szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egy esztendővel korábbinál mintegy 16 százalékkal magasabb 28,5 milliárd...

Az egy esztendővel korábbinál mintegy 16 százalékkal magasabb 28,5 milliárd forintos (nem konszolidált) árbevételt realizált 2008/2009-es első negyedévében az Egis Nyrt. Emelkedett a társaság eredménye is: az üzemi nyereség több, mint duplájára az egy évvel korábbi 2,58 milliárdról 5,56 milliárdra nőtt, míg az adózott profit 101,5 százalékkal 5,63 milliárdra emelkedett. A társaság ugyanakkor gyorsjelentésében felhívja a figyelmet: ahogy azt egyébként már egy profit warninban is jelezték - a növekedéshez egyedi tényezők is hozzájárultak; a törzskönyvezés változására való felkészülésként a társaság 2780 millió forint értékben előrehozott szállításokat a következő negyedévről, amelyek eredménytartalma 1836 millió forintra számítható. 

Erős külföld

Az Egis működésének üzleti feltételei részben javultak az előző negyedévekhez képest. A dollár erősödése és a forint gyengülése megnövelte az export árbevételét. A magyarországi gyógyszerpiac szabályozása ugyanakkor változatlanul negatív maradt. A társaság belföldi forgalma így a 2008. október-december közötti három hónapban 8 százalékkal 7,32 milliárd forintra csökkent, export értékesítése azonban bővült: a 106,7 millió dolláros forgalom 12 százalékkal magasabb a 2007 hasonló időszakában mértnél (igaz a növekményből 13,9 millió dollár az előreszállítások értéke).

A társaság számára stratégiai fontosságú relációk árbevétele dinamikusan nőtt. Oroszországban és az egyéb FÁK-országokban 21 százalékkal 38,1 millió dollárra emelkedett az értékesítés elsősorban az oroszországi 35 százalékos bővülésnek köszönhetően. Volt azonban a régiónak egy kakukktojás nemzeti piaca: Ukrajnában a vevők nehézségei miatt majd 50 százalékkal csökkent a forgalom. Jól teljesített az Egis Kelet-Európában is: térségünkben 55 százalékkal (az előreszállításokat levonva tizedével) nőtt a kivitel dollárértéke, amely elérte a 47,6 milliót. Romániában is és Csehországban komoly (10 illetve 16 százalékos) visszaesést mértek, a legnagyobb régiós piacnak számító Lengyelországban azonban több mint duplájára nőtt a forgalom. Csökkent ugyanakkor a nyugati export, aminek oka elsősorban az igen magas bázis. A hatóanyag-kivitel közel felével esett vissza, míg a nyugati gyógyszer-export 5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!