Tetszett a cikk?

A kkv-k közül még mindig többen vesznek fel hitelt, mint ahányan pályáznak EU-s forrásokra. Ez a válság kellős közepén meglepő adat.

 A K&H kkv bizalmi index kutatásából kiderül a hitelek után legnépszerűbbek a pályázatokon keresztül elérhető támogatások, illetve a szervezeti tagságon belüli kölcsönök elérhetősége. A mikro-, kis- és középvállalkozások hitelfelvételi igényeinek kielégítése érdekében az elmúlt hónapokban számos olyan banki hitelkonstrukció vált elérhetővé a piacon, amely EU-s források bevonásával a piaci hiteleknél kedvezőbb feltéteket biztosít a vállalkozások számára.

A mikro-, kis- és középvállalkozások körében március 5. és 16. között végzett GfK-kutatás eredményei alapján a finanszírozási források közül továbbra is a belföldi banki hitel a legjelentősebb. Bár az elmúlt hónapokban egyértelműen nehezebb lett a kkv-k szerint a hitelhez jutás, 43 százalékuk tervezi banki hitel igénylését az elkövetkezendő egy évben.

Míg 2004-ben - a K&H kkv bizalmi index kutatás kezdetén - a kkv-k  50 százaléka elsősorban a tagi kölcsönöket részesítették előnyben (50%), ma már ez a lehetőség a harmadik helyre szorult – a megkérdezettek 32 százaléka számol ilyen forrás igénybevételével. A banki hiteleket követően a pályázati források szerepelnek a második helyen finanszírozási lehetőségként – a cégek mintegy 40 százaléka számol ilyen forrás bevonásával. Ezeken túlmenően a vissza nem térítendő támogatások és a támogatott hitelek igénybevételét, valamint a belföldi befektetőket jelölték meg a vállalkozások legnagyobb számban.

Jelentős eltérések vannak az egyes ágazati szektorok finanszírozási szokásai között. Míg a mezőgazdasági cégek 73 százaléka számol banki hitel felvételével, addig ez az ipari vállalkozások 46 százalékára, a kereskedelmi cégek 43 százalékára, de a szolgáltató cégek csupán 37 százalékára jellemző. A vállalkozások mérete szerint is különbség figyelhető meg – a középvállalkozások többsége (59%), a kisvállalkozások fele (51%), de a mikrovállalkozások csupán harmada (35%) számol egy éven belül banki hitelfelvétellel.

Új Magyarország kkv hitelek

A mikro-, kis- és középvállalkozások hitelfelvételi igényeinek kielégítése érdekében az elmúlt hónapokban számos olyan banki hitelkonstrukció vált elérhetővé a piacon, amely EU-s források bevonásával a piaci hiteleknél kedvezőbb feltéteket biztosít a vállalkozások számára. A K&H Banknál az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretén belül eddig megvalósuló kkv hitelek mindegyike elérhető: az Új Magyarország Forgóeszköz Hitelprogram, az Új Magyarország Kkv Hitelprogram, az Új Magyarország Vállalkozásfejlesztési Hitel és az Új Magyarország Mikrohitel is. A vállalkozói hitel- és garanciaprogramok segítségével kedvező kamatozású és árfolyamkockázat nélküli forint hitelek igényelhetőek.

Intézményi garanciák

Amennyiben egy kkv nem rendelkezik elegendő tárgyi fedezettel, az intézményi garanciák segítségével erősítheti a hitelfelvételhez szükséges biztosítéki hátteret. Az Új Magyarország Hitelgarancia keretében a kezességvállalást a Magyar Vállalkozásfejlesztési Zrt. az igénylési feltételeknek megfelelő vállalkozások részére automatikusan, külön bírálati eljárás nélkül nyújtja. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. gyorsított eljárású garanciavállalásával pedig 3 napra rövidülhet a garanciakérelmek elbírálása.


 

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az állam ez év végéig emelhet tőkét hazai hitelintézetekben

Az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottsága hétfőn egy tartózkodás mellett támogatta azt a törvénymódosító indítványt, amelynek értelmében a magyar állam ez év december 31-ig emelhet tőkét a tőkeemelésre igényt tartó hazai hitelintézetekben.

MTI Gazdaság

Egyre többen járunk Ausztriába hitelért

Növekszik az érdeklődés az osztrák hitelek iránt, mivel az euró hitelkamatok folyamatosan csökkennek, valamint a szomszédos országban kevesebb kezelési és egyéb költséget kell fizetni – írta a Kisalföld pénteki száma.

MTI Gazdaság

Az MFB 170 milliárdos hitelt kap az államtól

A magyar állam 170 milliárd forint hitelt folyósít a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB) annak érdekében, hogy fenntartsa, illetve bővítse hitelezési tevékenységét - közölte a Pénzügyminisztérium (PM).