Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
220 ezer Széchenyi Kártya van a kkv-knál, viszik, mint a cukrot.
Az elmúlt évtized gazdasági válsága is rámutatott arra, hogy folyamatosan szükség van a hitelezéssel kapcsolatos intézmények és szabályozás újragondolására és fejlesztésére – hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter abból az alkalomból, hogy a Széchenyi Kártya Program kihelyezett hitelállománya elérte az 1500 milliárd forintot. A minisztérium közleménye szerint a programot a hazai kis- és középvállalati finanszírozás sikertörténetének nevezte a tárcavezető.
A vállalkozások által benyújtott hitelkérelmek száma mára meghaladta a 300 ezret, és több mint 220 ezer Széchenyi Kártyát adtak át az elmúlt bő évtizedben – mondta el Varga Mihály a Vállalkozók és Munkavállalók Országos Szövetsége (VOSZ), a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), valamint a Kavosz Zrt. által szervezett ünnepségen a Pesti Vigadóban. A szakminiszter úgy véli, a Széchenyi Kártya Program az elmúlt 13 évben olyan sikeres konstrukcióvá vált, amellyel egyetlen más hiteltermék sem tudta felvenni a versenyt. A programon keresztül lehetett a legtöbb kisvállalkozóhoz eljutni, ezzel valós segítséget nyújtani számukra.
A hitelezési programot évente 4 milliárd forinttal támogatja a költségvetés – kamattámogatás és garancialehívások formájában –, ehhez köthetően az éves többlet adóbevétel viszont eléri az évi 40-48 milliárdos forintot.
Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a következő időszak egyik legfontosabb feladata a bankok hitelezési aktivitásának ösztönzése, ezen a helyzeten javíthat, hogy 2016 januártól felére csökken a bankadó, 2017-ben pedig újabb csökkenés várható.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ünnepi beszédében kiemelte, hogy a bankok számára a Széchenyi Kártya a válság idején is ez az egyik legbiztosabb forrásnak bizonyult, amelyet valamennyi kormánnyal működtetni lehetett. A kamara elnöke szerint a program hálózatát az uniós források kihelyezésére is alkalmazni lehetne a kkv-k finanszírozásához.
Ádám Imre, a VOSZ soros elnöke szerint a Széchenyi Kártya Program története folyamatos sikertörténet, a hitelkonstrukciót teljes vállalkozói társadalom megismerte.
Számok, számok
Krisán László, a Kavosz Zrt. vezérigazgatója ismertette: a Széchenyi Kártya Programban a 2002-es indulása óta a benyújtott hiteligénylések száma meghaladta a 300 ezret, több mint 224 ezer hitelszerződést kötöttek, és a kihelyezett összeg 1514 milliárd forintot tesz ki. Mint mondta, percenként egymillió forintot helyeznek ki a kártyával a gazdaságba. Közlése szerint már kilenc bank, a bankszektor 85-87 százaléka aktív tagja a programnak.
A kkv szektor finanszírozásának állami támogatással és banki források bevonásával megvalósuló ötletét Demján Sándor, a VOSZ elnökeként fogalmazta meg 2001-ben, az első Széchenyi Kártyát 2002-ben adták át. Időközben a program hat elemből álló konstrukcióvá fejlődött, és a maximálisan felvehető hitel pedig 50 millió forint lett.
Az ünnepségen a bankok képviselői átadták ügyfeleiknek a jubileumi Széchenyi Kártyákat.
Varga Mihály példaértékűnek nevezte az országos és területi kamarák, a vállalkozói és munkaadói képviseletek, a pénzintézetek és az állam különböző érintett intézményei közötti együttműködést, amely a hitelkihelyezés gördülékenységét biztosítja.
A magyar gazdaság európai léptékben is kimagasló eredménye többek között a jól teljesítő kkv-szektornak is köszönhető – jelentette ki Varga Mihály. A KSH 2015 harmadik negyedéves adatait ismertetve a miniszter elmondta: a kkv-k által foglalkoztatottak létszáma közel kétmillióra emelkedett, ami egy év alatt 44 ezer fős növekedést jelent. A szektor exportértékesítésének nettó árbevétele pedig 510 milliárd forinttal gyarapodott az egy évvel korábbi adathoz képest.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.