szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meglepően nagy volt a májusi visszaesés az építőiparban az MTI által megkérdezett szakértők szerint, de azt aggasztóbbnak tartják, hogy hosszabb távon sem látszik pozitív fordulat.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett jelentése szerint májusban az építőipari termelés volumene 15,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt. Az előző havihoz képest 4,0 százalékkal esett vissza a szezonálisan kiigazított adatok szerint. Az év első öt hónapjában a termelés 10,8 százalékkal csökkent a múlt év azonos időszakához képest. 

Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. elemzője szerint meglepően nagy volt májusban a visszaesés. Hozzátette azonban, hogy havi szintén elég vegyesen alakulnak a mutatók. Az elkeserítő inkább az, hogy a negatív trend nem változik, egyáltalán nem látszik pozitív fordulat az építőiparban - mondta. Suppan Gergely szerint az építőipar ágazatai közül az épületek építése nem fog beindulni a közeljövőben sem, ezt a kiadott építési engedélyek alacsony száma is jelzi. 

Az elemző azt bíztatónak látja, hogy az új rendelések állománya felfelé mozdult. Ez főleg a vasúti felújításokhoz, illetve kommunális beruházásokhoz kapcsolódó, döntően uniós forrásokból megvalósuló fejlesztéseknek köszönhető, más területen nincs előrelépés - tette hozzá. Emlékeztetett arra: a 2005-ös évet bázisnak tekintve, már több mint 45 százalékot esett az építőipar teljesítménye.       

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) prognózisa erre az évre 8-10 százalékos visszaesést valószínűsít - mondta Koji László, a szervezet alelnöke. Kiemelte: ez már a hatodik rossz éve az építőiparnak. Az ÉVOSZ arra számított, hogy a termelés csökkenése lassulni fog, ezért a májusi adatok kellemetlen meglepetést okoztak - közölte az alelnök. Hozzátette azt is: egyik hónapról a másikra nem lehet tendenciákra következtetni, pontosabb következtetések vonhatók le az első öthavi adatból, ami 10,8 százalékos visszaesést jelez. 

A szakember felhívta a figyelmet arra: a 2011-es, illetve a 2012-es adatokat vizsgálva az látszik, hogy az építőipari termelés volumene csökkent, a rendelésállomány viszont minimális mértékben ugyan, de nőtt. Ebből arra lehet következtetni, hogy a szerződött munkák jelentős része nem valósul meg. Koji László szerint ennek alapvetően pénzügyi oka van: az uniós pénzek nem érkeznek időre, nincs meg a korábban várt saját forrás, a bankok továbbra sem vállalják a hitelezést, az ágazat likviditási helyzete pedig rendkívül rossz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: tovább zuhan az építőipar

Májusban az építőipari termelés volumene 15,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt. Az előző havihoz képest 4,0 százalékkal esett vissza a szezonálisan kiigazított adatok szerint - jelentett hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

hvg.hu Vállalkozás

Kódolt az építőipar lepusztulása

Több mint 1200 céggel szemben indult felszámolás a második negyedévben Magyarországon, ilyesmire korábban sosem volt példa. A helyzet minden bizonnyal tovább romlik az év hátralevő részében, mivel rendkívüli ütemben emelkedik a kényszer eljárások száma az ágazatban, melyek rendszerint felszámolással végződnek. A napi sajtó attól hangos, hogy mennyire sérül az építőipari cégek elvégzett munkájának a birtok védelme.