szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legpesszimistább jóslatok szerint a magasabb közterhek, összetettebb étkezési támogatás miatt a munkáltatók akár 20 százaléka is megszüntethette volna a béren kívüli juttatási rendszerét, ezek a jóslatok azonban nem váltak be.

Számos előrejelzls született a béren kívüli juttatások alkalmazásáról, s abban nem nagyon volt eltérés, hogy a vállalalkozások nagyon jelentős része megszünteti, vagy jelentősen megvágja a béren kívüli juttatásokat 2012-ben. A cafeteriatrend.hu szakértői oldal felmérése, azonban cáfolni látszik a borúlátó jóslatokat, az elemzés szerint ugyanis a megkérdezett 1080 válaszadó munkáltató mindössze 7,8 százaléka szüntette meg teljes egészében a juttatási rendszerét, míg 2,5 százalékuk éppen 2012 elején kezdte el használni cafeteria elemeket a juttatási rendszerében.

A növekvő terhek miatt az összkép 2012-re persze visszaesést mutat. A válaszadók 52,6 százaléka csökkentette a dolgozóknak adott nettó juttatások értékét, ezzel szemben csak 9,1 százalékuk számol be növekedésről.

Idén nettó 15,3 százalékkal kevesebb jut a dolgozóknak béren kívüli juttatások formájában, mint 2011-ben. "Ez az arány a várakozásokhoz és a munkáltatókra nehezedő terhekhez képest kedvező eredmény – kommentálja a felmérés eredményeit Fata László cafeteria szakértő.  A mért csökkenés csak néhány százalékkal nagyobb a kedvező adózású juttatásokra rakódó összesen 11,9 százalékos (1,19 szeres érték egytizede) új eho-tehernél.

Honnan fizetik a közterheket?

Elterjedt gyakorlat a munkáltatók között, hogy a dolgozók felé kommunikált keretösszegből kell minden érintettnek kigazdálkodnia a juttatásokat terhelő közterheket. Így ha valaki 10 ezer forint értékben szeretné tölteni a SZÉP Kártyáját – kedvező adózás mellett – 13 094 forint fogy a cafeteria keretéből. Ezt a gyakorlatot alkalmazza a munkáltatók 40,4 százaléka 2012-ben.

A válaszadó munkáltatók 44,9 százaléka azonban külön munkáltatói keretből fizeti ki a béren kívüli juttatások adó és eho-terheit.

A többiek – 7-8 százalék – vagy csak az ehot vagy csak a személyi jövedelemadót hárítják át a dolgozókra.

Összetett étkezési támogatás

Az étkezés támogatásának lehetőségei alapvetően átalakultak 2012-re. Míg tavaly gyakorlatilag egyfajta módon valósíthatta meg a munkáltató ezt a közkedvelt juttatást, addig idén négyfajta lehetőség is rendelkezésre állhat. A frissen megjelent Erzsébet utalvány mellett használatban maradnak a magasabb adó- és járulékteher mellett adható tavalyi étkezési utalványok is a hideg étkezés támogatására. A Széchenyi Pihenő Kártya(SZÉP kártya)  vendéglátás alszámlájáról illetve speciális esetben munkahelyi étkeztetéssel biztosítható a „meleg” étkezés.

Az átalakítás következtében a válaszadó munkáltatók 69 százaléka legalább kétféle juttatási formában valósítja meg az étkezés támogatását. A legtöbben – 86 százalékuk – először a kedvező adózású, hideg étkezésre is költhető Erzsébet utalványt kínálják. A válaszadók 66 százaléka biztosít lehetőséget a dolgozóinak a Széchenyi Pihenő Kártya vendéglátás alszámlájának használatára. A válaszadók 21,5 százaléka a magasabb adóteher ellenére a 2011-ben használt étkezési utalványokat is szerepelteti a palettán.

A munkahelyi étkeztetést várhatóan csak 14,5 százalék veszi  igénybe. Ennek fő oka Fata László szerint az, hogy csak kevés munkáltató tudja teljesíteni a törvényben meghatározott speciális feltételeket.

Magasabb közterhek mellett

Érdekes eredményt mutat a 2012. január végén elkészült felmérés a munkáltatók magasabb adóterhekhez való viszonyáról is. Míg 2011-ben 19,04 százalékuk kedvező adóteher mellett az 51,17 százalék adóteherrel járó juttatásokat kevesen alkalmazták, addig 2012-ben a válaszadók 43,8  százaléka biztosít valamilyen formában ilyen, költségesebb elemeket.

Ennek egyik oka lehet egyrészt, hogy a 2012-es kedvező teher (30,94 százalék) már nem esik olyan távol az 51,17 százaléktól, és a változások okozta bizonytalanságban stabil pont lehet a korábbról már ismert juttatások használata. (még ha ez magasabb kiadásokkal is jár)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!