szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kevés állami támogatás, bizonytalan jogi-szabályozói környezet, magas adók – általában ezek az indokok a legjellemzőbbek, ha a fiatalok körében tapasztalható alacsony vállalkozói hajlandóság okait firtatják. Egy blogbejegyzés szerint azonban meglehet, máshol kell keresni a problémát.

Mi van, ha egyszerűen csak a magyar fiatalok kudarctűrése alacsony? – teszi fel a kérdést a Pénzkérdés blog, egy interjúra hivatkozva, amiben Kovács Patrikot, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének elnökét kérdezték. „Magyarországon, de általában Európaban sem tolerálja a társadalom a kudarcot, és ez a félelem tartja vissza a legtöbb fiatalt a vállalkozói léttől” – mondja Kovács, aki szerint a kudarctól való félelem európai szocializációs probléma, a bukás egyfajta negatív megbélyegzés, holott az Egyesült Államokban olyanokba is szívesen fektetnek, akik mögött már van egy elbukott vállalkozás.

A magyar fiatalok 59 százaléka a csődtől való félelem miatt nem vállalkozik, miközben a kudarcnak pozitív hozadéka is van: azok, akik már egyszer elbuktak, tapasztaltabbak, óvatosabbak, érettebben gondolkodnak, és nem utolsósorban: saját példájuk alapján látják a lejtő első jeleit. Kovács problémának érzi még az iskolarendszer hiányosságait is, mert véleménye szerint a vállalkozói készségek, kompetenciák nincsenek megfelelő súllyal jelen az oktatásban: „ma akár végig lehet az óvodától egészen az egyetemi diplomáig úgy menni az oktatási rendszeren, hogy az ember egyáltalán nem dolgozott csapatban, legtöbbször individuálisak a feladatok. Nyugat Európában jobban igyekeznek erősíteni a csapatmunka kultúráját, ami a gazdaságban vagy a vállalkozásban is nagyon fontos lehet”.

Persze azt sem lehet szó nélkül hagyni, hogy a Világbank versenyképességi rangsorában Magyarország mindössze az 54. helyen áll, miközben Lengyelország (32.), Szlovákia (37.), Bulgária (38.), és Románia (48.) is előkelőbb helyezést tudhat magáénak. Kétségtelen, hogy a vállalkozói környezet nagyban befolyásolja az esélyeket, de azért a vállalkozók egyik legfontosabb alaptulajdonsága, mégis csak az, hogy alkalmazkodni tudnak a környezetükhöz, és mernek kockáztatni.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!