szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A MÁV Zrt. 2010-2011-ben több mint 12 milliárd forintot takarított meg hatékonyságjavító intézkedéseivel a működési költségekből – mondta egy csütörtöki háttérbeszélgetésen a társaság elnök-vezérigazgatója Budapesten. Szarvas Ferenc szerint a MÁV-csoportnak a jövőben is van lehetősége a hatékonyság javítására, de illúzió lenne százmilliárdos nagyságrendben gondolkodni.

A jelentősebb tételek közül kiemelte, hogy a pályakarbantartó leányvállalatok csökkentették az alvállalkozók arányát, ezzel évente 700 millió forint megtakarítást értek el, és a márciusra várható összevonásukkal további hatékonyságjavulást remélnek. A beszerzések központosítása, újraszabályozása 1,8 milliárd forint megtakarítást eredményezett.

Az idén további javulást hozhat, körülbelül 2 milliárd forint értékben a felsővezetékek karbantartásának hatékonyabbá tétele, házon belüli elvégzése - mutatott rá.

A személyszállításban a hatékonyabb működéshez járult hozzá, hogy a MÁV-START 2,2 milliárd forint bevételnövekedést ért 2010-2011-ben, egyebek mellett a hatékonyabb jegyellenőrzés és a nemzetközti jegyáremelése révén. A személyszállítást érintő területen megszüntették a munkaerőköcsönzést, átszervezték az előfűtési szolgáltatásokat, növelték a motorvonatok kihasználtságát, és ezek 1,3 milliárd forint megtakarítást eredményeztek a két év alatt.

Túry Gergely

A MÁV-csoport a szakértői díjakat ez idő alatt harmadára csökkentette, és a jövőben is azt az elvet követik, hogy a belső erőforrásból megoldható feladatokat nem bízzák külső szakértőkre – mondta Szarvas Ferenc.

Jelentős 1,1 milliárd forintot költségmegtakarítást hozott a vonatatási üzemanyag-felhasználás csökkenése, amelyet elsősorban az online mérés révén, és a központi vezénylés bevezetésével tudtak elérni. Ez utóbbi hozzájárult ahhoz is, hogy 1,2 milliárd forinttal javult a munkaerőhatékonyság ezen a területen, és 2 milliárd forint megtakarítást jelentett az, hogy kevesebb mozdony is elég volt a feladatok elvégzéséhez.

A MÁV-Gépészet a karbantartási telephelyek összevonásával hatékonyabban tudott működni, ezzel és az energiahatékonysági projektjével, a felesleges eszközök értékesítésével nagyjából 1,9 milliárd forintot takarított meg.

Az elnök-vezérigazgató elmondta: nincs forrás a TRAXX mozdonyok 25 opciójának lehívására, ezért a vasúttársaság vizsgálja a flotta V43-as mozdonyai egy részének felújítási lehetőségeit. Tervezik azt is, hogy kiírják a tendert 50 darab IC vonatok felújítására, a tender terveik szerint hamarosan megjelenik. Úgy vélekedett, függetlenül attól, hogy Szolnokon elkezdték a saját fejlesztésű 2 darab IC+ vonat gyártását, a sorozatgyártás megvalósulása esetén is szükség van a felújítandó IC-re.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!