkalmazotti munkahelyem és állásom megszűnt. A felmentési időm kezdete június 30., a vége 2008. február 29. Az első félévre járó l3. havi fizetést elszámolták, megkaptam. A jogutód a második félévre járó 13. havi juttatást nem fizeti ki arra hivatkozva, hogy meghaladja a felmentés a 6 hónapot 1 nappal. Valóban emiatt az 1 nap miatt nem kaphatom meg a 13. havi bér időarányos részét?

Abban az esetben, ha ez az időszak meghaladja a 6 hónapot, nem jogosult 13. havi illetményre (Kjt. 68. § (3)).

Czeiler Edit

2008. február 29-én kellett volna megkapnom végkielégítésemet, ami a mai napig nem történt meg. Kérhetem-e az eltelt iddőre kamatos kamat megfizetését? Ha igen, hogyan érvényesíthetem jogos követelésemet?

A végkielégítés késedelmes fizetése esetén késedelmi kamatra jogosult; ezt, ha másképp nem megy, a bíróságon érvényesítheti.





 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Munkaügyi ellenőrzés: feketemunkások, körözött külföldi Kőbányán

A "Kikelet hadművelet" első hetében a főváros és Pest megye területén eddig 333 munkáltató 1167 munkavállalójának foglalkoztatását ellenőrizték. A vállalkozások 704 munkavállalót foglalkoztattak feketén, illetve a foglalkoztatásra vonatkozó szabályokkal ellentétesen, ezért összesen 40 millió forint bírság kiszabása várható - közölte a Közép-magyarországi Munkaügyi Felügyelőség.

hvg.hu Vállalkozás

Melyek a törvényes munkaszerződés elemei?

Ahhoz hogy egy munkaszerződés érvényes legyen írásba kell foglalni, tartalmaznia kell az alapbért, a munkakört és a munkavégzés helyét. Milyen feltételeknek kell még eleget tennie? Viszló Lászlót, a hvg.hu munkajogi szakértőjét kérdeztük.