Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) közérdekű keresetet nyújtott be a www.ppo.hu internetes egyenlegfeltöltő portál jelenlegi és korábbi üzemeltetője, a Centillion Consulting and IT Technology AG és az Investech Informatikai és Kommunikációs Kft. ellen a Fővárosi Bírósághoz.
A fogyasztóvédelmi hatóság keresetlevelében azt kéri a bíróságtól, hogy állapítsa meg: a vállalkozás jogalap nélkül vont le 2.490 forintot felhasználóitól éves regisztrációs díj címén 2010. január 11-én. Az NFH azt is kéri, hogy a bíróság kötelezze a vállalkozást a jogszerűtlenül elszámolt éves regisztrációs díj visszatérítésére. Az NFH közleményében emlékeztet arra, hogy a ppo weboldala elektronikus (online) kereskedelmi szolgáltatást nyújt a regisztrált felhasználóknak. A honlap szerződéses viszonyban áll más vállalkozásokkal, amelyek termékeit vagy szolgáltatásait a felhasználók elsősorban internetes bankkártyás fizetés útján egyenlíthetik ki a www.ppo.hu oldalon. A fizetés az OTP Bank oldalán történik, ahol a felhasználó megadja bankkártya adatait és a megfelelő összeget levonják bankszámlájáról. Az NFH tájékoztatása szerint 2010 januárjától a ppo-val kapcsolatban több száz megkeresés érkezett hozzájuk, amelyekben a panaszosok azt kifogásolták, hogy az oldalt üzemeltető cég 2010 januárjában a regisztrált tagok előzetes értesítése, hozzájárulása nélkül levont 2.490 forintot éves regisztrációs díj címén a bankkártyájukról.
A fogyasztóvédelmi hatóság álláspontja szerint a fogyasztók széles körét érintő jogsértés történt, ezért szükségesnek tartották a közérdekű kereset beadását a bíróságra. Az idén januárban az adatvédelmi biztos irodája közölte, hogy soron kívül vizsgálja a ppo.hu honlapot üzemeltető céghez kapcsolódó személyes adatkezelést. A rendőrség januárban csalás gyanúja miatt indított eljárást a cég pénzügyi tranzakciós tevékenységével kapcsolatban, amelynek akár 110 ezer sértettje is lehet. A Gazdasági Versenyhivatal korábban azt közölte, hogy vizsgálja a ppo.hu ügyet a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény megsértése miatt. A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) pedig arról tájékoztatott februárban, hogy jogi képviseletet nyújtanak az ügyben hozzájuk fordulóknak. Az üggyel kapcsolatosan az OTP Bank februárban az MTI-vel közölte, hogy a beérkezett bejelentéseket egyenként megvizsgálta. Álláspontja szerint a ppo-tranzakciók lebonyolítása kártyakezelési szempontból szabályosan, a nemzetközi kártyatársaságok sztenderdjeinek megfelelően történt. A pénzintézet nyomatékosította, hogy a konstrukcióban kizárólag kártyaelfogadói szolgáltatást nyújt, az ügyfél és a kereskedő közötti jogügyletnek nem részese.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.