szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem elég a pályázatok ismerete, a megvalósítás finanszírozásában is segítséget várnak el a kkv-k a pályázatíróktól, akik így egyre inkább finanszírozási tanácsadói szolgáltatásokat nyújtanak.

Jelentősen átalakult az elmúlt években a pályázatírók piaca. Részint az informatika, részint az ügyfelek  változó igényei formálták az üzleti szolgáltatások e speciális szegmensét. A kkv-k igényeit jól ismerő Széchenyi Tőkebefektetési Alap munkatársai szerint a pályázatírási készség mellett fontos versenykövetelménnyé növi ki magát a projektvezetés és finanszírozással kapcsolatos ismeretek nyújtása is.

Sokszor okozott nehézségeket, hogy a pályázók a megnyert forrásokhoz sokkal később jutottak csak hozzá, miközben előzetesen finanszírozniuk kellett minden kapcsolódó költséget, és magát a megvalósított beruházást is. „Ennek megoldását természetszerűen az adott helyzetet legjobban ismerő féltől, azaz a pályázati tanácsadótól várja el a pályázó vállalkozás, és a cash-flow hullámvölgy kialakulásáért sokszor okolják is a tanácsadót, hogy nem hívta fel a figyelmüket időben ennek veszélyére.” – állítja Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkebefektetési Alap igazgatóságának elnöke. (Csuhaj V. Imre nyilatkozatát itt megnézhetik.)

Ennek alapján azok a pályázati tanácsadók számíthatnak igazán az ügyfél elégedettségének megnyerésére, akik már előzetesen változatos palettáról tudnak megoldásokat kínálni az önrészre, az átmeneti finanszírozásra, vagy a késedelem áthidalására. „Sokszor nem is maguk a vállalatok, hanem azok pályázati tanácsadói fordulnak hozzánk az állami tőkejuttatás menetének megismerésére, hiszen a Széchenyi Tőkebefektetési Alapból nyerhető befektetés fedezetet tud nyújtani egy komolyabb beruházási pályázat idejére, ami átmenetileg leköti a társaság tartalékait. Eközben a Széchenyi Tőkebefektetési Alap révén mód van a növekedés fenntartására, a foglalkoztatottság növelésére. Fontos azonban, hogy egy megnyert pályázat esetén sem a projektet, hanem a vállalkozás egészét vizsgáljuk befektetési szempontból” – mondja az elnök.

Így ma már igazából nem is pályázatírókról, hanem finanszírozási tanácsadókról beszélünk. Azok a korábbi pályázatíró cégek, amelyek felismerték, hogy ne csak a pályázattal, projekttel foglalkozzanak, hanem a vállalkozás működésére és fejlesztésére találjanak finanszírozási, beruházási és akár menedzsment megoldásokat, sokkal nagyobb eséllyel tartják meg, illetve szereznek új ügyfeleket. A vállalkozások komplex szolgáltatást igényelnek, és ezt hajlandók is megfizetni.  „Nem is annyira a megfelelő pályázat felkutatása, és azon az elindulás az igazi feladat, hanem az, hogy ezt úgy hajtsuk végre a vállalat életében, hogy az összhangban legyen eredeti céljainkkal, ne zavarja meg a vállalat működését, és ne hozza kiélezett helyzetbe a cég finanszírozását sem” – foglalja össze Csuhaj V. Imre.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!