Tetszett a cikk?

Törvényes-e, ha a módosított munkaszerződést úgy íratták alá velünk, hogy a módosítás miatt bennünket ért hátrányos következményekről se szóban, se írásban nem tájékoztattak? Elfogadható-e, hogy azonos végzettségű, azonos munkát azonos munkatapasztalattal végző dolgozók havi alapfizetése között bruttó 30-40 ezer forint eltérés tapasztalható? Szabályos-e, ha az alapórabért úgy számolják, hogy az alapbért a kifizetett órák számával osztják el? Az olvasók kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.

Törvényes-e, ha a módosított munkaszerződést úgy íratták alá velünk, hogy a módosítás miatt bennünket ért hátrányos következményekről se szóban, se írásban nem tájékoztattak, az aláírt munkaszerződésekről pedig azóta sem kaptunk másolatot?

A munkáltatót terheli a kölcsönös együttműködési és tájékoztatási kötelezettség a munkavállalókkal szemben, így a fentiekben vázolt eljárás nem jogszerű. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a munkavállalóknak ne az új, módosított és általuk elfogadott, aláírt szerződés alapján kellene eljárniuk.

Elfogadható-e hogy az egyenlő bánásmód követelményeit megsértve az azonos végzettségű, azonos munkát azonos munkatapasztalattal végző dolgozók havi alapfizetése között bruttó 30-40 ezer forint eltérés tapasztalható?

Az „azonos végzettségű és azonos munkát végző” kategória pontos megítélésére csak minden körülmény részletes ismeretében kerülhetne sor. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság honlapján nagyon sok hasznos információ található, amelyek segítenek eligazodni abban, hogy a hatóság mely esetekben tekinti úgy, hogy a munkavállalók valóban azonos végzettségűek és azonos munkát végeznek. Amennyiben a szóban forgó esetben a megfelelő feltételek teljesülnek, úgy a bruttó 30-40 ezer forintos különbség eltúlzottnak tűnik.

Pályakezdő fiatal vagyok, nemrégen találtam munkahelyet, amit biztosnak véltem. Igen ám, csakhogy két hét munkaviszony után azonnali hatállyal felmondott nekem a cég. A szóbeli indok az áruforgalom csökkenése volt. Három hónap a próbaidő, a munkaszerződésem pedig ez év augusztus 31-ig szól, azaz határozott idejű.

A munkaszerződésben kikötött próbaidő alatt bármely fél indokolás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt. Próbaidő kikötésére határozott idejű munkaszerződések esetében is van lehetőség, így a fentiek alapján a munkáltató eljárása nem jogszabálysértő.

A cikk folytatása, további munkajogi kérdések válaszokkal az Adózónán olvashatók.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Munkajogi tanácsok ingyen

A február elejétől indult Jogpont Hálózat keretében az Észak-Alföldön dolgozó munkavállalók és az ott tevékenykedő munkaadók 18 település húsz helyén kaphatnak a munka világában keletkezett vitás kérdések megoldásához ingyenes jogi tanácsokat - jelentette be Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke pénteken, Szolnokon tartott sajtótájékoztatón.

hvg.hu Vállalkozás

Megadóztatott cafeteria: a felét bukná a munkavállaló?

A márciusi törvényjavaslat szerint a természetbeni juttatások értékhatára nem változik, de értékük 50 százaléka után a munkáltató kötelezően 62 százalék személyi jövedelemadót és az ezzel növelt összegre 27 százalék tb-t fizet. Ez a juttatások teljes összegére vetítve 52,87 százalékos effektív adóterhet jelent - derül ki a Kopint-Tárki felméréséből. Juttatás-csökkentés, béremelés, avagy hogyan reagálnának a munkáltatók?