Bedőlő borbirodalom, titokzatos tulajdonos – ezek a szálak is Sesztákhoz vezetnek?
Felszámolási eljárás alá vonták a Vinopolis International Kft. bornagykereskedő céget, ezzel a borbirodalom másik lába is megroggyant – a kiskereskedő Vinopolis Hungary ugyanis a cégadatok szerint már novemberben megszűnt. A cégcsoport korábbi tulajdonosai között Seszták Miklóshoz köthető személyek is felbukkantak.
„A Vinopolis International nem csupán új lendületet kíván vinni a hazai wine & dining irányzatba, hanem bemutatkozási és fejlődési lehetőséget biztosítani az új borászgeneráció számára” – hangsúlyozta Szente Zsolt alapító, a vállalat referencia-étterme, a Vinopolis Naphegy 2012. szeptember 6-i megnyitó ünnepségén a Bor és Piac szakportál szerint. Ebből olyannyira nem lett semmi, hogy a budai Naphegyen felépített, erősen megosztó megítélésű Oxygen Wellness teraszán megnyitott boréttermet azóta be is zárták – pedig annak idején Szente Zsolt még úgy nyilatkozott, hogy „együtt tervezzük a jövőt az Oxygen tulajdonosaival”. Ahogy a Vinopolis másik emblematikus ivóját is – elég zaklatott körülmények között – becsukták alig három hónappal a nyitása után. Történt ez annak ellenére, hogy a nagy durranásként beharangozott Falk Miksa utcai borbárt a hírek szerint fideszes politikusok különös előszeretettel látogatták.
Úgy fest, összeomlóban a jó nevű borbirodalom. Tavaly decemberben a harmadik Vinopolis-céget, a Vinopolis Internationalt felszámolási eljárás alá vonták. De ezen kívül van még egy ebbe a cégcsoportba tartozó vállalkozás, a Vinopolis Hungary, amely felszámolás alá került, sőt azóta már meg is szűnt.
A Vinopolis International |
A Vinopolis Internationalt 2012. február végén alapította Szente Zsolt, aki egyedüli ügyvezetője is volt a társaságnak egészen a felszámolás közzétételéig. A társaságot 500 ezer forint alaptőkével hozták létre, ami három új tulajdonos 2012. május közepi belépésével 1,02 millió forintra emelkedett és az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint azóta nem változott. A Vinopolis International 2012-es, nem teljes évében elért bevétele még 40 millió forint felett volt, ám ekkor valami történt, hiszen a következő évben ez már csak 1,88 millió lett. A mérleg szerinti eredmény ugyanezekben az években 17,17, illetve 17,23 milliós veszteség volt. A vállalat ellen négy végrehajtási eljárást indítottak, közülük egyet az adóhatóság (ezt már lezárták), hármat közjegyzők. |
Pedig a birodalom építésével nem sokat vacakoltak. Bő fél év alatt három Vinopolis-céget is alapítottak 2011. július közepe és 2012. február vége között. E három cég közül egy már felszámolással megszűnt, egy ellen felszámolási eljárás folyik, s a harmadik sincs túl jó bőrben. A cégcsoporton belül a most felszámolás alá vont Vinopolis International a nagykereskedő, a 2011. augusztus 11-én bejegyzett Vinopolis Hungary volt a kiskereskedő, az Academy of Wine and Spirit Kft. néven egy nappal később bejegyzett Vinopolis Magyarország pedig a képzéseket szervezte. A kiskereskedő cég pénzügyi adatai az Opten adatbázisában a tavaly november végi megszűnése után már nem érhetők el, az oktatási cég 2012-ben valamivel több mint 18 millió forint árbevétel mellett 389 ezer forint mérleg szerinti eredményt ért el, 2011-ben pedig nem volt bevétele a vállalkozásnak.
Miről szólnak a Vinopolis-cégek?
„Ez nem az a méret, nehéz elképzelni, hogy ezek a cégek kizárólag a borkereskedelemről szóltak” – mondta a hvg.hu-nak egy szakmabeli. Csak összehasonlításképpen: a 2013 őszén bedőlt menő borhálózat, a Bor és a Társa a felszámolás évében is 47, előtte pedig stabilan 100 millió forint feletti árbevételt ért el. Az ágazat egyik nagymenője, a Bortársaság pedig az utóbbi négy ismert évben 3, sőt az utóbbi kettőben 4-4 milliárd forint feletti forgalmat jegyzett. „Szente Zsolt üstökösszerűen bukkant fel, majd épp olyan gyorsan el is tűnt boroktatás és -kereskedelem piacain. A Vinopolis oktatással is próbálkozott, de nem nagyon jött be, így maradt a kereskedelem, de ott se nagyon penget” – fogalmazott neve elhallgatását kérő beszélgetőtársunk. A Vinopolis honlapján – ahol a legfrissebb bejegyzések 2013. tavasziak – oktatásukat a londoni Wine & Spirit Education Trust által akkreditáltként hirdetik.
A honlapon meghirdetett egyik borértő tanfolyamra jelentkeztünk, de egy hét után sem kaptunk semmiféle visszajelzést, ebből gyaníthatóan a szolgáltatás már nem nagyon működik, csak úgy ottmaradt a weblapon. Az üzletbezárások fényében hasonló a helyzet a nyitólapon szembe jövő franchise-partneri felhívással is.
Ennél egyértelműbb a helyzet az ugyancsak a honlap által kínált, a Vinopolis üzleteit bemutató oldalaknál, mert sem a Vinopolis Allee, sem a Vinopolis Naphegy, sem pedig a nagykereskedelem menüpontok nem mutatnak érvényes helyre, mindhárom kattintáskor „Hiba történt. A kért oldal nem található.” üzenetet kapjuk. Ugyanezt kapja, aki érdeklődne a nyitólapon nagy erőkkel hirdetett Vinopolis Klubkártya iránt.
A cégcsoport egyedüli „normálisan” működő tagja a Vinopolis Magyarország, igaz, jó bőrben azért ez a vállalkozás sincs. A 2011. augusztusi bejegyzés óta 12 végrehajtási eljárás indult ellene, közülük mindössze három zárult le, a kezdeményezők többsége közjegyző, de van közöttük adóhivatali és beszállítói indítás is. A cégcsoportnak jelenleg egy üzlete működik: az újbudai Allee bevásárlóközpontban van egy Vinopolis nevű borüzlet. A plázában a cégadatok szerint mind a Vinopolis Magyarország, mind pedig a legutóbb felszámolás alá került Vinopolis International tart fenn telephelyet.
A kulcsfigura
Tiszta cége szinte nincs is Szente Zsoltnak |
A székesfehérvári vállalkozó az Opten adatai szerint hét vállalkozásban érdekelt – többnyire tulajdonosként vagy volt tulajdonosként, de számos esetben ügyvezetői posztot is betölt(ött) –, közülük azonban tulajdonképpen egy sincs, amit ne terhelne ilyen vagy olyan negatív információ. A hét cég közül négy ellen felszámolási eljárás van folyamatban, egyet meg is szüntettek, egynek felfüggesztették az adószámát, kettő tűnik működőképesnek, igaz ezek is „el vannak látva” végrehajtással, illetve tulajdonosi vagyoni részesedés lefoglalásával. |
A Vinopolis-csoport kulcsfigurájának Szente Zsolt tűnik, aki mindhárom szóban forgó Vinopolis-cég alapítója volt, és jellemzően most is benne van a cégekben – a már megszűnt Vinopolis Hungaryben is egyike volt az utolsó tulajdonosoknak. Hasonlóan uralta a cégeket az ügyvezetői poszton, mindhárom alapító ügyvezetője ő volt, és a még működőket jelenleg is ügyvezeti. A megszűnt cégben amúgy olyan ügyvezetőtársa volt, aki az Opten szerint jelenleg is cégvezetéstől való eltiltás alatt áll.
Szente Zsolt tulajdonos-ügyvezetőt kerestük a vinopolis.hu oldalon megadott mobilszámon, a hívásra automata közölte, hogy a számon előfizető nem kapcsolható. Hasonlóan jártunk a junior üzletfejlesztési menedzserrel is. Mindössze a beszerzési menedzserként megjelölt vezetőt tudtuk elérni a megadott számon, ő azonban már jó ideje nem dolgozik a Vinopolisnak. A tudakozó szerint pedig Szente cégadatok között megadott lakcímén ugyancsak nem található előfizetés (hacsak nem titkos számon).
Hogy jön a képbe az Oxygen Wellness és Seszták Miklós?
A cégadatok vizsgálata során érdekes kapcsolat bukkan fel a Vinopolis International és a Népszabadság által a Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszterrel hírbe hozott Oxygen cégcsoport között. A Vinopolis Internationalbe egyszerre lépett be tulajdonosként a Középpont Stúdió Kft., Hódos Éva, aki a Középpontban is tulajdonos, valamint az Oxygen Wellness Befektetési és Ingatlanhasznosító Kft. E három tag aztán egyszerre is lépett ki a vállalatból szűk fél évvel később, 2012. november közepén.
Az Oxygen és a Vinopolis cégcsoportok között a cégadatok alapján Hódos Éva tűnik a kapocsnak: a Népszabadság nyáron megjelent, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszternek az Oxygen cégcsoporthoz fűződő rokoni és baráti kapcsolatait elemző cikke szerint Hódos csaknem minden Oxygen-céggel valamilyen kapcsolatban van – jellemzően a külföldi, ciprusi vagy amerikai tulajdonosok kézbesítési megbízottjaként vagy közvetett, illetve közvetlen tulajdonosként. Hódos Éva ugyancsak kézbesítési megbízottja annak a Cipruson bejegyzett Clarement Investments Ltd.-nek is, amely 2009. december közepe óta birtokolja – a Vinopolis Internationalt 2013-ban közvetlenül is tulajdonló – Oxygen Wellnesst.
Kapcsolatok |
Hódos Éva előtt a New Yorkban bejegyzett, a Középpontban 2010. augusztus végén megjelent Hammond Sales Inc. 2013. szeptember elejéig volt a cég tulajdonosa, az amerikaiak kézbesítési megbízottja ugyancsak Hódos Éva volt, aki a Hammond távozása óta egyedüli tulajdonosa az 2000. február 1-jén bejegyzett vállalkozásnak. A Vinopolis Internationalben a Középpont Stúdió Kft.-n keresztül áttételesen tulajdonos Hammond Sales a Népszabadság nyári cikke szerint alapító és egyszemélyi tulajdonosa az Oxygen-Gastro Kft., – amelynek ügyvezetője Seszták-Mészáros Beatrix – valamint alapítója és résztulajdonosa az Oxygen Medical Kft. cégeknek. Az Oxygen Buda székhelye és a Vinopolis International, valamint a Vinopolis Magyarország egy-egy telephelye azonos címen van az angyalföldi Frangepán utcában. |
Az Oxygen Wellness építette fel Budán az első kerületi Tabánban az exkluzív – bár épülésekor még a kerületi lakosoknak is ajánlgatott – „professzionális életmódközpontot”. Ebben a sportközpontban nyílt nagy lendülettel a szóban forgó borterasz, amely nagymenő üzletvitelével hamar kivívta a környékbeli lakosok ellenszenvét. Az Oxygen „életmódcsoporthoz” tartozik a tabáni mellett az újpesti és az angyalföldi fitneszközpont mellett a budai második kerületben szabadtéri sportpályákat működtető Oxygen Buda is. Hódos Éva szintén tulajdonosa annak a Bíbor Health Kft.-nek, amely birtokolja a korábban az Oxygen Wellness tulajdonában lévő Oxygen Buda Kft.-t.
Az Oxygen vezetői jönnek szembe a Vinopolisnál is
A Népszabadság szóban forgó cikkében a Seszták Miklóssal ugyancsak kapcsolatba hozott Fabó György és Sándor Kornél szintén felbukkan jó néhány, Hódos Évához kapcsolható cégben, illetve áttételesen egyik-másik Vinopolis-céghez is volt, illetve van kapcsolódásuk. Sándor például az Oxygen Wellnessen keresztül korábban tulajdonosa volt a Vinopolis Internationalnek, de az Irisz Média Zrt.-n keresztül a Seszták tulajdonában lévő kisvárdai Ramiris Autó Kft.-ben is részt vett. Fabó pedig ügyvezetőként játszott/játszik szerepet olyan cégekben, amelyek összekapcsolhatók Vinopolis- és Oxygen-vállalkozásokkal, vezető tisztségviselője például a Középpont Kft.-nek, amely tulajdonos volt a most bedőlt Vinopolis Internationalben, de szintén ügyvezető egyebek mellett az Oxygen Buda és az Oxygen Újpest cégekben is. (Csak mellékesen alapító kültagja a 2013. májusában létrehozott M3 Sztráda Trafik Shop Bt.-nek is.) Fabó vezérigazgatói posztot tölt be az Irisz Média Zrt.-ben – leánykori nevén Ramiris Rubin Zrt., amely az Oxygen Wellnesst építette.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóosztályán keresztül kerestük Seszták Miklóst is, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ kérdéseinkre.