Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A General Electric (GE) nem azért termel Magyarországon, mert olcsó, ennél fontosabb, hogy a munkaerő megfelelő szakértelemmel bír és képes megfelelni a legújabb technológiák jelentette kihívásoknak - mondta Leslaw Kuzaj, a GE Közép-Európáért felelős regionális igazgatója az MTI-nek adott interjúban szerdán.
„A játék nem az olcsóságról szól. Mindig lehet olcsóbb helyet találni. Az elmúlt húsz évben rengeteget fejlődtek a közép-európai országok ezért Magyarországnak inkább Spanyolországhoz és Németországhoz kellene hasonlítania magát, nem pedig Mexikóhoz vagy Kínához" - mondta az MTI-nek adott interújában Leslaw Kuzaj, majd kifejtette: a GE rendkívül szofisztikált termékeket gyárt, legyen az gázturbina vagy repülőgépmotor; ezekhez pedig nem fizikai munkásokra van szükség.
A GE magyarországi izzógyárával kapcsolatosan elmondta: egy átalakítási folyamat zajlik, miután az Európai Unió betiltotta a hagyományos fényforrásokat. Jóllehet a fejlődő piacokon megugró, hagyományos izzók iránti kereslet hatására lassítottak a tervezett elbocsátások ütemén, az átalakítás óhatatlan - tette hozzá. Ehhez másfajta képességekkel rendelkező munkaerő kell, és ezek az átképzések időt vesznek igénybe. A kereslet azonban adott, legalább az Európai Unió szintjén - hangsúlyozta a szakember.
Kuzaj az interjúban elmondta, hogy a régiós országok az alapvető infrastruktúra kiépítése után most olyan fázisba kerültek, ahol technológiai infrastruktúrát építenek. Ebben alapvetően két utat járhatnak be: vagy olcsó, hagyományos megoldásokat alkalmaznak, vagy a legmodernebb technikákba ruháznak be. Jóllehet utóbbi drágább , de egy ország versenyképességhez elengedhetetlen a versenyképes infrastruktúra – érvelt a regionális igazgató. Kuzaj azt is elmondta: a közbeszerzési törvények általában arra köteleznek, hogy a legolcsóbb ajánlatot fogadják el a beruházásoknál. Ha ilyen fejlesztések történnek, akkor arra kötelezik az embereket, hogy elavult „70-es évekbeli technikával” éljenek még legalább 40-50 évig – tette hozzá. Mint mondta, „a vita mindig az árról szól, de inkább arról kellene folynia, hogy hol akarunk tartani 5-10 év múlva”. Alapvető fontosságú, hogy a kormányok lássák, hogy miként akarják utolérni Nyugat-Európát – tette hozzá.
A vállalat kilátásaival kapcsolatosan elmondta, hogy a GE nagyon jó helyzetben van: a megrendelésállomány egészséges, sok készpénzzel rendelkeznek, és jelentős infrastruktúra beruházások várhatóak az elkövetkező időszakban, elsősorban az energiaiparban. A legfontosabb, hogy az üzletmenet földrajzi szempontból diverzifikált legyen és a vállalat megtalálja a növekedéssel kecsegtető régiókat. A GE magyarországi leányvállalata a General Electric Hungary Kft öt városban hat gyárat, valamint egy regionális üzemeltető központot és két kutatás-fejlesztést végző részleget üzemeltet. Alkalmazottainak száma mintegy 13 ezer fő.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Megnövekedett a forgalom az északi és a déli parton is, az M7-es autópályán ugyancsak torlódásokra kell számítani.
A céljuk, hogy a közterekről eltűnjenek a gyűlöletkeltő politikai hirdetések.